• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нов Форум - ПишиФорум

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Ivanbad

Intern
6 ноември 2012
36
1
Вака имам еден форум се вика пишифорум можете да дојдете да се регистрирате лесное
и да пријавите во некој от отворените конкурси за уредници и модератори.
Форумот е општ можете да го видите тука: http://pishiforum.ucoz.com/forum

Инау сајтот е: http://pishiforum.ucoz.com/

Можете да го разгледате и оцените сите критики и пофалби се добредојдени .
 

Martinovski

Gaining Experience
4 октомври 2011
620
207
Martinovski's setup  
Processor & Cooler
i7 7700K @ 5.0GHz // NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus ROG Strix Z270E Gaming
Storage
2x Samsung SM960 EVO 250GB RAID 0 // SSD 850 PRO 256GB // WD Black 2TB
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB (4x8GB) DDR4 3867MHz
Video card
Asus ROG Strix 1070 8GB OC Edition
Case
NZXT S340 Elite Matte Black
Mouse
Razer Lancehead TE // Steelseries Qck XXL
Keyboard
Razer BlackWidow Chroma v2 TE
Audio
Asus ROG Strix Fusion 300 // Asus Xonar U5
Monitor
Dell S2417DG w/ 165Hz, 1ms & G-Sync
OS
Windows 10 Pro 64-Bit
Како прво ќе бидам искрен и ќе пишувам во името и на многу други. Значи вака... интересен дизајн сте одбрале, но веќе ако си се нафатил на сериозен проект пошто гледам има доста отворени категории... првата непрофесионална работа е што не е на домен од типот, .com.mk, .mk, .com, .org и сл, а како второ на форумите речиси им помина модата, оние што успеаа да се протна се протнаа како случајот со овој форум, кајгана и уште некои. Сите сега користа фејсбук фан страници и групи во замена на форум. Тоа е моето мислење, немам лоша намера, ви посакувам среќа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Ivanbad

Intern
6 ноември 2012
36
1
Како прво ќе бидам искрен и ќе пишувам во името и на многу други. Значи вака... интересен дизајн сте одбрале, но веќе ако си се нафатил на сериозен проект пошто гледам има доста отворени категории... првата непрофесионална работа е што не е на домен од типот, .com.mk, .mk, .com, .org и сл, а како второ на форумите речиси им помина модата, оние што успеаа да се протна се протнаа како случајот со овој форум, кајгана и уште некои. Сите сега користа фејсбук фан страници и групи во замена на форум. Тоа е моето мислење, немам лоша намера, ви посакувам среќа.
Благодарам прво што пиша во темата,за домен ке земам ако се разработи сајтот ако не тогаш не земам инаку не е само форум туку има и блог па сите членови ке можат да додаваат содржини
Благодарам на искрениот одговор.
 

Martinovski

Gaining Experience
4 октомври 2011
620
207
Martinovski's setup  
Processor & Cooler
i7 7700K @ 5.0GHz // NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus ROG Strix Z270E Gaming
Storage
2x Samsung SM960 EVO 250GB RAID 0 // SSD 850 PRO 256GB // WD Black 2TB
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB (4x8GB) DDR4 3867MHz
Video card
Asus ROG Strix 1070 8GB OC Edition
Case
NZXT S340 Elite Matte Black
Mouse
Razer Lancehead TE // Steelseries Qck XXL
Keyboard
Razer BlackWidow Chroma v2 TE
Audio
Asus ROG Strix Fusion 300 // Asus Xonar U5
Monitor
Dell S2417DG w/ 165Hz, 1ms & G-Sync
OS
Windows 10 Pro 64-Bit
Ivanbad за да почне да се разработи треба прво да дадеш некоја паричка, инвестиција во проектот... вака шансите за разработка се минимални, уште кога ќе сакаш да го промовираш кога ќе видат *.ucoz.com ќе си речат: „Шо барам јас тука? Сигурно го правел некое 9-годишно дете, ми изгледа непрофесионално“, затоа мој предлог ти е да си набавиш .com доменче, има доста чести промоции со кодови кој можеш да го земеш за 150 денари доколку .mk не си во финансиска состојба да набавиш. Немам лоша намера верувај ми... Поздрав.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Ivanbad

Intern
6 ноември 2012
36
1
Те разбирам и знам дека ова е голема пречка за еден сајт или форум ке видам да да го решам тој проблем најбрзо што можам.Имаш некој предлог каде можам да купам домен.
 

Martinovski

Gaining Experience
4 октомври 2011
620
207
Martinovski's setup  
Processor & Cooler
i7 7700K @ 5.0GHz // NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus ROG Strix Z270E Gaming
Storage
2x Samsung SM960 EVO 250GB RAID 0 // SSD 850 PRO 256GB // WD Black 2TB
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB (4x8GB) DDR4 3867MHz
Video card
Asus ROG Strix 1070 8GB OC Edition
Case
NZXT S340 Elite Matte Black
Mouse
Razer Lancehead TE // Steelseries Qck XXL
Keyboard
Razer BlackWidow Chroma v2 TE
Audio
Asus ROG Strix Fusion 300 // Asus Xonar U5
Monitor
Dell S2417DG w/ 165Hz, 1ms & G-Sync
OS
Windows 10 Pro 64-Bit
Доколку се одлучиш за македонскиве компании дефинитивно УХост, а доколку најдеш промотивен код, GoDaddy ... Со кодот можеш ефтино да си набавиш .com доменче.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,658
9,024
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Било каде купи си домен, ако имаш каде да го хостираш ок, ако не купи си и хост.

Значи работите идат така
Купи домен, оформи бренд, комплетен сајт (или форум) па после разработувај го.

Обратно не иде заради неколку работи.
1. Гугл нема да го индексира како што ги индексира top level домените.
2. Гугл не љуби не SEO сајтови. Значи
http://pishiforum.ucoz.com/forum/18-4-1
да биде
http://pishiforum.ucoz.com/forum/primer-za-SEO-optimizacija
3. Претпоставувам немаш апсолутно никаква контрола врз серверот. Панел да не зборам.
4. Ако сакаш солиден форум, разгледај опции од попознатите готови форуми како phpBB или Xenforo.
5. Колку бесплатен простор и да имаш, базата ќе расте и ќе го лапне цел. Да не зборам место за атачменти, слики и слично.
6. Роботите треба да те најдат, за да те најдат користи webmaster tools на гугл, ти треба мислам top level домен и за тоа.

Јас лично имам хостови еден куп на dyndns адреси на пример, ама тие никад не се за јавна употреба тоест да треба да растат и да се развиваат, него најчесто се за приватни потреби и опслужување на приватни корисници. Додека јавните страни ми беа комплетно SEO оптимизирани, користеа google analytics, webmaster tools итн (сега ги изгасив не постојат веќе), ако сакаш да заработиш некој динар со google ads ќе треба да направиш submit за ривју и кога ќе видат бесплатен хост одма му тураат крст.

Домен ти е многу ефтин кај и да го купиш не е над 600 ден. годишно (com).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Ivanbad

Intern
6 ноември 2012
36
1
Сајтот е згасен,наскоро ке биде вратен, среден и во потплна кондиција повторно презентиран на ит.цом.мк
 

Martinovski

Gaining Experience
4 октомври 2011
620
207
Martinovski's setup  
Processor & Cooler
i7 7700K @ 5.0GHz // NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus ROG Strix Z270E Gaming
Storage
2x Samsung SM960 EVO 250GB RAID 0 // SSD 850 PRO 256GB // WD Black 2TB
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB (4x8GB) DDR4 3867MHz
Video card
Asus ROG Strix 1070 8GB OC Edition
Case
NZXT S340 Elite Matte Black
Mouse
Razer Lancehead TE // Steelseries Qck XXL
Keyboard
Razer BlackWidow Chroma v2 TE
Audio
Asus ROG Strix Fusion 300 // Asus Xonar U5
Monitor
Dell S2417DG w/ 165Hz, 1ms & G-Sync
OS
Windows 10 Pro 64-Bit
Среќно! ;)
 

