• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нов факултет во Битола ?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Кристијан Про

Gaining Experience
5 октомври 2012
857
143
Здраво момци како што гласи насловот слушнав дека ќе се отварало нов факултет во Битона под име ФИКТ нешто налик на Скопски - ФИНКИ. Е сега прашањето ми е дали ќе работи во склоп на Техничкиот или ќе биде на ново место ... Дали има некој повеќе информации и кога се уписите. Ви Благодарам
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,757
6,790
www.mikrotikmacedonia.net
i finki e tesko sranje, podobro bi rekol tinja. podobro parite sto ke gi dades za fax, dadi gi za nekoj kurs so Semos ili Alexandrija, barem ke naucis nesto, na finki i ostanatite samo ke si gi dades parite dzabe. pomina vremeto koga se vrabotuvase so diploma od fax, sea se bara znaenjeto da go prezentiras na delo, nesto sto ma finki minki i ostali sranja nema da gi naucish. ;)
 

Boyan Orion

Intern
15 јули 2014
7
8
Boyan Orion's setup  
Processor & Cooler
Generic x86/64 multicore processing device
i finki e tesko sranje, podobro bi rekol tinja. podobro parite sto ke gi dades za fax, dadi gi za nekoj kurs so Semos ili Alexandrija, barem ke naucis nesto, na finki i ostanatite samo ke si gi dades parite dzabe. pomina vremeto koga se vrabotuvase so diploma od fax, sea se bara znaenjeto da go prezentiras na delo, nesto sto ma finki minki i ostali sranja nema da gi naucish. ;)
Се согласувам. Доколку е некој IT ентузијаст и сака тоа да му биде животна професија може и сам да си избере што точно сака да учи и како да се упати во сето тоа. Знаењето доколку го сака може да го добие на многу начини и плус тоа да го потврди со сертификати од релевантни лидери на IT индустријата.

Освен тоа IT технологиите се менуваат и надградуваат премногу брзо така да и за оние што имаат дипломи мора редовно да пратат и да се надградуваат. Неможеш да паузираш неколку години и после да си продолжиш по старо.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,219
27,774
kalco.ru
i finki e tesko sranje, podobro bi rekol tinja. podobro parite sto ke gi dades za fax, dadi gi za nekoj kurs so Semos ili Alexandrija, barem ke naucis nesto, na finki i ostanatite samo ke si gi dades parite dzabe. pomina vremeto koga se vrabotuvase so diploma od fax, sea se bara znaenjeto da go prezentiras na delo, nesto sto ma finki minki i ostali sranja nema da gi naucish. ;)
Се согласувам. Доколку е некој IT ентузијаст и сака тоа да му биде животна професија може и сам да си избере што точно сака да учи и како да се упати во сето тоа. Знаењето доколку го сака може да го добие на многу начини и плус тоа да го потврди со сертификати од релевантни лидери на IT индустријата.

Освен тоа IT технологиите се менуваат и надградуваат премногу брзо така да и за оние што имаат дипломи мора редовно да пратат и да се надградуваат. Неможеш да паузираш неколку години и после да си продолжиш по старо.
Пошто ве мрзеше да учите и не се запишавте на факултет, па сеа си лечите фрустрации дека не ти треба факултет и дека со дипломата од ФИНКИ можете да си бришете г'з?
 
S

Sukhoi

Гостин
Абе сеа се со дипломи од семос решаваат, какви факултети какви бакрачи. Што ја будала во гимназија одам(уште на ПМА), кога можам во техничка и послемто да си платам диплома. Абе ајде.....
 

Boyan Orion

Intern
15 јули 2014
7
8
Boyan Orion's setup  
Processor & Cooler
Generic x86/64 multicore processing device
Пошто ве мрзеше да учите и не се запишавте на факултет, па сеа си лечите фрустрации дека не ти треба факултет и дека со дипломата од ФИНКИ можете да си бришете г'з?
Не ме мрзело да учам. На времето немало програма која ги задоволувала моите барања, затоа сум одбрал друг пат, сум се збогатил со полно сертификати и плус работам IT 15 години, плус редовно учам и се надградувам а на факултет сум упишал сосема друг тип на студии кои немаат врска со IT иако работам IT и сум ентузијаст за технологиите.

