• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Норма на матрица А=[aij]m×n внесена преку тастатура

  • Ја почнал/а темата
  • #1

jovanco76

Intern
11 јануари 2008
13
0
eve uste eden problem.
Да се пресмета нормата на матрицата А=[aij]m×n внесена преку тастатура, дефинирана со формулата ||A|| = maxi=1,m{Σj=1,n|aij|}.
E sega vnes za matrica A=[aij]mxn
for (i=0;i<m;i++
for (j=0;j<n;j++) {
printf(''a[%d,%d]='',i,j);
scanf(''%d'',&a[j]);
}
Dali nekoj znae sto bara formulava?
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Мислам дека со овој дел од формулава m{Σj=1,n|aij|} треба да се соберат сите еллементи почнувајки од ј еднакво на 1.
 

minimoog

Intern
14 јули 2007
317
16
Хм, резултатот треба да е вектор со должина m. Резултатот на секој елемент на векторот е сума на апсолутните вредности на соодветната колона на матрицата (или обратно можно е да ги измешам).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

jovanco76

Intern
11 јануари 2008
13
0
Да се пресмета нормата на матрицата А=[aij]m×n внесена преку тастатура, дефинирана со формулата ||A|| = maxi=1,m{Σj=1,n|aij|}.
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main(int argc, char *argv[])
{
int a[10][10],maxr[10],maxs[10],i,j,n;
printf("vnesi red na matrica\n");
scanf("%d",&n);
printf("vnesi gi elementite na matricata\n");
for(i=0;i++)
{
printf("a[%d][%d]:",i,j);
scanf("%d",&a[j]);
}
for(i=0;i++){
maxr=a[0];
maxs=a[0];
for(j=0;j++){
if(a[j]>maxr)maxr=a[j];
if(a[j]>maxs)maxs=a[j];
}
}
for(i=0;i++)
{
for(i=0;j++)
printf("%d",a[j]);
printf("\n");
}
for(i=0;i++)
printf("\n najgolem element vo redicata %d e %d",i+1,maxr);
for(i=0;i++)
printf("\n najgolem element vo kolonata %d e %d",i+1,maxs);system("PAUSE");
return 0;
}

pa dobro kaj mozi da e greskata
 

kum

Intern
12 јануари 2008
2
0
druga varijanta no ne se bara toa,a raboti:

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
int main(int argc, char *argv[])
{
int a[10][10],maxr[10],maxs[10],minr[10],mins[10],i,j,n;

printf("vnesi red na matricata\n");
scanf("%d",&n);
printf("vnesi gi elementite na matricata\n");
for(i=0;i<n;i++)
for(j=0;j<n;j++)
{
printf("a[%d][%d]: ",i,j);
scanf("%d",&a[j]);
}
for(i=0;i<n;i++){
minr=a[0];
maxr=a[0];
mins=a[0];
maxs=a[0];
for(j=0;j<n;j++){
if(a[j]<minr) minr=a[j];
if(a[j]>maxr) maxr=a[j];
if(a[j]<mins) mins=a[j];
if(a[j]>maxs) maxs=a[j];
}
}

for(i=0;i<n;i++)
{
for(j=0;j<n;j++)
printf("%d",a[j]);
printf("\n");
}
for(i=0;i<n;i++)
printf("\n najgolem element vo redicata %d e %d a najmal %d",i+1,maxr,minr);
for(i=0;i<n;i++)
printf("\n najgolem element vo kolonata %d e %d, a najmal %d",i+1,maxs,mins);

system("PAUSE");
return 0;
}
 

predator8345

Intern
12 јануари 2008
28
0
ne veruvam deka norma na matricata e najgolemiot clen tuku Σj=1,n |aij| - treba da se najde sumi na elementite po apsolutna vrednost od site redici, t.e. tuka ke najdes suma, kade i odi od 1 do m (ili od 0 do m-1), koja ja sodrzi sumata od (apsolutnite vrednosti na) elementite vo i-tata redica.

Od site takvi sumi, koi se m po broj (po edna za sekoja redica), najdi ja onaa najgolemata (maksimalnata).

ova kako objasnuvanje za pojasno da bide
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,030
Мислења
854,801
Членови
29,640
Најнов член
Hellena09
На врв Дно