1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Носење на компјутерски хардвер во авион.

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Dux, 6 Декември 2018.

1. Dux

Dux
    Gaining Experience

179
    87
    29 ноември 2008
    Здраво дечки,
    Утре патувам за германија на подолг период и би сакал да знам дали некој досега имал искуство со носење на хардвер кој е уредно спакуван во багаж, дали ви правеле проблем при security check. Сакам да си го понесам десктоп компјутерот со себе расклопен на делови без куќиште бидејќи ќе ми треба за работа а не планирам од таму да купувам нов. Патувам со wizzair и имам мал багаж за во кабина, дали би било ок да го носам компјутерот во тој куфер или подобро би било во чекираниот багаж да го носам?
    Однапред благодарам за одговорите и ако темата не е во соодветна секција ќе ги замолам администраторите да ја преместат.

2. Pane24

Pane24
    Unstoppable

3,760
    2,431
    31 oктомври 2012
    Машко
    Невработен
    Ке ти ги даночат најверојатно ако се над сума над 400е . Претпоставувам дека деловите ти вредаат над 600е . Би требало според мене и да си носеш некаков документ дека се лично твои за да му докажеш дека не се крадени , односно фискална сметка.

3. Banjifiko

Banjifiko
    Unstoppable

2,849
    3,610
    28 oктомври 2008
    Постои процедура за таканаречен привремен увоз: ATA carnet (Admission Temporaire - Тemporary Admission).
    Со помош на АТА-карнет привремено се увезува стока за широка потрошувачка: компјутери, алати, камери, видео и канцелариска опрема, облека, слики, ласери, машини и слично како за физички, така и за приватни субјекти. Го издава Стопанска комора.

4. ARMac

ARMac
    Unbeatable

5,047
    5,261
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Па не мора баш да ги пакуваш во оригинални кутии со сите додатоци.

Нема да имаш проблеми. Јас сум носел 3 лаптопи со мене кои биле видливо користени и сум немал никакви проблеми. Тоа е сепак персонален багаж за лична употреба. Не треба да го пријавуваш.

Земи во новчаник ако имаш сметка кога се купени за секој случај.

5. bxxxn

bxxxn
    On your way to fame

844
    975
    11 Март 2011
    На Скопски аеродром пред доста години, кога лаптопите уште беа некаков луксуз, кај цариникот пријавив износ на лаптоп, екстерен диск и уште некој геџет, а со цел да не ме царинат кога ќе се вратам. Ги внесоа во некаква царинска декларација (еден формулар рачно пишан, со бренд, опис на продукт и количина) и ми го дадоа. На враќање никој ништо не ми побара, но сепак носев некаков документ.

6. Luki Junior

Luki Junior
    Gaining Experience

149
    258
    28 Декември 2015
    Машко
    Не се секирај другар, нема ни да ти погледнат во багажот.
    Ако ти погледнат или те прашаат што имаш, не лажи туку објасни им што е работата.

7. dino

dino
    Gaining Experience

344
    66
    5 Јули 2009
    Немаш мака, стави ги во рачниот багаж заради заштита од оштетување ...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

8. StefAngel

StefAngel
    Gaining Experience

578
    338
    28 ноември 2015
    Машко
    Само не носи кутии и слично зашто го сметаат како нов :)

На Can4sta му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Alucard

Alucard
    Шериф

1,700
    1,392
    22 oктомври 2012
    Машко
    @dino & @StefAngel: Постот е од 06.12.2018, а типот рече дека патува утредента :)

@Dux: Да пишеше како помина :)

10. dino

dino
    Gaining Experience

344
    66
    5 Јули 2009

Ајде пиши како си поминал :)

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

11. StefAngel

StefAngel
    Gaining Experience