1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Norton Internet Security / AntiVirus / 360 / 21 Beta

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од pipelin, 22 Јули 2013.

1. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,133
    681
    8 Мај 2010
    Машко
    Symantec неодамна ги објави и бета верзиите на Norton IS/AV/360 со верзија 21.
    Неколку забелешки беа инсталирањето на софтверот кој не траеше подолго од минута буквално и истиот го имаш веќе стартуван во system tray.
    Значи работеле на оптимизација и го убрзале процесот од претходните верзии на ниво повисоко од претходното.

Измени кои можев да забележам има во дизајнот, малце поразличен со повеќе ефекти при вртењето низ модулите. Додадено е мал водич на почетокот по инсталацијата.
    Нотификациите сега се прикажуваат инстанто (претходно се “влечеа“).

Иконите кои стоеа од десната страна вертикално (Manage, Mobile, Backup) сега се долу и е додаден новиот сервис Zone.
    Вака изгледа главниот дел:
    Ново е тоа што Power Eraser е вметнат во Scan Now како опција за скенирање.
    .
    На страна дизајнот и шминкањето, единствено нешто што е приоритет се надградбите кои беа најавени на Sonar и Insight Protection кои беа најавени.

Забелешка:
    Видов Norton користи сега 2 процеси исти, незнам дали е тоа поради тоа што користам 64битен win7

На psyside и dejan_str им се допаѓа ова.
  2. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,211
    12,198
    2 Август 2012
    Машко
    Отсекогаш користи два процеси. Едниот е систем левел а другиот е јузер левел
    Таск менаџер не може да го убие.

Иначе, одамна е излезен Norton Balckjack, односно излезе на 21 Јуни а сега е паблик бета. Тестирањето ќе трае до Септември кога, по обичај, Norton ги вади финалните верзии кои за жал секогаш и без исклучок имаат багови и проблеми се до издавањето на првиот Hotfix кој, исто така, по обичај го издаваат при крајот на Ноември.
    Полната зрелост Нортонот ја доживува некаде во Април/Мај
    Го знам ова затоа што бев бета тестер (за пари) но сега Enhanced Testing програмата је отворена за сите и можеш да тестираш само ако си ентузијаст (со многу слободно време)
    Untitled.png

Мене бонус ми е тоа што на гага имам се од Symantec :)
    22.png
    11.png или преведено, полни две години и нешто ситно денови
    :)

На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
  3. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,133
    681
    8 Мај 2010
    Машко

Да токму така, едниот беше ccSvcHST.exe а другиот не ми текнува но така беа нешто слични (или еден ист). Сега во таск менаџер гледам два со исто име што ми падна чудно па не проверив дали има некој друг:

За се останато си во право околу вадењето на верзиите, поправките и се друго останато пошто и јас бев бета тестер (не за пари) и знам како се одвиваа работите. Лиценците дада <3 :)

4. Bozter

Bozter
    Баниран/a

1,399
    659
    24 oктомври 2011
    Машко
    Значи ако си бета тестер ти даваат гага лиценца. interesting.. gonna try this out.
    корисник сум на кракнат нортон веќе 2 години, немам проблеми ич :)
    апдејт- новава верзија е многу подобрена од претходната :D

5. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,211
    12,198
    2 Август 2012
    Машко
    На некогашните тестери им даваат, на сегашните им велат „Фала многу!“

На Bozter му/ѝ се допаѓа ова.
  6. lynx

lynx
    Unstoppable

3,284
    2,852
    4 Септември 2008
    После неколку постови прочитани тука го инсталирав NIS2013 90 дена пробно, до сега поминаа 40 дена и може да кажам дека сум задоволен од брзината. Воопшто не го кочи компјутерот, како воопшто да не работи во позадина. Од сигурносен аспект неможам искрено многу да кажам оти јас сум релативно примерен корисник, долги години Авирата ми вршеше работа без никакви проблеми, освен во еден или два случаја пред неколку години каде свесно сум стиснал нешто што не треба. На Нортон многу ме бендиса функцијата за тоа кој процес ќе го оптовари процесорот од немај каде, ако нешто се случи да процесорот рипне 90-100% оптоварување одма те известува која апликација го прави тоа.

Се мислам дали да купам лиценца за 3 компјутери или да продолжам со Авирата, а ова да си остане само така на проба.

Него веќе кога сум тука едно информативно прашање, доколку решам купам лиценцата од Телеком за NIS 2012 можам со таа да направам гратис апгрејд на 2013 верзија и ќе ми тера цела година, така ?

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  7. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,211
    12,198
    2 Август 2012
    Машко
    Било кој клуч од стара верзија ќе работи на наредната верзија без проблем.
    Клучот од 2011 ќе работи и на 2013, 2014....
    Само има цака со јазикот. Клуч за германска верзија не работи на англиска и обратно.

[edit]
    Ако се решиш да купуваш Нортон тогаш пред да внесиш клуч креирај Нортон акаунт но немој „блеф“ акаунт затоа што при реинсталации може да ги повлече преостанатите денови од „таму“
    Ова особено кога се зема Нортон за 3 компјутери.

8. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,133
    681
    8 Мај 2010
    Машко

+1

Ако купуваш лиценца гледај да ја купиш онлајн ако најдеш некаде поевтино за NIS 2011/2012 поевтино од T-Home. Јас неодамна имав оглас тука. Антивирусот се продаде кај постар чоек и остана само 360 сеуште го имам па ако си заинтересиран можам за 10€ да ти ја дадам.
    Значи добиваш Norton 360. (Norton Internet Security + додатни функции како Backup и PC Tune Up)

9. psyside

psyside
    Rising Star

24,609
    24,580
    4 Септември 2008
    Avira, e едно 3-4 класи под Norton, купувај.

10. lynx

lynx
    Unstoppable

3,284
    2,852
    4 Септември 2008
    Ете се сторив со лиценца благодарение на @pipelin. :)

Него мислам дека нешто утнав, ја деинсталирав пробната верзија од едниот компјутер со нивната complete removal алатка. На другиот компјутер си направив нов акаунт, го инсталирав 360 се помина како што треба со лиценцата, отидов на процедурата за инсталација на втор компјутер, симнав downloader за на компјутерот кај што беше пробната верзија и таму направив инсталација. Кога се инсталираше се направи самата активација без да ме праша за мејл и кога ќе видам логиран со претходниот профил на кој ја користев пробната верзија. Сега ми покажува на тоа дека имам исто лиценца 366 дена, а на главниот профил новиот што го направив воопшто не ми го покажува овој компјутер туку ми вика дека имам уште две инсталации.

Гледам барам опции да се одлогирам од првиот профил и да се најавам со новиот али нема таква функција, и валјда не се толку глупи од Нортон со два различни профила и еден клуч да ми даде 6 инсталации и претплата од 1 година??

Инаку не е проблем и првиот пробен профил од претходно си ја знам шифрата и мејлот, значи не е како што вика Флегма „блеф“ профил.

11. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,211
    12,198
    2 Август 2012
    Машко
    Support > Subscription Status
    Кликни

На lynx му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Pane-G

Pane-G
    Gaining Experience

966
    450
    9 Мај 2012
    Машко
    За нортон освен Т-Ебале каде има на друго место да се купи Нортон (NIS) ???

Sent from my iPad 3 using Tapatalk 2

13. lynx

lynx
    Unstoppable

3,284
    2,852
    4 Септември 2008
    Да ок, го средив.
    Subscription Status покажуваше таман 366 дена, али стариот мејл ми кажуваше дека е најавен и ако се отвореше онлајн покажуваше дека нема ниедна претплата.

Во management console има опција за sign out и да се најавиш со друг мејл, после тоа го додадов другиот компјутер преку manage devices и сега ги прикажува сите уреди на профилот каде што е лиценцата.

14. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,133
    681
    8 Мај 2010
    Машко
    Ако сакаш NAV за 3-4 дена ќе имам лиценца. За NIS може да биде за 1 недела не се знае.
    Еве lynx си грабна добра понуда.

15. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,475
    3,372
    11 Декември 2008
    Машко
    Јас сум заинтересиран за NAV, не ми треба NIS, 360 и слично.
    Кога ќе имаш пиши ми порака со цени. :)

16. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,823
    5,003
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Линк за free 1 година Norton ќе може некој да ми прати, благодарам.

На dejan_str и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  17. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,441
    3,458
    1 Септември 2011
    Машко
    и мене линк ако може во пп за free 1 година.фала однапред

На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
  18. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,734
    4,477
    8 Април 2011
    Машко
    :annoyed: Е да бееее! и јас сакам линк за 1 год нортон :cool:

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  19. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,475
    3,372
    11 Декември 2008
    Машко
    Не постои такво нешто :)

Имаше линкови за 90 дена и 180 дена, ама постари верзии, за најновата нема шанси.

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  20. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,734
    4,477
    8 Април 2011
    Машко
    {Штознам!Prichina i DaVoRkNe бараа па ај реков и јас да си ја пробам среќата :D

На Pane-G и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  21. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,475
    3,372
    11 Декември 2008
    Машко
    Тогаш и јас се приклучувам во потрагата можда ќе даде некој без пари :)

На psyside и dejan_str им се допаѓа ова.
  22. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,211
    12,198
    2 Август 2012
    Машко
    Јас би дал ама ќе ви ги скинат за брзо време. Всушност имам клучеви за цел форум ама не ми се ризикува довербата.
    Клуч за 1 година односно giveaway нема да најдете. Пренасочете ја енергијата во потрага по 90 или 180 дена OEM
    Не сум испитал дали е можна надградба од 2013 на 2014 OEM и да се задржат деновите.

23. psyside

psyside
    Rising Star

24,609
    24,580
    4 Септември 2008

Само за 2 има, ако сакаш прати ми пп.

lol

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  24. uwemi

uwemi
    Unbeatable

4,825
    4,359
    20 Февруари 2011
    Машко
    My bad se zbuniv i mu rekov na prichina deka ima za 1 Godina in fact za 6 meseci bilo ^.^

LINK od temata.

25. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,133
    681
    8 Мај 2010
    Машко

Сподели

Вчитување...