• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нов firmware update за 980 Pro

  • Ја почнал/а темата
  • #1

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
155
248
Моменталната верзија што ја имам е 2B2QGXA7, и денес забележав дека има нов update 3B2QGXA7. Барав на интернет што е новиот update но не можев да најдам. Дали некој има најдено што имаат ново/поправено?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,778
12,184
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Во погрешен потфорум ти е темава, треба веројатно овде кај другите теми за ССД-ја.

On topic: 1 2 3 4
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,778
12,184
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Веројатно не е страшно. :)
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,620
4,401
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Јас не би апдејтирал ништо кај идиотиве Самсунг, имам 850, 860 и 970 - по апдејт на Magician веќе 2 месеци не ми ги чита првите два, а за 970ката ми вика дека не може да верификува дали е оригинал или не.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,674
9,008
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јас не би апдејтирал ништо кај идиотиве Самсунг, имам 850, 860 и 970 - по апдејт на Magician веќе 2 месеци не ми ги чита првите два, а за 970ката ми вика дека не може да верификува дали е оригинал или не.
Исто со 850 pro од 512гб. Вика drive not supported. Пробано и со нови и со стари верзии на маџишн, sata/ahci/legacy се што ми текна. И се откажав добро работи сеуште.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,243
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,674
9,008
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,620
4,401
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Не е поентата дали има фајде или не, тоа е друг муабет. Ако не знаат нивниот софтвер да го оптимизираат за НИВНИ драјвови, тогаш не би ризикувал да апдејтирам фирмвер.

Мислам смешен е муабетот, еве истиот проблем го има и @ARMac , треба да се екстремно неспособни да заебат вака софтверски.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
155
248
Апдејтирав вчера успешно помина.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,674
9,008
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Апдејтирав вчера успешно помина.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Имаше changelog после апдејтот? Незнам оваа старава 850-ка што ја користам и онака е побрза од сата портот, има понов фирмвер ама нема инфо што би добил со тоа.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
155
248
Имаше changelog после апдејтот? Незнам оваа старава 850-ка што ја користам и онака е побрза од сата портот, има понов фирмвер ама нема инфо што би добил со тоа.
Немаше change log официјално од нив, но корисниците викаат дека бил решен проблемот со cache speeds

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
567
454
Samsung не дава changelog на фирмвери ни за телевизори ни за ssd што е решено што не само господ знае :D

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,374
3,621
Битола
Логиката да ви ја разберам сакам. Произведувач firmware апдејт вади во случај кога треба да се коригира некоја мана или да се подобри функционалноста на производот што значи причина не постои да не се апгрејдира firmware веднаш штом има. Јас го апдејтирав 980ката PRO вчера. Немам забележано промени, а не ме ни интересира што промени направиле само знам дека што и да било не можев полошо да биде.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,702
Мислења
855,889
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно