• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ноќна фотографија (long exposure, Light trails)

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.550
13.994
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
@Oktar партали фотка... Чисто информативно, сам се пушти натаму, или некоја тура има до местово? Планирам февруари/март да фурам натаму, а речиси никогаш не патувам организирано, али до ваму не би ми било проблем и со некоја турица.

Самоорганизација, не е комплицирано има летови до Тросмо, после фаќаш рентакар и шеташ низ предели кои сами се сликаат. Ајде да го прајме тоа кафето па ке напрајме муабет на темата.
 

Balanar

Баниран/a
6 декември 2016
1.066
1.227
20181016_231349-01.jpeg
Еден очаен обид, сликано над спортскиот аеродром Сушево. Galaxy S8, ISO800, exposure 10s.

За нареден пат некаде на многу потемно и рутиран телефон за поголема експозиција и ISO. DSLR немам, ама можам да пробам со Firefly 8S акциска камера.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.741
5.291
Ке постирам една слика овде, воедно ми треба и совет/помош за овие долгии работи... :D

Сликам со Fuji X10 + сталак и изменета во LightRoom малку. Shutter mode, f/2.2; 13 sec.
Локација: Башино Село, Велешко.
Наместен сум на мост, но оградата беше повисока од сталакот (се гледа шипката).
Бујрумте со критики што чини, не чини овде. :))
DSCF9340-2.jpg

Апаратот има 3 мода на фокус, AF-S, AF-C и M-F. Јас сликав со Single, но на голем дел од сликите приметив на пц дека фокусот е избеган, односно дека се заматени.
Па, ми треба совет како би вадел подобри фотки, односно со кој мод да сликам да не бидат матни сликите?

Благодарам, поздрав.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.894
3.339
Апаратот има 3 мода на фокус, AF-S, AF-C и M-F. Јас сликав со Single, но на голем дел од сликите приметив на пц дека фокусот е избеган, односно дека се заматени.
Па, ми треба совет како би вадел подобри фотки, односно со кој мод да сликам да не бидат матни сликите?

Прво, за мостот долу, според мене имаш две опции. Или кропни го, со тоа што ќе изгубиш солиден дел од кадарот, или со Photoshop можеш релативно лесно да "преместиш" дел од патот долу, како и областа околу патот лево и десно, на местото на шипката.

Друго, за фокусот, јас би ти рекол да сликаш со мануелен фокус. Намести го на Live View, зумирај на екранот до крај на делот што сакаш да ти е во фокус, и фокусирај на него. Исто така, мислам дека f/2.2 е прилично отворено за ваква фотографија. Јас би одел со f/8 - f/11, but that's just me :)
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.741
5.291
Прво, за мостот долу, според мене имаш две опции. Или кропни го, со тоа што ќе изгубиш солиден дел од кадарот, или со Photoshop можеш релативно лесно да "преместиш" дел од патот долу, како и областа околу патот лево и десно, на местото на шипката.

Друго, за фокусот, јас би ти рекол да сликаш со мануелен фокус. Намести го на Live View, зумирај на екранот до крај на делот што сакаш да ти е во фокус, и фокусирај на него. Исто така, мислам дека f/2.2 е прилично отворено за ваква фотографија. Јас би одел со f/8 - f/11, but that's just me :)

Здраво, ти благодарам за одговорот.
Слаб сум со фотошоп, лајтрум, така да ке почека тоа.

Инаку, прилично сум нов во сликањето, но сакам да сликам, така што секој предлог / критика се добредојдени. :)

За фокусот ке пробам деновиве пак, во план сум да се слика навечер пак.
Да, дури кога ја ставив на пц видов дека сум бил со f/2. Нареден пат ке го запазам, ко за прв пат сум заборавил..


Sent from my Huawei P20 Lite using Tapatalk
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.550
13.994
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Во ноќни услови долга експозиција користи искључиво мануелен фокус. Избери некоја светла точка и на екранчето зумирај на неа и фокусирај рачно. Околу блендата, доколку сликаш објекти што се далеку од тебе, не е проблем да идеш и со помал ф број, пак ке бидат во фукус работите бидејки се многу далеку од тебе. Но зависи на што целиш, ако целта ти е што подолга експозиција, тогаш стави повисок ф број, позатворена бленда. Ако целиш на звезди и млечен пат, тогаш неможеш предолга експозиција па пак доаѓаме до помал ф број, најмал што имаш. И така...
 
Последна промена:

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.687
30.117
kalco.ru
И ја имам едно прашање (не е за во темава али ќе биде од корист).
Се работи за сетинзи за дневна долга експозиција.
Викендов бев на шетање низ источна македонија и на една река со водопад сакав да напраам една слика со долга експозоција @M.Pix слична како твојата последна на инста.
И светлината беше слична и кадарот. Но не успеав да ја направам бидејќи беше премногу светла.
Ги пробав сите можни подесувања не успеав сликите беа речиси сктоз бели.

Каде сум го грешел?
 

Kajsibebraat

Practice makes perfect
1 април 2012
1.478
1.002
И ја имам едно прашање (не е за во темава али ќе биде од корист).
Се работи за сетинзи за дневна долга експозиција.
Викендов бев на шетање низ источна македонија и на една река со водопад сакав да напраам една слика со долга експозоција @M.Pix слична како твојата последна на инста.
И светлината беше слична и кадарот. Но не успеав да ја направам бидејќи беше премногу светла.
Ги пробав сите можни подесувања не успеав сликите беа речиси сктоз бели.

Каде сум го грешел?
Ти треба ND Filter (или у маало познато како „наочари за сонце“ за апаратот) за долги експозиции преку ден. Повеќе информации околу тоа појма немам да ти дадам зошто никогаш немам користено, почекај на некој од поискусните.
 

Balanar

Баниран/a
6 декември 2016
1.066
1.227
Предлог за промена на насловот на темава

Ноќна фотографија (long exposure, Light trails, Bromance)

:rolleyes::inlove:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
@Fatal1ty_ дали намести исо-то на најмало бројче, f на највисоко бројче, а време на експозиција 1-2-3.... секунди.... во зависност колку е светло... и мора да добиеш таква слика.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
995
3.508
Прага
И ја имам едно прашање (не е за во темава али ќе биде од корист).
Се работи за сетинзи за дневна долга експозиција.
Викендов бев на шетање низ источна македонија и на една река со водопад сакав да напраам една слика со долга експозоција @M.Pix слична како твојата последна на инста.
И светлината беше слична и кадарот. Но не успеав да ја направам бидејќи беше премногу светла.
Ги пробав сите можни подесувања не успеав сликите беа речиси сктоз бели.

Каде сум го грешел?
На кои сетинзи сликаше? Сликата од инста е со сетинзи ISO 50, f22, 2". Водопади обично сликам со ND филтер ама овој беше многу брз и немаше потреба од филтер. За долга експозиција во ден нема подобро од нд. Стави ја најзатворената бленда што ја имаш, најмало исо, и види шатерот до колку ти дозволува. Ако пак не можеш да извадиш ондак дефинитивно ти треба филтер.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.687
30.117
kalco.ru
Најмало исо ми е 100 на мојот апарат, наместив со најразлични отворања на бленда и пак беа светли.
Значи филтер да се пазари.
Фала ви
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
995
3.508
Прага
Најмало исо ми е 100 на мојот апарат, наместив со најразлични отворања на бленда и пак беа светли.
Значи филтер да се пазари.
Фала ви
Па или филтер или да направиш на трипод 10тина фотки и после у фотошоп да им направиш стак. Ќе добиеш сличен ефект.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.550
13.994
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Само не купувај варијабилни и ефтини нд филтри, прилично лоши се, џабе фрлени пари. Ем не затемнуваат колку што декларираат ем ја бојат сликата. Јас користам Breakthrough Photography филтри. Супер билд, супер квалитет и на тестови се покажуваат како доста добри, најчесто и најдобри. Lee филтрите се исто така доста популарни, не сум имал прилика да користам, али ѕирни ги.
Инаку со филтриве имаш опција да земеш screw-on кружни или коцкасти, универзални. Кружните ти се спрема дијаметарот на објективот и за секоја димензија на објектив ти треба посебен филтер, кај коцкастиве обично се 10х10 и имаат маунт кој е безмалку универзален, ама па имаат други недостатоци, обично им цури светлина од страна затоа што не лепат така добро... ама па генерално се поефтини.
Нешто ново на пазарот што делува ветувачки се брендираните филтри на Peter Mackinnon. Предноста е што се варијабилни, имаат добри ривјуа, квалитетен производител се, скру-он се и делуваат многу практично. Е сега, многу пари се...

П.С. Кај циркуларните филтри имаш и опција да купуваш за најшироката леќа што ја имаш во дијаметар и да користиш step-up/step-down адаптери.

Имаш многу за мислење пред да ги фрлиш парите, не е лесно, а без НД филтер, тешко долги експозиции преку ден :(

Пример, ова е сликано сред ден, кој патем беше доста тмурен со f/20, ISO 100, 1s и ND филтер 6 stops. Пак е само една секунда експзицијата.

Lofoten-59.jpg
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
995
3.508
Прага
Lee, Polar Pro, NiSi се меѓу подобрите. Имаше и едни други као ептен профи ама тие забегуваа со цени над 500-600 долари. По нормална цена кај нас се Hoya, ама ги немам користено.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.483
5.226
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
@Oktar каква фотка брате... браво!
Извинете за офтопик.
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
690
1.571
Моментално користам Hoya, и сум горе-доле задоволен. Не работам професионално со ова, но за мои потреби е и повеќе од доволно.

Знам дека не можат да се споредат со горе-наведените филтри, но како за класа над чкарт филтри или варијабилни ефтини, се доста солидни. Нарачав неколку од ибеј од оваа продавница, и ND филтри и Polarizing филтер, брза испорака, уредно спакувано, одличен квалитет.

IMG_20190423_120250__01.jpgЕве една фотка со Hoya ND 10 stops филтер, f/8.0 - ISO100 - 10 секунди

IMG_6574.jpgИ уште една со истиот 10 stops филтер: f/8.0 - ISO 100 - 5 секунди

IMG_6593.jpgP.S. Да не бидат тотален оф топик претходните фотки, еве една наменета за оваа тема :)

IMG_0560.jpg
 
Последна промена:

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.741
5.291
Втора проба. Одев со мануелен фокус, live view. Се надевам ке ве ареса поише него ли првото. :D
Fuji X10,ISO:100, SS:10sec, Manual mod.

Локација: Велешко Езеро, некој ден пред да се запали цела шума од левата страна...

Light Trails by Boshko, on Flickr
 

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Чери браун
Ко за "Noob" :) мислам дека добро испадна.
Златибор, чисто небо, полна месечина.
На втората фотка расцветана е месечината, никако неможев да ја изострам.
Можеби со тие финтите со стекинг на различни сетирања на камерата ќе успеев, но немав време за повеќе.


DSCF0270 by Boban Stojanovski, on Flickr

DSCF0271 by Boban Stojanovski, on Flickr
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Еден болид од летово.
Локација: Астрокамп Ранковце
Апарат: Nikon D5300 со 50мм
Сетинзи: f1.8, iso1600, 15s

My first meteor/bolide Perseid. by GoceJonoski, on Flickr
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.197
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно