• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нов буџетен планарен крал?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

audioshitfile

Intern
13 септември 2020
23
2
Drop Денеска ги најави новите 5хх со кои ќе ги заменат 4хх. Од утре мислам дека ќе може да се нарачаат. Од мерењата се гледаат малце пикови во требл секцијата (за сите осетливи на требл). Мислење?
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
121
285
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Drop Денеска ги најави новите 5хх со кои ќе ги заменат 4хх. Од утре мислам дека ќе може да се нарачаат. Од мерењата се гледаат малце пикови во требл секцијата (за сите осетливи на требл). Мислење?
Според кажаното од DMS доста ги споредува со HIFIMAN Deva (Wired Version), што по цена е скоро идентична во моментов.

www.amazon.com/gp/product/B08D3878M3/ref=as_li_qf_asin_il_tl?ie=UTF8&tag=d00c0-20&creative=9325&linkCode=as2&creativeASIN=B08D3878M3&linkId=3fb307137414e047eecdd25463b6ad25

Е сега во Европа, со достава кај нас најблиску што можеш да најдеш (во ценовна смисла а со Magnet planar драјвери).

HiFiMAN Deva (Bluetooth верзија)
MKD 18,000
€293.10
Plus MKD 2,460 shipping

www.thomann.de/intl/mk/hifiman_deva.htm

HiFiMAN Sundara B-Stock
MKD 15,800
€257.76
Plus MKD 2,460 shipping
www.thomann.de/intl/mk/hifiman_sundara_b_stock.htm

Ако имаш можност (и ако воопшто размислуваш за набавка на спомнатите од Drop), некој да ти ги испрати од USA, само така се исплати да ги земеш. Без разлика дали Drop HiFiMAN HE5xx или HiFiMAN Deva од Amazon.

Ако милуваш драма со рецензиите повели и третиот амиго за рецензии на слушалици, појачала, дакови и остала аудио опрема.
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
273
609
За слушалки кои никој локално не ги (1) видел, (2) фатил, (3) слушнал? Од човек кој не го знам?

Штознам, некако не ме влече да потрошам пари за да пробам. Видеа од овој тип само даваат илузија на поголема информираност за еден производ, а во основа се уште се купува наслепо.

Се надевам дека ќе напишеш импресии тука ако се решиш да ги купиш.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

audioshitfile

Intern
13 септември 2020
23
2
Според кажаното од DMS доста ги споредува со HIFIMAN Deva (Wired Version), што по цена е скоро идентична во моментов.

www.amazon.com/gp/product/B08D3878M3/ref=as_li_qf_asin_il_tl?ie=UTF8&tag=d00c0-20&creative=9325&linkCode=as2&creativeASIN=B08D3878M3&linkId=3fb307137414e047eecdd25463b6ad25

Е сега во Европа, со достава кај нас најблиску што можеш да најдеш (во ценовна смисла а со Magnet planar драјвери).

HiFiMAN Deva (Bluetooth верзија)
MKD 18,000
€293.10
Plus MKD 2,460 shipping

www.thomann.de/intl/mk/hifiman_deva.htm

HiFiMAN Sundara B-Stock
MKD 15,800
€257.76
Plus MKD 2,460 shipping
www.thomann.de/intl/mk/hifiman_sundara_b_stock.htm

Ако имаш можност (и ако воопшто размислуваш за набавка на спомнатите од Drop), некој да ти ги испрати од USA, само така се исплати да ги земеш. Без разлика дали Drop HiFiMAN HE5xx или HiFiMAN Deva од Amazon.

Ако милуваш драма со рецензиите повели и третиот амиго за рецензии на слушалици, појачала, дакови и остала аудио опрема.
памтам кога го гледав зеос, немав др што да памтам кога ја повредив ногата
 

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,197
1,996
Купи 6xx или HD560s и обезбеден си.

Ако милуваш драма со рецензиите повели и третиот амиго за рецензии на слушалици, појачала, дакови и остала аудио опрема.
Дај бе не ме нервирај, знаеш дека не го сакам Zeos. :devilish:
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
121
285
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Еве нешто ново, од денеска, првите слушалки од Emotiva, Emotiva GR1 Graphene Reference Headphones.
Фришка од рерните на YouTube рецензентите.

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,620
Мислења
821,821
Членови
28,267
Најнов член
Andrej98
На врв Дно