Bozter

Баниран/a
24 октомври 2011
1,399
669
Сајтот е згасен,наскоро ке биде вратен, среден и во потплна кондиција повторно презентиран на ит.цом.мк
под хитно најдете си спонзори, прошетајте до one , tmobile, свртете еден муабет и ќе се понудат за реклама на сајтот да стават, со што би ви обезбедиле на пример квалитетен хостинг и добра иднина за форумот :)
 

username

Gaining Experience
4 јули 2009
526
66
под хитно најдете си спонзори, прошетајте до one , tmobile, свртете еден муабет и ќе се понудат за реклама на сајтот да стават, со што би ви обезбедиле на пример квалитетен хостинг и добра иднина за форумот :)
Е да било се така лесно и розово :rolleyes:

Луѓе не се занесувајте, не се стига лесно до пари, поготово со ваков не професионален сајт. Не е до тоа дали има .com или .mk

Почни од тоа што е земен како готов темплејт и ич не е поработено на него. Англиски поими стојат уште.

Што би рекол Слаткар: Од вакви сајтови ми се с*р*

Земите направите нешто свое, уникатно, професионално, нешто што го нема кај нас.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Ivanbad

Intern
6 ноември 2012
36
1
username сајтот сеуште е во изработка и ке биде вратен за некој ден :),затоа што неколку луѓе ми покажа каде грешам, па сега го работам од почеток !
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
509
Зашто губиш време со форуми, "пазарот" кај нас е заситен, посебно општ форум нема шанси да успее.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Ivanbad

Intern
6 ноември 2012
36
1
Зашто губиш време со форуми, "пазарот" кај нас е заситен, посебно општ форум нема шанси да успее.
Си го знам ризикот затоа и споменав дека не ми се зима домен ако не го развијам а ке работам на тоа да се подобри
Почни од тоа што е земен како готов темплејт и ич не е поработено на него. Англиски поими стојат уште.

Што би рекол Слаткар: Од вакви сајтови ми се с*р*

Земите направите нешто свое, уникатно, професионално, нешто што го нема кај нас.
Како што можеш да видиш работам преку уцоз еден од најпрофесионалните хостови воедно и најкомплицираните отвори го сега сајтот ке видиш 50 посто дека е среден а секој сајт можеме да кажеме дека е како жива материја се менува со текот на времето :);)
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
509
Си го знам ризикот затоа и споменав дека не ми се зима домен ако не го развијам а ке работам на тоа да се подобри
Domain се наоѓа и за 100 денари, а со тие триста додавки на веб адресата речиси никој не би ти се логирал на форумот. Може не е никаков фактор, но на пример јас сеуште го немам посетено форумот, самата адреса ми укажува на нешто што не е сериозно. Во последнава година дена доста наши форуми изгубија на посетеност, пропаднаа или се пред пропаѓање, за џабе губиш време со општ форум, ако сака некој да општи ќе се регистрира на форум кај што ќе има со кој да дискутира.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

Ivanbad

Intern
6 ноември 2012
36
1
Domain се наоѓа и за 100 денари, а со тие триста додавки на веб адресата речиси никој не би ти се логирал на форумот. Може не е никаков фактор, но на пример јас сеуште го немам посетено форумот, самата адреса ми укажува на нешто што не е сериозно. Во последнава година дена доста наши форуми изгубија на посетеност, пропаднаа или се пред пропаѓање, за џабе губиш време со општ форум, ако сака некој да општи ќе се регистрира на форум кај што ќе има со кој да дискутира.
За 100 не, но а 500 да но јас сакакм се значи во пакет со хост да си земам.Можеби не е сериозно според тебе но оди на уцоз и започни сајт ке видиш колку е потешко од сите други хостови како што се wordpress,weebly,webs,wix или незнам уште какви се има. Сајтот можам да го направам и за други нешта не само за форум, и незнам што е тешко да се регистрираш ги имаш слични опции како кога се регистрираш на фацебоок или незнам на кој друг сајт.На никој не му ишло како вода на почеток .
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,211
Мислења
858,223
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно