1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Нов глуп вирус

Дискусија во форумот 'Вируси // Тројанци // Ботови' започната од TylerMkD, 8 Февруари 2016.

1. krema

krema
    Professor

8,829
    8,577
    24 Јуни 2009
    Машко
    Кај мене под линукс не ја ни отвара страната.

На Enquito му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Enquito

Enquito
    On your way to fame

975
    595
    8 Август 2017
    Машко
    Bitdefender и немаш гајле, кине се тоа, еве ви линк за 6 месеци фри преку лајнус Get Total Security 2018

3. krema

krema
    Professor

8,829
    8,577
    24 Јуни 2009
    Машко
    Пак пробав и пак исто, не ја отвара воопшто страната.

virus.png

4. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,580
    6,410
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Што и да било, сеа го нема. А баш сакав да си го тестирам касперскиот.

Прикачени датотеки:

На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
  5. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,588
    1,347
    27 Јануари 2011
    Машко
    Линукс и нема да имате вакви проблеми.

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,195
    2,893
    24 Септември 2012
    Ќе имате многу-многу други проблеми.

Psycore, gocetan и на boro1 им се допаѓа ова.
  7. krema

krema
    Professor

8,829
    8,577
    24 Јуни 2009
    Машко
    Токму така.

8. Multipass

Multipass
    Gaining Experience

146
    260
    1 ноември 2015
    Машко
    Кај мене на Windows 10 сеедно е исклучена опцијата за thumbnails на фотографии, така да немаше ни да приметам. :)

Иначе кога станува збор за malware нема тука што многу да се зборува, дури и заштитен со најдобар антивирус и firewall вклучително со безбеден начин на користење на компјутерот, пак можеш лесно да се заразиш. Многу е арогантно да се тврди дека немате шанса да се заразите, а притоа користите оперативен систем кој е најподложен на malware, најчесто активиран преку нелегални програми и сте корисници на кракуван софтвер и потоа ќе ми кажете, а ама јас сум заштитен со Kaspersky. :)

Не треба да заборавите постојано се пробиваат големи веб-страници и компании, од каде да знаете дали сте се заразиле или сте биле заразени некогаш со malware. Просечно искодиран свеж malware сеедно антивирусите не можат да го откријат, дури и со најдобра хеуристика. Тоа што нивната хеуристика го фаќа е најчесто ужасно направен malware, а нивните дефиниции за откривање се веќе за malware што со години работел неоткриено, но почнал да прави очигледна масовна штета.

На интернет форуми за програмирање постојат еден куп source кодови за malware кои само треба да ги искомпајлираш и ниту еден антивирус не може да ги фати. Значи кога еден најобичен script kiddie со основно познавање само од компајлирање може да создаде FUD malware, замислете искусни програмери, организации и држави што се можат да направат.

Којзнае колку пати сите ние овде сме биле дел од некоја ботнет мрежа, без разлика колку и да си заштитен не можеш со сигурност да знаеш што се имаш на компјутерот. Дури и секој ден да проверуваш и анализираш проток на интернет сообраќај, пак можеш да не приметиш.

Во денешно време опасност имаш и од EFI BIOS malware, firmware базирани backdoors инсталирани уште од самата фабрика, backdoors во самите компајлери, kernel-от на open source оперативните системи. Самиот Linus Torvalds има кажано дека толку е комплициран и обемен кодот за linux kernel-от, што можно е внатре да има некој backdoor кој никој не може да го примети.

Така да немојте арогантно да тврдите дека сте безбедни, кога најопасниот malware е токму оној што не можете да го приметите.

Поздрав. :)

На TylerMkD и gocetan им се допаѓа ова.
  9. al1en

al1en
    Intern

41
    9
    30 Април 2009
    Јас имав сличен проблем на работа со DELL лаптопи. Имаа вклучено нивна (DELL енкрипција) и не кај сите туку само 2 од 100 лаптопи имаа заклучени датотеки на десктоп. Не беше вирус во нашиот случај туку енкрипцијата правеше проблем. Контактиравме подршка од DELL и го решија проблемот.

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

Сподели

Вчитување...