Тоа е мое лично мислење и избор, а поентата на муабетот е дека човек може да се образува и да учи на многу начини како што споменав предходно.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,757
6,790
www.mikrotikmacedonia.net
Пошто ве мрзеше да учите и не се запишавте на факултет, па сеа си лечите фрустрации дека не ти треба факултет и дека со дипломата од ФИНКИ можете да си бришете г'з?
Хаха, друже се запишав и завршив на ФИНКИ, затоа можам да кажам дека факсот е тиња невидена. Затоа ги советувам новиве залетани фаци, да не мислат дека ФИНКИ е врвот од ИТ оброзованието во МК. Да сум сеа со овој памет, не би се запишал на ФИНКИ никако под никоја цена. Едноставно македонската диплома служи да си го забришеш газот (уствари и за тоа не ја бива, рециклирана хартија е :D )
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,219
27,774
kalco.ru
Што сакаш кажи како сакаш врти. Таа диплома еден ден ќе ти затреба...ден кога ќе вреди повеќе од партиската книшка (а ќе дојде тој ден)
Толку!
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,757
6,790
www.mikrotikmacedonia.net
Тој ден нема да дојде наскоро, затоа што за некоја година секако ке се иселиме одовде, и тогаш ни на тебе ни на мене нема да ни биде од користи, пошо во странство секако не ни ги признаваат дипломите. ;)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

Кристијан Про

Gaining Experience
5 октомври 2012
857
143
Извинете али јас не реков дека планирам да се запишам на новиот ФИКТ и со пари да го земам. Работава е да се запишам, да го завршам факултетот и потоа да се надоградувам со курсеви ,во Микросам или Семос
 

kjosmofon

Баниран/a
7 октомври 2011
3,740
5,630
skopje
k2laptop.mk
Диплома од факултет оди во пакет со партиска книшка, за друго, за вистинско знаење треба курсеви, литература, самонаобразба, интернет, форуми ....
Е сега за во т-хоме ти треба диплома, за сеавус ако те бива ке те земат ни диплома нити црни камења име презиме матичен и најважното тоа што ти е во глава.
 

kebe

Gaining Experience
29 март 2012
216
173
Здраво момци како што гласи насловот слушнав дека ќе се отварало нов факултет во Битона под име ФИКТ нешто налик на Скопски - ФИНКИ. Е сега прашањето ми е дали ќе работи во склоп на Техничкиот или ќе биде на ново место ... Дали има некој повеќе информации и кога се уписите. Ви Благодарам
Факултетов е под Универзитет Климент Охридски и со него ги спојуваат насоките за информатика од ТФБ и од ФАМИС, а пак на ТФБ информатиката е укината. Програмите се преземени од овие факултети, професорите најверојатно се истите, така што атмсферата треба да биде слична со таа што била претходно.

i finki e tesko sranje, podobro bi rekol tinja. podobro parite sto ke gi dades za fax, dadi gi za nekoj kurs so Semos ili Alexandrija, barem ke naucis nesto, na finki i ostanatite samo ke si gi dades parite dzabe. pomina vremeto koga se vrabotuvase so diploma od fax, sea se bara znaenjeto da go prezentiras na delo, nesto sto ma finki minki i ostali sranja nema da gi naucish. ;)
Брат абе, секогаш кога ќе се спомне факултет изникнува овој муабет, нема веќе смисла.

Кој сака на факултет може да научи едно 10 пати повеќе отколку на било кој курс оти таква е средината. Кој не сака ќе се врти во круг.
Факултето секако и ќе те исчеличи за некои работи што можат да ти помогнат во професионалниот живот.
 
28 мај 2019
51
13
Мислење околу ФИКТ во Битола планирам да одам на него па ме интересираше каков кадар има (дали ке можам да влезам со државна квота со просек 4 за сите години гимназија)
Фала од напред :)
 

NikolovskiM

Gaining Experience
20 април 2019
77
125
Мислење околу ФИКТ во Битола планирам да одам на него па ме интересираше каков кадар има (дали ке можам да влезам со државна квота со просек 4 за сите години гимназија)
Фала од напред :)
Со тој просек отприлика ќе можеш да си првенец на генерација таму :)
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,200
3,290
Битола
Џаба и факултети и се'. Занат момче. IT струката што и да било само знаење да насобериш ќе спукаш интро тестови и ќе печалиш кеш. Така функционираат сите ИТ фирми, никој диплома не ти бара. Ова од лично искуство, а сигурен сум и друг тука може да сподели такво искуство.

