1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Нов македонски хак на ФБ ???

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од the_unpredictable, 8 Февруари 2010.

1. the_unpredictable

the_unpredictable
    Intern

120
    12
    18 Август 2008
    Вака сега пред едно пола саат другар ми ми пишува дека му го ханале ФБ.Ми вика да му помогнам.Се вклучив од мојот профил и што да видам некој си игра покер на ФБ (му ги троши парите) од неговиот профил.И после другар ми ми кажа дека некоја од неговите пријателки преку чет му пратила линк и му пишувала на македонски.Тој и поверувал(паметен).И го отворил линкот и после тоа крај.Неможе веќе да се вклучи на профилот.Еве сега гледам дека од неговиот профил ми се праќа следново :

http://application-f*******-zy***a-poker.tk

marko so koja moja drugarka si se slikal a ?

marko tukaa li is

si

НЕ Е ПОЖЕЛНО ДА ОДИТЕ НА ЛИНКОТ ПОГОРЕ !!!!!!!!!!

2. Software

Software
    Gaining Experience

501
    245
    15 Август 2007
    Машко
    лелеле глупости живи со тие чипови за покер треба сега да се пазиме каде кликаме и на што и се тоа заради крадење на чипови и препродавање.
    А на кој начин ке го добијат пасврдот од фејсбук не ми е јасно? Дали знаете да ми кажете што се појавува на тој линкот бидејќи не сакам да кликнам јас? :) ПОЗЗ

3. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,717
    218
    27 oктомври 2007
    Машко
    Линкот е тргнат како не би настрадал некој случајно. Во иднина не ги постирајте линковите освен ако не ги побараат со цел потврдување.

4. Unknown

Unknown
    Intern

29
    0
    8 Февруари 2010
    Добро до толку ли не гледате дека е Facebook phishing! Мора да се знаат основни работи за заштита, само нема кој да чита по форуми :D

5. sini6a

sini6a
    Intern

485
    30
    11 Мај 2009
    Не влегувајте на линкови кои не се Facebook.com никако. Малку да појаснам - Phishing е лажна логин страница, која кога ќе ги напишете emailот и пассот тој што го има phishingот ги има и пассојте ваши

6. 386ka

386ka
    Gaining Experience

2,360
    189
    22 Декември 2007
    Дали е македонски, незнам не го кликам линкот. Како и да е, ова не е ништо ново. Најбитно е да внимавате, да размислувате со ладна глава и да гледате каде се логирате. Најголеми грешки се прават така.

7. genius

genius
    Gaining Experience

357
    235
    6 ноември 2007
    Го пријавив би требало да биде баниран во рок од 24 часа

8. genius

genius
    Gaining Experience

357
    235
    6 ноември 2007
    This Account Has Been Suspended.
    Проблемот е решен.

9. B^nDIT

B^nDIT
    Gaining Experience

1,124
    311
    6 Февруари 2010
    Машко
    И во иднина не постирајте линк од хакот.

Додека да го видат и избришат модераторите, може четворица да се зае*ат.

Имав туториал како да се заштите од хакови на фејсбук,гледајте сертификат,урл,колачиња.

10. Xenor

Xenor
    Intern

812
    41
    12 Март 2009
    Ај да не отворам нова тема но што е ова чудово?

Не ми изгледаат многу безбедно вакви работи.

11. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,509
    25,578
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    @Xenor Морав да ти го тргнам линкот не беше безбеден. и да ти одговорам на прашањето.Тоа како прво е ставен на фри домен што е доволно да сватиш дека се работи за измама.

12. Xenor

Xenor
    Intern

812
    41
    12 Март 2009
    Пријавено. После што знаат нека прават.

13. B^nDIT

B^nDIT
    Gaining Experience

1,124
    311
    6 Февруари 2010
    Машко
    http://filipd.com/facebook/ - Фејсбук хак чекер

Наместо да ги мачите модовите да кријат хакови со *** зошто не прашате некој што се разбира во пронаогање фб хакови.

Пример посетете го сајтот што го пишав.Мој е,не е хак туку чекер,да видите дали сајтот е лажен.За 100% да работи , сајтот ги праќа податоците кои вие ги внесувате , на вистински луѓе кои ќе ве информираат по маил дали урл-то е хак

14. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,509
    25,578
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Благодариме...ама нема потреба од такви ствари...Ако админ/мод смета дека линкот носи било каков ризик тој се остранува.:)

15. B^nDIT

B^nDIT
    Gaining Experience

1,124
    311
    6 Февруари 2010
    Машко
    Ништо...

Само знам дека имате работа :bravoska:

Инаку само да кажам дека јас ви гарантирам дека вашиот емаил нема да биде користен за никакви цели освен пракање емаил за фејсбук урл верификација.

Слични теми
  1. ramis_ger
    Одговори:
    28
    Прегледи:
    7,772
  2. zdravkovskii
    Одговори:
    70
    Прегледи:
    7,766
  3. Nedelkovski