1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Нов глуп вирус

Дискусија во форумот 'Вируси // Тројанци // Ботови' започната од TylerMkD, 8 Февруари 2016.

 1. krema

  krema
  Professor

  9,097
  8,828
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кај мене под линукс не ја ни отвара страната.
   
  На Enquito му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  994
  606
  8 Август 2017
  Машко
  Bitdefender и немаш гајле, кине се тоа, еве ви линк за 6 месеци фри преку лајнус Get Total Security 2018
   
 3. krema

  krema
  Professor

  9,097
  8,828
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пак пробав и пак исто, не ја отвара воопшто страната.

  virus.png
   
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,627
  6,697
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Што и да било, сеа го нема. А баш сакав да си го тестирам касперскиот.
   

  Прикачени датотеки:

  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 5. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,604
  1,361
  27 Јануари 2011
  Машко
  Линукс и нема да имате вакви проблеми.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,286
  2,972
  24 Септември 2012
  Ќе имате многу-многу други проблеми.
   
  Psycore, gocetan и на boro1 им се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  9,097
  8,828
  24 Јуни 2009
  Машко
  Токму така.
   
 8. Multipass

  Multipass
  Gaining Experience

  150
  280
  1 ноември 2015
  Машко
  Кај мене на Windows 10 сеедно е исклучена опцијата за thumbnails на фотографии, така да немаше ни да приметам. :)

  Иначе кога станува збор за malware нема тука што многу да се зборува, дури и заштитен со најдобар антивирус и firewall вклучително со безбеден начин на користење на компјутерот, пак можеш лесно да се заразиш. Многу е арогантно да се тврди дека немате шанса да се заразите, а притоа користите оперативен систем кој е најподложен на malware, најчесто активиран преку нелегални програми и сте корисници на кракуван софтвер и потоа ќе ми кажете, а ама јас сум заштитен со Kaspersky. :)

  Не треба да заборавите постојано се пробиваат големи веб-страници и компании, од каде да знаете дали сте се заразиле или сте биле заразени некогаш со malware. Просечно искодиран свеж malware сеедно антивирусите не можат да го откријат, дури и со најдобра хеуристика. Тоа што нивната хеуристика го фаќа е најчесто ужасно направен malware, а нивните дефиниции за откривање се веќе за malware што со години работел неоткриено, но почнал да прави очигледна масовна штета.

  На интернет форуми за програмирање постојат еден куп source кодови за malware кои само треба да ги искомпајлираш и ниту еден антивирус не може да ги фати. Значи кога еден најобичен script kiddie со основно познавање само од компајлирање може да создаде FUD malware, замислете искусни програмери, организации и држави што се можат да направат.

  Којзнае колку пати сите ние овде сме биле дел од некоја ботнет мрежа, без разлика колку и да си заштитен не можеш со сигурност да знаеш што се имаш на компјутерот. Дури и секој ден да проверуваш и анализираш проток на интернет сообраќај, пак можеш да не приметиш.

  Во денешно време опасност имаш и од EFI BIOS malware, firmware базирани backdoors инсталирани уште од самата фабрика, backdoors во самите компајлери, kernel-от на open source оперативните системи. Самиот Linus Torvalds има кажано дека толку е комплициран и обемен кодот за linux kernel-от, што можно е внатре да има некој backdoor кој никој не може да го примети.

  Така да немојте арогантно да тврдите дека сте безбедни, кога најопасниот malware е токму оној што не можете да го приметите.

  Поздрав. :)
   
  На TylerMkD и gocetan им се допаѓа ова.
 9. al1en

  al1en
  Intern

  41
  9
  30 Април 2009
  Јас имав сличен проблем на работа со DELL лаптопи. Имаа вклучено нивна (DELL енкрипција) и не кај сите туку само 2 од 100 лаптопи имаа заклучени датотеки на десктоп. Не беше вирус во нашиот случај туку енкрипцијата правеше проблем. Контактиравме подршка од DELL и го решија проблемот.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   

Сподели

Вчитување...