1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Носење на компјутерски хардвер во авион.

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Dux, 6 Декември 2018.

 1. Dux

  Dux
  Gaining Experience

  119
  64
  29 ноември 2008
  Здраво дечки,
  Утре патувам за германија на подолг период и би сакал да знам дали некој досега имал искуство со носење на хардвер кој е уредно спакуван во багаж, дали ви правеле проблем при security check. Сакам да си го понесам десктоп компјутерот со себе расклопен на делови без куќиште бидејќи ќе ми треба за работа а не планирам од таму да купувам нов. Патувам со wizzair и имам мал багаж за во кабина, дали би било ок да го носам компјутерот во тој куфер или подобро би било во чекираниот багаж да го носам?
  Однапред благодарам за одговорите и ако темата не е во соодветна секција ќе ги замолам администраторите да ја преместат.
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,678
  4,126
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ке ти ги даночат најверојатно ако се над сума над 400е . Претпоставувам дека деловите ти вредаат над 600е . Би требало според мене и да си носеш некаков документ дека се лично твои за да му докажеш дека не се крадени , односно фискална сметка.
   
 3. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,092
  4,355
  28 oктомври 2008
  Постои процедура за таканаречен привремен увоз: ATA carnet (Admission Temporaire - Тemporary Admission).
  Со помош на АТА-карнет привремено се увезува стока за широка потрошувачка: компјутери, алати, камери, видео и канцелариска опрема, облека, слики, ласери, машини и слично како за физички, така и за приватни субјекти. Го издава Стопанска комора.
   
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,637
  7,708
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Па не мора баш да ги пакуваш во оригинални кутии со сите додатоци.

  Нема да имаш проблеми. Јас сум носел 3 лаптопи со мене кои биле видливо користени и сум немал никакви проблеми. Тоа е сепак персонален багаж за лична употреба. Не треба да го пријавуваш.

  Земи во новчаник ако имаш сметка кога се купени за секој случај.
   
 5. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,158
  1,249
  11 Март 2011
  На Скопски аеродром пред доста години, кога лаптопите уште беа некаков луксуз, кај цариникот пријавив износ на лаптоп, екстерен диск и уште некој геџет, а со цел да не ме царинат кога ќе се вратам. Ги внесоа во некаква царинска декларација (еден формулар рачно пишан, со бренд, опис на продукт и количина) и ми го дадоа. На враќање никој ништо не ми побара, но сепак носев некаков документ.
   
 6. Luki Junior

  Luki Junior
  Gaining Experience

  151
  266
  28 Декември 2015
  Машко
  Не се секирај другар, нема ни да ти погледнат во багажот.
  Ако ти погледнат или те прашаат што имаш, не лажи туку објасни им што е работата.
   
 7. dino

  dino
  Gaining Experience

  417
  111
  5 Јули 2009
  Немаш мака, стави ги во рачниот багаж заради заштита од оштетување ...


  Sent from my SM-G930F using Tapatalk
   
 8. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,858
  1,218
  28 ноември 2015
  Машко
  Само не носи кутии и слично зашто го сметаат како нов :)
   
  На Can4sta му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,890
  1,786
  22 oктомври 2012
  Машко
  @dino & @StefAngel: Постот е од 06.12.2018, а типот рече дека патува утредента :)

  @Dux: Да пишеше како помина :)
   
 10. dino

  dino
  Gaining Experience

  417
  111
  5 Јули 2009

  Ајде пиши како си поминал :)

  Sent from my SM-G930F using Tapatalk
   
 11. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,858
  1,218
  28 ноември 2015
  Машко

Сподели

Вчитување...