Нов напреден концепт на телефон од Docomo и Fujitsu

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Пред неколку дена на саемот за технологија CEATEC 2008 во Јапонија, Fujitsu во соработка со Docomo претставија нов интересен концепт на телефон.
Што е толку посебно со овој телефон?

conceptdocomofujitsu1xc2.jpg


Според производителите, нивниот напреден концепт на телефон ви овозможува да го конфигурирате како сакате. Всушност, вашиот мобилен телефон може да го поделите на два дела (дисплеј и тастатура). Дисплејот го има софтверот (како видео функцијата), додека тастатурата го содржи комуникацискиот дел, радио функции (3G, мрежа ....).

Тастатурата е touchpad кој може да се користи и хоризонтално и вертикално. Тастатурата со помош на магнетите можете да ја залепите или странично на дисплејот или пак на дното од дисплејот и ќе си имате изглед како обичен мобилен телефон.
Комуникацијата меѓу двата дела е преку Bluetooth. Се разбира двата дела можете да ги користите посебно за слушање музика, гледање видео и сл.

thumbconceptdocomofujitdm2.jpg
thumbconceptdocomofujitar9.jpg
thumbconceptdocomofujitoe5.jpg
thumbconceptdocomofujittg6.jpg
thumbconceptdocomofujityr8.jpg
thumbconceptdocomofujitpn2.jpg

thumbconceptdocomofujitbe3.jpg
thumbconceptdocomofujitws2.jpg
thumbconceptdocomofujitte0.jpg
thumbconceptdocomofujitmn6.jpg
thumbconceptdocomofujitwz8.jpg
thumbconceptdocomofujitwc0.jpg


Сеуште не се знае со сигурност кога ќе биде пуштен овој телефон но секако дека ќе претставува прекрасна направа.


Извор: Аkihabaranews
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Телефончево е закон. :ligavenje:
Само зависи која ќе му биде цената. :rolleyes:
 

Ago

Intern
10 септември 2008
257
2
telefonov e super samo cenata ke mu bide ogromna ama ako dodeka da stigne u makedonija ke porasnat platite:p:p:p
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,044
Мислења
870,712
Членови
30,375
Најнов член
dzoni77764
На врв Дно