• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

NoSQL - MongoDB

  • Ја почнал/а темата
  • #1

jovankaramac

Gaining Experience
3 август 2018
47
55
Ne uspeav da najdam NoSQL sekcija na forumov pa zatoa ovde pisuvam. Me interesira dali ima nekoj sto raboti MongoDB ili mozebi ima nesto da spodeli nekoi malo proekce. Momentalno sum vo faza na ucenje pa sakam da go sovladam podobro, i zatoa me interesira nesto konkretno da napravam.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,993
3,364
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
AOC LED 27" I2781FH
OS
Windows 10
Ne uspeav da najdam NoSQL sekcija na forumov pa zatoa ovde pisuvam. Me interesira dali ima nekoj sto raboti MongoDB ili mozebi ima nesto da spodeli nekoi malo proekce. Momentalno sum vo faza na ucenje pa sakam da go sovladam podobro, i zatoa me interesira nesto konkretno da napravam.
Повели што те интересира :)
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Хмм, ако не сум грешка, треба да има подфорум што би се викал „Документ Основани Бази на Податоци“ или така некако. Јас би ги нарекол дури и „Објектно ориентирани бази на податоци“ бидејќи податоците ги гледаш како објекти без некоја претходна шема.

Ако добро се сеќавам, се куцаше во JSON формат за да пристапиш и зачуваш податоци во Монго.
Немаш врски измеѓу објекти како во релациони бази на податоци и не си ограничен да снимаш со клучеви или дека даден „ред“(објект) мора да има клуч. Нека ме поправи некој ако грешам ама затоа се толку познати сега. Наводно „помалце“ правила што треба да се пазат за да чуваш податоци.
Релациони бази на податоци бараат да имаш шема со врски меѓу нив и да запазиш правила/ограничувања.

Пример, ако вметнуваш ред со дупликати, самиот сервер ќе ти јави дека имаш грешка во податоците што ги внесуваш.
Во документ базирани бази не знам како иде ова.

Иначе, не ти е само Монго, постои и КаучДБ

Еве повеќе: Document-oriented database - Wikipedia

Document databases store all information for a given object in a single instance in the database, and every stored object can be different from every other. This makes mapping objects into the database a simple task, normally eliminating anything similar to an object-relational mapping. This makes document stores attractive for programming web applications, which are subject to continual change in place, and where speed of deployment is an important issue.
Само немој да мислиш дека релационите бази ќе бидат заменети од NoSQL базите и дека релационите бази ќе изумрат. Се има свои предности и недостатоци.
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #4

jovankaramac

Gaining Experience
3 август 2018
47
55
Ucam MongoDB bidejki sakam da gi povrzam so Blockchain aplikacija, za offload na podatoci. Pa sega kako pocetnik, bi sakal i nesto prakticno da прочачкам. Vo princip @spiritBreaker bi sakal da procackam nekoe bazule, t.e. ako imas ti nekoja aplikacija, nekoj proekt, ili primer da mi dajs nekoja zadaca pa da probam da ja napram i slicno. Bi sakal da dobijam porealen oset kako bi izgledalo rabotenjeto so MongoDB. Momentalno odam po kursevite sto se na oficijalnata Mongo strana. No toa e nedovolno za da naucam se sto treba. Treba praksa, no mozebi malku pocnav naopaku, bidejki front-end sum tapa i sega ako napram baza, aplikacijata ke mi nema vrska (ke si ja gledam bazata vo Compas kolku ke e simpaticna samo :D ) Zatoa si rekov da pobaram ako ima nekoj nesto predizvik da mi dade pa da se probam da vidam dali voopsto ke me biva :)

Znam deka nema SQL da bidat zameneti od NoSQL no mi treba vo moj kontekst. Blockchain stvari da sredam.

Хмм, ако не сум грешка, треба да има подфорум што би се викал „Документ Основани Бази на Податоци“ или така некако. Јас би ги нарекол дури и „Објектно ориентирани бази на податоци“ бидејќи податоците ги гледаш како објекти без некоја претходна шема.

Ако добро се сеќавам, се куцаше во JSON формат за да пристапиш и зачуваш податоци во Монго.
Немаш врски измеѓу објекти како во релациони бази на податоци и не си ограничен да снимаш со клучеви или дека даден „ред“(објект) мора да има клуч. Нека ме поправи некој ако грешам ама затоа се толку познати сега. Наводно „помалце“ правила што треба да се пазат за да чуваш податоци.
Релациони бази на податоци бараат да имаш шема со врски меѓу нив и да запазиш правила/ограничувања.

Пример, ако вметнуваш ред со дупликати, самиот сервер ќе ти јави дека имаш грешка во податоците што ги внесуваш.
Во документ базирани бази не знам како иде ова.

Иначе, не ти е само Монго, постои и КаучДБ

Еве повеќе: Document-oriented database - WikipediaСамо немој да мислиш дека релационите бази ќе бидат заменети од NoSQL базите и дека релационите бази ќе изумрат. Се има свои предности и недостатоци.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,123
27,387
kalco.ru
Ако сакаш да прочачкаш базуле од веќе готов проект, пребарај на github некој проект и анализирај го, само од анализа не се учи имај на ум!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

jovankaramac

Gaining Experience
3 август 2018
47
55
Ne samo procackuvanje, znaci toa sto ke go rabotam da ima barem nekakva cel. Za klasicno cackanje i gledanje gotovi, ke se najde, ama od tipot, da ima nekoj proekt, i sega saka da napravi nekakov upgrade ili slicno, so novi dokumenti ili novi polinja, pa jas toa da se obidam da go srabotam. ili da napravam nekoja agregator za da se izvlece nekoja informacija ama toa da e korisno.

Ако сакаш да прочачкаш базуле од веќе готов проект, пребарај на github некој проект и анализирај го, само од анализа не се учи имај на ум!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,780
Членови
28,232
Најнов член
mil4ost
На врв Дно