Земи и инструмент спукај еден и во тешко и во лесно народот музика слуша. Секој петок + сабота + некое илјадарче бонус за 2 -3 саати работа.
 

NikolovskiM

Gaining Experience
20 април 2019
77
125
со просек 4 нема ни теоретска шанса да влезеш во државна квота.
Дечко ај не треси зелени молим те. И не кажуј непроверени информации со што непотребно ги лажеш членовите на форумов. Па на тој факултет уопште не се ни пополнуваат местата у државна квота. Слободно може да те примат со просек 2.0.


Џаба и факултети и се'. Занат момче. IT струката што и да било само знаење да насобериш ќе спукаш интро тестови и ќе печалиш кеш. Така функционираат сите ИТ фирми, никој диплома не ти бара. Ова од лично искуство, а сигурен сум и друг тука може да сподели такво искуство.
Од факултетот ако се стекнеш со добро знаење никогаш не е џабе. За диплома се слагам. Ретко која фирма бара, бар за entry level jobs. Иам доста колеги шо се откажале од факс, завршиле некое курсче или академија и сеа си работат. Али не се сите фирми такви. Има добар дел од нив што ќе те примаат, а после тоа те „форсираат“ да завршиш. Две такви шо знам се Нетцетера и Асеко, едни од најсериозните и најголеми ИТ фирми у МК.
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
244
215
Дечко ај не треси зелени молим те. И не кажуј непроверени информации со што непотребно ги лажеш членовите на форумов. Па на тој факултет уопште не се ни пополнуваат местата у државна квота. Слободно може да те примат со просек 2.0.Од факултетот ако се стекнеш со добро знаење никогаш не е џабе. За диплома се слагам. Ретко која фирма бара, бар за entry level jobs. Иам доста колеги шо се откажале од факс, завршиле некое курсче или академија и сеа си работат. Али не се сите фирми такви. Има добар дел од нив што ќе те примаат, а после тоа те „форсираат“ да завршиш. Две такви шо знам се Нетцетера и Асеко, едни од најсериозните и најголеми ИТ фирми у МК.
сигурен си во тоа што го пишуваш?

јас по некоја случајност ги следам уписите на сите факултети на универзитетот во сите уписни рокови и знам што пишувам.

решенијата за прием се отстранети од страната на факултетот и не можам да ги споделам.

те советувам за пишуваш за тоа што го знаеш во спротива ќе ти се смеат.
 

NikolovskiM

Gaining Experience
20 април 2019
77
125
сигурен си во тоа што го пишуваш?

јас по некоја случајност ги следам уписите на сите факултети на универзитетот во сите уписни рокови и знам што пишувам.

решенијата за прием се отстранети од страната на факултетот и не можам да ги споделам.

те советувам за пишуваш за тоа што го знаеш во спротива ќе ти се смеат.
Дечко ја не знам ти на која планета живееш.
Прво, да, сигурен сум у тоа шо го пишувам. Ако не сум - не би го ни пишувал.
Друго, решенијата за прием не се отстранети од нивната веб страна и се јавно достапни. На тие решенија убаво се глеа дека на смер кајшто државна квота им е околу 400 студенти, они примаат не повеќе од 130.
Трето, единствен тука на кого може да му се смејат си ти со муабетиве, а посебно со муабетот дека со просек 4 нема да го примаат у државна квота. На решенијата за прием убаво се гледа дека оваа школска година примиле неколку студенти со помалку од 50 поени. Инаку поените се добиваат: просекот * 12 (макс. 60) и 40 од државна матура. Значи членот погоре има мин. 48 поени со тој просек. Дури и да има просек 2 ќе го примат пошо не им е пополнета квотата.

У прилог, извадок од решение за прием на студенти на попопуларниот смер на ФИКТ во 2019/20, последна страна.

Screenshot_2020-04-19-16-37-02-178_com.google.android.apps.docs.jpg
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
244
215
во право си сега отворив.

за оваа година немав видено.

ете во прв уписен рок запишале 107 во државна квота.

тука ќе те поправам за бројката на предвидени која била 200 студенти во државна квота.

сега останува уште членот да се запиши и да биди првенец на генерација :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,333
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно