• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нов пакет на „Мајкрософт“ со правопис и речник на македонски јазик

  • Ја почнал/а темата
  • #1

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Нов пакет на „Мајкрософт“ со правопис и речник на македонски јазик
Компанијата за информатички технологии „Мајкрософт“ во Македонија денеска го претстави функционирањето на алатката за проверка на правописот во рамки на Пакетот за јазичниот интерфејс во 2007 Office system на македонски јазик. Пакетот е превод од англиската верзија, а алатката за проверка на македонскиот правопис е изработена во соработка со професори од Филолошкиот факултет во Скопје.

Пакетот за интерфејс на македонски јазик и на кирилица може да се преземе на www.microsoft.com.mk/lip. Димитар Грозданов, специјалист за технологии во „Мајкрософт“, појасни дека корисниците кои не знаат многу англиски јазик со алатката можат да ги префрлаат менијата на македонски јазик, но во секој момент можат да се вратат на основната ставка на англиски јазик. Вграден е речник на зборови, опфатени по род, член и по други граматички категории на македонскиот јазик. Со инсталираниот правопис се обележуваат непознатите зборови или интернационализмите во текстот, а корисникот може да креира сопствена база на зборови.

„Мајкрософт“ отвори и јавен онлајн форум за предлози за внесување нови зборови и изрази кои ќе го збогатат и надоградат македонскиот речник во јазичниот интерфејс. Форумот, лоциран на www.microsoft.com.mk/recnik, до средината на февруари ќе биде отворен за предлози од јавноста, а предлозите ќе ги избираат професори од катедрите за македонски и за англиски јазик на Филолошкиот факултет.

Додатоците на македонски јазик во Офис системот „Мајкрософт“ почна да ги вградува во 2004/2005 година и оттогаш развива подобрени верзии на пакетите. Директорот на „Мајкрософт“ во Македонија Илијанчо Гаговски рече дека иницијативата е резултат на заложбите за зачувување на кирилското писмо и подобрување на деловната комуникација на корисниците на нивната технологија.
извор миа.
Интересно им текнало и за македонија дека постои .
БРАво мајстори
Што ке кажете вие?
 

RFox

Intern
13 септември 2008
380
31
Добро е само што треба да имате инсталирано office 2007 не работи на постарите верзии изгледа:muahaha:
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46

Интересно им текнало и за македонија дека постои .
БРАво мајстори
Што ке кажете вие?


Microsoft XP Pro
Control panel/Date,Time,Language, and regional options/Regional and Language options/drop down box

направете го ова и видете како е напишан нашиот jазик.

Мајстори???? Клошари бедни се
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,724
Мислења
863,323
Членови
30,062
Најнов член
Goku9000
На врв Дно