1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Norton Security 2015

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од FLEGMA, 22 Септември 2014.

1. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,378
    12,504
    2 Август 2012
    Машко
    Излезе финалната верзија на Norton Security v.22 aka 2015

Од сега па натаму Symantec ја напушта практиката да ги именува продуктите по годината на излегување односно по следната година и се менува именувањето па така наместо Internet едноставно ќе стои Security. Ова важи и за Norton 360 и сега имаме Norton Seurity with Backup.

Подобрени перформанси, флет дизајн, интегрирање и „соработка“ со паметниот телефон односно користење и на вашиот smart phone со купување на лиценца.

Intelligent boot-time protection
    New aggressive threat detection heuristics
    Automatic aggressive botnet scanning triggers
    Smart ping payload data-leakage protection
    Smart-sharing of enhanced Norton Community Watch malicious website data
    Smarter plugin-less browser protection
    Refined defenses against socially-engineered attacks

Performance Improvements

Performance tuned for the latest Windows 8.x updates (IMHO ова е битно затоа што приметив прилични успорувања при бенчмарк на SSD со 2014)
    Conserving battery power on connected standbys
    Faster browser experience
    Best-in-class real-time performance

http://us.norton.com/norton-security-antivirus

P.S
    Останува мистерија дали легалните корисници на 2014 ќе бидат надоградени бесплатно односно дали ќе биде можна активација со истиот клуч. До сега можеше а одсега ќе видиме.

Исто така останува мистерија дали, непотребниот, „фичр“ наречен Performance Optimization знае да препознае SSD

На gremlin и psyside им се допаѓа ова.
  2. Sephiroth

Sephiroth
    Unstoppable

3,499
    2,496
    14 Мај 2008
    Машко
    Со други зборови, време да си барам нов антивирус :D

На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
  3. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,155
    719
    8 Мај 2010
    Машко
    Има, вметнуваш лиценцата од стариот и ти симнува Downloader и си го инсталираш софтверот со старата лиценца вметната. :)
    Патем сега има изгледа максимум 5 компјутери (seats) по лиценца ама не сум баш сигурен, така ми ги вади на Myaccount.norton.

4. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,378
    12,504
    2 Август 2012
    Машко
    Де те молам, ако не те мрзи, како го направи ова?

5. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,155
    719
    8 Мај 2010
    Машко
    На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
  6. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,378
    12,504
    2 Август 2012
    Машко
    No Joy
    Мене downloader-от ми ја симнува оваа верзија NIS-UpgradeESDND-21.5.0.19-EN.exe
    Клучот валиден само за NIS 2014

7. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,378
    12,504
    2 Август 2012
    Машко
    Update

Старите клучеви нема да работат на новава верзија. Еве читам како кукаат на Нортон форумите
    Официјалниве лица молчат за сега. Сношти еден од support вработените (на чет) ми спомна дека било можна опција за издавање на некаков utility за конверзија на клучевите ама ништо не е официјално.

На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
  8. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,155
    719
    8 Мај 2010
    Машко
    Ам, јас пак помислив некако ми се поврза пошто толку време имам и на старата лиценца, плус отворив manage.norton и таму ми ја пишуваше истото. Сега видов дека имам Trial30.

9. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,378
    12,504
    2 Август 2012
    Машко
    За жал
    Луѓето се лути затоа што има ликови кои купиле лиценца месец-два пред издавањето а некои имаат лиценци за преку две години.
    Лакома работа!
    После се чудат зошто има пиратерија. Едноставно мораат да направат нешто за сите што имаат барем 6 месеци преостанат период.
    Од друга страна сегашните лиценци за Norton Security овозможуваат инсталација на 5 компјутери па, ако е некоја утеха, оваа верзија се исплаќа многу повеќе.
    Особено што со неа се добива и мобилна верзија која има способност за трекинг на изгубени уреди.

10. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,378
    12,504
    2 Август 2012
    Машко
  11. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,155
    719
    8 Мај 2010
    Машко
    Да видов дека има можност за 5 компјутери (seats) секоја лиценца што е добро па така да испаѓа многу евтино кога би се купувале групно.

12. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,155
    719
    8 Мај 2010
    Машко
    Пуштија лиценци за тие кои беа бета тестери. Лиценцата има 10 слота :О

shifty, olikomerc и на aleksuperior им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...