• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nov Internet Service Provider

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

sokolov

Intern
4 јуни 2007
7
0
Здраво на сите читатели на форумов,
тест периодот на новиот WISP на ДТС Корп. е во завршна фаза.
бидејќи се работи за безжичен интернет провајдер ( не читај но.нет.мк),
покриеноста не е на завидно ниво но ако сте стационирани во следниве населби би можела да ве заинтересира понудата.

Покриеност -
Ново лисиче - нетестирано
Аеродром - тестирано
Кисела вода - тестирано + пристапна точка 2.4Гхз
Центар - тестирано + пристапна точка 2.4Гхз
Капиштец - Делумна пориеност (во процес на покривање)
Бит пазар - Нетестирано
Автокоманда - Тестирано

Услови за поврзување
Бидејќи се работи за безжично нелиценцирано подрачје од 5.8Гхз, условите се следни.
Опремата не се купува ниту изнајмува, се дава на користење на корисниците.
Најдобра варијанта за провајдерот е да се има пристап на кров на зграда, тоест односите со комшии и куќен совет е работа на корисникот.
Повеќе корисници се врзуваат на иста опрема, сервисот за пристап е PPPOE, со корисничка страна за проверка на остварен сообраќај.
Дотолку се постигне договор, постои опција да се прошири опремата до пристапна точка со што станарите добиваат одреден бонус (Free XGB).
Корисниците во близина на пристапни точки на 2.4гхз сами се снаоѓаат за опрема за поврзување, секако ние сме тука секогаш за да помогнеме околу остварување на добра врска. колку за проба постои Trial период од 30мин. гледајте да не го злоупотребувате, следи забрана за пристап.

Договорите се на 2 години, цените и брзините ќе се трудиме да ги ревидираме на што пократко време :bravo: .

Пакети за Домашни корисници

Download/Upload 512Kbps/256Kbps
1Gb Download limit - 350 Ден
5Gb Download limit - 500 Ден
15Gb Download limit - 1000 Ден
No Download limit - 1800 Ден

повеќе информации на

http://www.dtscorporation.net

Поздрав
ДТСКорп Тим.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
128
Со оглед на тоа дека сеуште не е секаде истестирано и е на некој начин во BETA фаза, не е малку нелогично да има договор на 2 години ? :chudenje:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Со оглед на тоа дека сеуште не е секаде истестирано и е на некој начин во BETA фаза, не е малку нелогично да има договор на 2 години ? :chudenje:
A sto se slucuva posle nadminatiot limit?
И јас помислив на истите работи.. Ни треба повеќе информации.. Дали брзината е загарантирана и слично..
 

Igor4e

Intern
21 февруари 2008
17
0
vaka ne izgleda loso ponudava ali poskapo e od maxadsl kade brzinata e 2048/256 so 100gb download,a ovde za 1mb pomala plus ete nekoi raboti ne se znaat
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Mislam deka za taa brzina i toj transver e mnogu skapo. Mojot e 256 10GB za samo 500 den i e mnogu stabilen dosega nema padnato nitu ednas. A so neogranicen transver e 1000 den a brzinata e 1Mb/s. Dogovor nema
Zatoa Namali ja cenata zgolemi ja brzinata :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

sokolov

Intern
4 јуни 2007
7
0
neW1, тоа што е нетестирано значи дека треба да се дојде на лице место и да се проба, ако не ја бива работата, никому ништо не се љути. на крајот на краиштата ги знам ја нашиве провајдери многу добро не можете мене гачки да ми кажуете.
''TcM>>, се трудиме да дистрибуираме минимална брзина од 256к, што за разлика од кабловските провајдери е подобро. се надеваме дека оваа година ќе биде поволна, цената на нетот ( на мега ) ќе падне уште повеќе, па со тоа ќе се зголеми и нашиот капацитет, а со тоа нели ќе се големи и минималната брзина, во принцип за класичен сурфинг, слушање радио и по кој даунлоад <50мб, нема ни приметиш помала брзина од 1мегабит. за 2 или 4 мегабита ќе си почекате уште малку повеќе. монополот нуди 2 мега, бугариве кабловци нудат 4 а купуваат од првиов,он нет нуди 1-2 пак купува од првиов, и телекабел те утепуе со лимит ти продава 4 а уствари имаш 1. за цени да не праиме муабет, да имаме сите паричка у џеб па да дааме 50 евра за нет ко од шала, нема ни да помислите на брзина.

taranenik, после лимитот ќе скапеш.ќе си даеш 30 евра и ќе си сурфаш и к ќе те боли.

stefan007, неам коментар, и мојоф е стабилен у *** дури ни борјот на техничка не го знам, ако ми веруеш. не ми ни треба, пошто ја го праам, ако неам нет имам работа. :bravo: :))

поздрав до сите, ми беше задоволство да го составам одговорот до сите.
поставувајте прашања на се што ве интересира. можеби односот наш кон вас ќе ве привлече на овој линк. ние сме секогаш расположени за нови работи. не заборавајте на локалниот нет што можете да го добиете. :))

Поздрав
ДТСКорп Тим.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Sokolov, oдговорите што ги даде ни најмалку не изгледаат сериозни и се полни со вулгарности (морав да ги едитирам).

Како што кажа Stefan007, цените се скапи. И не, никој не кажува тука гачки туку членовите на форумов дискутираат и прашуваат, тоа е целта на форумов и нивно право.

Никој не планира да се солидаризира со вас затоа што вие сте во фаза на развој, па ќе се претплатува кај вас на фантомски договори од 2 години, за да ви успее проектот вас и да направите некоја паричка :) Луѓето бараат квалитетни услуги и евтини цени, сакаат да знаат што ќе се случи при секакви услови. Ако така одговарате на сите ваши муштерии, јас лично би им препорачал да се држат што подалеку од вас и да не склучуваат никаков договор.

Темава во суштина и не припаѓа овде, па за да не ја бришам, ја затворив.

Секој обид за отворање на истава тема или слична на неа од ваша страна ќе се смета за спам.

Поздрав
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,862
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно