1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Нов MP3 вирус

Дискусија во форумот 'Вируси // Тројанци // Ботови' започната од fuUuUzZzZy, 24 Јули 2008.

 1. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,836
  824
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Нов компјутерски вирус им се заканува на Windows корисниците кои најчесто симнуваат музика користејќи ги peer-to-peer мрежите. Вирусот е детектиран од страна на Kaspersky Labs под името "Worm.Win32.GetCodec.a.".
  [​IMG]
  Овој вирус ги конвертира MP3 фајловите во Windows Media Audio (WMA) формат без да ја промени нивната .mp3 екстензија, додавајќи маркер со линк до малициозна веб страница. Маркерот се активира автоматски за време на преслушување на аудио фајлот. Тој го стартува Internet Explorer, отворајќи инфицирана страница каде на корисникот му се нуди преземање и инсталирање на фајл, кој според информациите на страницата е Codec. Кога корисникот ќе го преземе фајлот, на компјутерот се инсталира "тројански коњ" познат под името Trojan-Proxy.Win32.Agent.arp овозможувајќи им пристап на сајбер криминалците до компјутерот на жртвата.

  Бидејќи Worm.Win32.GetCodec.a. е сеуште тазе вирус, а вие можеби го немате надградено вашиот софтвер за заштита и детекција, запомнете дека треба да го исклучите Internet Explorer доколку тој случајно ве одведе на некоја страница и ви понуди да преземете аудио Codec.

  Извор: Кајгана
   
 2. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Абе од никаде да не симнувате кодекси, само од проверени места.

  БТЊ: Nice warning
   
 3. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,328
  979
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Вирусот исто така ги бара другите MP3 датотеки, ги префрла во WMA формат и во нив додава линкови кои би можеле понатаму да го шират malware-от. Интересно е тоа што при префрлање во WMA формат, не настанува промена на .mp3 екстензијата, па така корисниците не можат да ги забележат промените.

  Kaspersky апелираат сите корисници на P2P мрежата да бидат особено внимателни, кога им се појавуваат pop-up за време да репродукција на датотеките.

  Извор: Идивиди
   
 4. trakilaki

  trakilaki
  Intern

  1,084
  18
  15 Мај 2008
  E dobro de.........so ima tolku cudno?
  Koga nekoj saka da download-ira piraterija treba da bide svesen deka ke se sooci so milioni virusi.:)
   
 5. x3m_dAnGeR

  x3m_dAnGeR
  Intern

  38
  1
  4 Јули 2008
  tocno taka a koga nekoj download-ira orginal moze da si palti za da nema virus :LOL:
   
 6. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Aman od tie virusi...
   
 7. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,836
  824
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Аман, не аман тоа е ..:))
  Постоеле, постојат, и ќе постојат.. :)
   

Сподели

Вчитување...