1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Нов High-End Android мобилен

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од gOJDO, 11 Март 2019.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,035
  11,884
  2 Август 2012
  Машко
  И шо? Што се спрепнуваш цело време на размерот
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  894
  761
  2 Јануари 2012
  Машко
  Гојдо само што пробав за тебе дали package disabler pro(на oneui) го гаси биксби. Го гаси скроз, не го пали на копче не постои на home screen ако го упалиш. Така да не си купувај нов телефон или купи си С10+ и не се занимавај со кинески телефони.
   
  На gOJDO и DrMTR им се допаѓа ова.
 3. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,972
  2,698
  24 Септември 2012
  Па зошто му е с10+ кога може да го исклучи и на ноте 8.
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  894
  761
  2 Јануари 2012
  Машко
  Можеби сака и може да си купи нов телефон.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  620
  292
  12 Април 2017
  Машко
  Искрено, ако некој ми каже дека има „нерешлив софтверски проблем“, не би му верувал :D
   
 6. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,972
  2,698
  24 Септември 2012
  Мислам дека се јасни причините. ;)
   
 7. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Gaining Experience

  336
  411
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  p30 pro веќе е во мкд, се чека на промоцијата на 26ти март. Го донесоа во телеком во понеделникот, пакети пакети. Штета е топ сикрет, ако имаш пријатели оди зирни го :)
   
  На AlexanderMK и toshex им се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,455
  24,380
  4 Септември 2008
  Не планирам даљинско да носам со мене, дно е тој формат.
   
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,035
  11,884
  2 Август 2012
  Машко
  Ама аргумент. Свака част
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,455
  24,380
  4 Септември 2008
  Не се сериозен? се надевам дека сфаќаш дека далеку помал е тој дисплеј, од оној на Note 9, а се работи за 6.4 vs 6.5, lol.

  hh

  Screenshot_7.png Screenshot_5.png
   
  Последна промена: 15 Март 2019 at 02:02
 11. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  566
  132
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Ne kazuvaat deka ima super makro 4cm od subjetkot. (Sorry za lat)
   
 12. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  566
  132
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Xiaomi Mi9

  550E.
  1) Android
  2) Најбрз чип во моментот e 372 000 во антуту го кине и apple со 353000, најмазен гејмплај во игри до сега не мрда под 60FPS и на најнеоптимизираните игри
  3) Има една камера напред во вид на солза другото све е екран, стаклен од позади подржува Wireless charge.
  4) 6.4 стандардна величина на сите флагшип телефони, може да се држи во една рака и во две, амолед дисплеј доволно светол за да гледаш на јако сонце.
  5) Камерата една од првите каде што 4к е нативна резолуција. Вади солидни портрети. Има и аутофокус, Тера 60FPS 4к и 1080P, исто меѓу најдобрите во 1080P, имаш супер макро до 4цм близина до предметот (ако сакаш да сликаш цвеќиња и глупости од блиску). 3 Камери од позади телфото, широка(стандардна) и ултра широка сите снимаат во 4к.
  6) Батеријата му е 3300 Мах, ама ги толчи Самсунг и Хуавеи со 4100-4200 Mah во траење поради новиот процесор. Од јаболко, ошав прави.
  7) Има и инфраред за да го користиш ко даљинско.

  Се што ти треба сега веднаш може да се порача kimovil.com, иначе незнам дали го има кај нас у продавница.

  Други опции да почекаш P30 за една недела ке има x10 оптички зум.
  One Plus 7 ке биде можда малце поисполиран од Mi9 со цена од некои 700Е ама ке се почека малце најверојатно почеток на лето.

  PIXEL 3 е крал за предна камера, поточно има 2 камери една за ултра широк агол за во кафана да ве фати сите и обична.
  Исто така е крал Задната камера (стандарнда) ги гази сите можни камери дење и ноќе, портрети детаљи све нема утка. Ама нема широк агол и телефото (оптички зум). Ама сток андроид софтвер без ништо на него. Кошта накај 900Е.

  MATE 20 Pro е сличен со MI9, + x3 оптички зум, побрз полнач, полни други уреди, Wireless projector служи како маус и се приклучуваш смарт телевизор исто ко од компјутер како хром каст, најбрз екран 4ms, ама кошта едно 900 евра, нема 4к 60FPS, видеото не му е најјака страна ама добро снима концерт пример со звук 1080FPS. Софтверот е солиден го имам телефонов зборам од искуство. ЕДИТ:
  Најбрза меморија моментално лета преку Тype - C видеа 670-700мб во секунда под 2 минути испратив 20 видеа и 500 слики.

  Нокиа 9 ке биде убиство. Користи 5 камери од позади за да извади максимално детална слика, ако си заинтересиран за тоа. Ке кошта околу 700 Евра ама е прототип не се знае дали ке им се погоди. Треба да искочи кај и да е.


  Друго не ни помислувај.
   
  Последна промена: 15 Март 2019 at 07:17
  JasSum, Tajson и на gOJDO им се допаѓа ова.
 13. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,796
  9,753
  23 Јануари 2008
  Манга
  M20PRO можам да го земам за 6хх евра, ама со оглед дека ќе има P30PRO некако не ми иде...
   
 14. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  566
  132
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Види има и други тракатанци, про мод во камерата за ISO 102400, апература можеш да бираш во слика кој објект да е во фокус кој да не е од после, најт мод најдобар се рамни со пикселот, ама па нема OIS на главна камера се дешава да сликаш 5 пати се матни, звучникот е послаб од тој на ејпл, самсунг и гугл.

  P30 про мислам ке ги нема сите функции на Mate 20 Pro, пошто премногу работи му набутаа ама па затоа ке има новитети со камерите.

  Има премногу избор е по мое она ако ми стават пиштол на глава да одберам најдобар телефон сега во моментов би одбрал она баш нај нај би одел со Pixelot 3 XL, добар екран, добар звучник, снима слики во позадина и ти дава да бираш најдобрата фотка за да фатиш моемнтот (Best shot), задната камера е најдобра заради софтверска преработка, што ке ти широка и зум леќа ке се приближиш/оддалечиш физички од тоа што сликаш. Предните камери најдобри се без конкуренција, за групни заебанции.

  Стварно е заебано за да се одбере баш нај нај секој е појак од другите во нешто без разлика на цена.

  MI 9 исто најбрз процесор и графичка сите основни и не основни тракатанци, нема утка. Незнам што ти е приоритет.

  Игри + без да си покус за 2019 - МИ9

  Опции ако сакаш да си играш долго време и да откриваш стално нови ствари, се пуни 70% за 30 мин дур се тушираш - М20ПРО

  Фамилијарни фотографии, звучници, сток андроид без дрангулии - Пиксел 3 XL

  Зум - P30 Pro ( Ако ја сликаш комшиката низ прозор)

  Тоа е.
   
  На cipiripi и Tajson им се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,455
  24,380
  4 Септември 2008
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  566
  132
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Sorry za double пост.

  Значи Пиксел 3 XL, се будам сабајле знам дека подобра камера немало.

  А за другиве леќи ке ги испеглаат за една до две години, видеото им е крш 60Фпс кај сите широки леќи.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 17. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  394
  158
  14 Април 2012
  Машко
  Пиксел кај нас од кај би се купил?
   
 18. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  222
  196
  7 Јули 2013
  Машко
  Out of subject, ама сериозно? :D

  SharedScreenshot.jpg
   
  На gOJDO и StevoB26 им се допаѓа ова.
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,035
  11,884
  2 Август 2012
  Машко

Сподели

Вчитување...