• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Notebook Cooler

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Дали има користено некој вакво или слично нешто. Кулер за лаптоп.
Во Охрид најдов вакво нешто (уште немам купено) за 550денари.
Незнам колку ќе е ефикасно, а потребно ми е.
Лаптопот ми е уклучен дневно околу 10 сати и цело време е во струја. Со самото тоа што е уклучен полначот, температурата на процесорот (Core 2 Duo T5470 1.6GHz, 2Mb Cash, FSB 800MHz)ми ја крева за +10 степени. Без полнач, во мирување е под 50 степени, а на полнач 60 степени. Во работа се крева и над 70 степени.
Вреди да се проба ова чудо или има и подобри чуда.

 

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
Го имам баш тој на сликата... Помага, минимално.... доколку лаптопот е вклучен нон-стоп силно би предложил дека е потребно вакво нешто да се има... моделов на сликава не е перфекетен, па би предложил пронаоѓање на нешто подобро ако можеш.. ако не, иди со овој...
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
јас користам слично. го купив во АМЦ за 600 ден, со два кулери и свети плаво. иначе ми намалува околу 10 степени, цело време работи и температурата на процесорот се движи околу 45-46, а без тоа ми е околу 56-57. по можност земи си некое со 3 кулери, имаше и такви
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Ех од кога меркам нешто вакво ама веќе помина летото :))

Ме интересира колу бучи ова?

Инаку ако стиснеш на иконата од батеријата и го ставиш компјутерот во Портабл/Лаптоп режим тогаш ќе ти биде температурата како кога не е на полнач. Процесорот ќе работи на пола такт
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
mislam deka koj model i da go izberes nema da namali poise od 5-6 stepeni... Ako sakas poveke togas so nekoja app. za fan control ti e najdobro, ke si simnes uste 10tina stepeni
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Ех од кога меркам нешто вакво ама веќе помина летото :))

Ме интересира колу бучи ова?


Инаку ако стиснеш на иконата од батеријата и го ставиш компјутерот во Портабл/Лаптоп режим тогаш ќе ти биде температурата како кога не е на полнач. Процесорот ќе работи на пола такт
Не се слуша звук.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,162
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно