• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нов напреден концепт на телефон од Docomo и Fujitsu

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Пред неколку дена на саемот за технологија CEATEC 2008 во Јапонија, Fujitsu во соработка со Docomo претставија нов интересен концепт на телефон.
Што е толку посебно со овој телефон?Според производителите, нивниот напреден концепт на телефон ви овозможува да го конфигурирате како сакате. Всушност, вашиот мобилен телефон може да го поделите на два дела (дисплеј и тастатура). Дисплејот го има софтверот (како видео функцијата), додека тастатурата го содржи комуникацискиот дел, радио функции (3G, мрежа ....).

Тастатурата е touchpad кој може да се користи и хоризонтално и вертикално. Тастатурата со помош на магнетите можете да ја залепите или странично на дисплејот или пак на дното од дисплејот и ќе си имате изглед како обичен мобилен телефон.
Комуникацијата меѓу двата дела е преку Bluetooth. Се разбира двата дела можете да ги користите посебно за слушање музика, гледање видео и сл.
Сеуште не се знае со сигурност кога ќе биде пуштен овој телефон но секако дека ќе претставува прекрасна направа.


Извор: Аkihabaranews
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Телефончево е закон. :ligavenje:
Само зависи која ќе му биде цената. :rolleyes:
 

Ago

Intern
10 септември 2008
257
2
telefonov e super samo cenata ke mu bide ogromna ama ako dodeka da stigne u makedonija ke porasnat platite:p:p:p
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,694
Мислења
848,777
Членови
29,430
Најнов член
djpece
На врв Дно