1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Нов македонски хак на ФБ ???

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од the_unpredictable, 8 Февруари 2010.

 1. the_unpredictable

  the_unpredictable
  Intern

  120
  12
  18 Август 2008
  Вака сега пред едно пола саат другар ми ми пишува дека му го ханале ФБ.Ми вика да му помогнам.Се вклучив од мојот профил и што да видам некој си игра покер на ФБ (му ги троши парите) од неговиот профил.И после другар ми ми кажа дека некоја од неговите пријателки преку чет му пратила линк и му пишувала на македонски.Тој и поверувал(паметен).И го отворил линкот и после тоа крај.Неможе веќе да се вклучи на профилот.Еве сега гледам дека од неговиот профил ми се праќа следново :

  http://application-f*******-zy***a-poker.tk

  marko so koja moja drugarka si se slikal a ?

  marko tukaa li is

  si

  НЕ Е ПОЖЕЛНО ДА ОДИТЕ НА ЛИНКОТ ПОГОРЕ !!!!!!!!!!
   
 2. Software

  Software
  Gaining Experience

  501
  245
  15 Август 2007
  Машко
  лелеле глупости живи со тие чипови за покер треба сега да се пазиме каде кликаме и на што и се тоа заради крадење на чипови и препродавање.
  А на кој начин ке го добијат пасврдот од фејсбук не ми е јасно? Дали знаете да ми кажете што се појавува на тој линкот бидејќи не сакам да кликнам јас? :) ПОЗЗ
   
 3. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Линкот е тргнат како не би настрадал некој случајно. Во иднина не ги постирајте линковите освен ако не ги побараат со цел потврдување.
   
 4. Unknown

  Unknown
  Intern

  29
  0
  8 Февруари 2010
  Добро до толку ли не гледате дека е Facebook phishing! Мора да се знаат основни работи за заштита, само нема кој да чита по форуми :D
   
 5. sini6a

  sini6a
  Intern

  485
  30
  11 Мај 2009
  Не влегувајте на линкови кои не се Facebook.com никако. Малку да појаснам - Phishing е лажна логин страница, која кога ќе ги напишете emailот и пассот тој што го има phishingот ги има и пассојте ваши
   
 6. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,360
  189
  22 Декември 2007
  Дали е македонски, незнам не го кликам линкот. Како и да е, ова не е ништо ново. Најбитно е да внимавате, да размислувате со ладна глава и да гледате каде се логирате. Најголеми грешки се прават така.
   
 7. genius

  genius
  Gaining Experience

  357
  235
  6 ноември 2007
  Го пријавив би требало да биде баниран во рок од 24 часа
   
 8. genius

  genius
  Gaining Experience

  357
  235
  6 ноември 2007
  This Account Has Been Suspended.
  Проблемот е решен.
   
 9. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  И во иднина не постирајте линк од хакот.

  Додека да го видат и избришат модераторите, може четворица да се зае*ат.

  Имав туториал како да се заштите од хакови на фејсбук,гледајте сертификат,урл,колачиња.
   
 10. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Ај да не отворам нова тема но што е ова чудово?

  ****

  Не ми изгледаат многу безбедно вакви работи.
   
 11. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,509
  25,578
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @Xenor Морав да ти го тргнам линкот не беше безбеден. и да ти одговорам на прашањето.Тоа како прво е ставен на фри домен што е доволно да сватиш дека се работи за измама.
   
 12. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Пријавено. После што знаат нека прават.
   
 13. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  http://filipd.com/facebook/ - Фејсбук хак чекер

  Наместо да ги мачите модовите да кријат хакови со *** зошто не прашате некој што се разбира во пронаогање фб хакови.

  Пример посетете го сајтот што го пишав.Мој е,не е хак туку чекер,да видите дали сајтот е лажен.За 100% да работи , сајтот ги праќа податоците кои вие ги внесувате , на вистински луѓе кои ќе ве информираат по маил дали урл-то е хак
   
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,509
  25,578
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Благодариме...ама нема потреба од такви ствари...Ако админ/мод смета дека линкот носи било каков ризик тој се остранува.:)
   
 15. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Ништо...

  Само знам дека имате работа :bravoska:

  Инаку само да кажам дека јас ви гарантирам дека вашиот емаил нема да биде користен за никакви цели освен пракање емаил за фејсбук урл верификација.
   
Слични теми
 1. ramis_ger
  Одговори:
  28
  Прегледи:
  7,772
 2. zdravkovskii
  Одговори:
  70
  Прегледи:
  7,766
 3. Nedelkovski
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  5,488
 4. navigatorsk
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,406
 5. Enforcer_
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  18,914
Вчитување...

Сподели

Вчитување...