• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nokia Software updater

 • Ја почнал/а темата
 • #1

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,802
78
Потребен ми е еден добар совет и се надевам дека некој го има ова пробано и знае дали е сигурно.Вака имам Нокиа 5200 и пред некој ден откако го конектирав телефонот со Nokia PC Suite ми покажа дека firmware на мојот телефон е стар и дека е препорачливо веднаш да го надградам.Oткако малку барав на нет најдов на офицјалниот сајт на нокиа да ја проверам верзијата на софтверот и најдов дека користам 03.92 а моментално е излезена 07.0 и дека ова е најновото издание oд софтверот.Е сега според сајтот на Нокиа надградуванјето на софтверот е многу едноставно го поврзуваш телефонот си правиш back up стартуваш Нokia Software updater и откако процесот започне понатаму е се на него.Мене ме интересира дали некој има надградувано софтвер на неговиот телефон односно Нокиа на овој начин и дали е сигурно??Не би сакал да згрешам да го надградам и сред процес нешто да тргне наопаку.Го има ли некој ова тестирано?
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
Koga nadograduvas, kako ti sto spomna...napravi prvo backup. Imas tool za toa vo PC Suit. Preporaclivo e da ne dojde do prekind na konekcija dodeka nadograduvas. Jas imam nadograduvamo Nokia N76 i se odese kako sto treba. Sega pak ke pravam backup i pak ke go nadograduvam.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,802
78
Koga nadograduvas, kako ti sto spomna...napravi prvo backup. Imas tool za toa vo PC Suit. Preporaclivo e da ne dojde do prekind na konekcija dodeka nadograduvas. Jas imam nadograduvamo Nokia N76 i se odese kako sto treba. Sega pak ke pravam backup i pak ke go nadograduvam.
А пример кога го надоградуваш кога правиш бек ап дали оние теми и заштитени мелодии што ми дојдоа со телефонот ќе останат или ќе бидат избришани?Исто дали јазиците кои ги имам моментално(Англиски,Словачки,Српски,Хрватски)итн исто после ќе ги има или ќе бидат избришани?На сајтот пишува само дека сликите,музика ова она што го имаш во бек ап ќе се врати а за овие работи ништо не пишува само знам дека фајловите и контактите на сим картицата се сигурни другото не планирам кога ќе помине месецов кога брзината на нетот се зголеми бидејќи ми е намалена сакам да го надградам
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
Za melodii,temi i jazici itd..ne sum siguren. Zavisi od telefonot..dali e so Symbian ili ne. A i plus ja ne koristam takvi stvari. btw..ako si snimal se na memory card, ke bide zacuvamo. Koga pravis backup, imas opcija da pravis backup zaedno i na memory card. Toa ti e najsigruno.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Ako napravam back up a potoa pri nadograduvanje se zezna nesto (restart na kompjuterot) i na sred proces ako se prekine togas
ke moze da se koristi telefonot ili ke mora da se vrati sekoj podatok
preku back up-ot? Kako toa se pravi?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,802
78
Za melodii,temi i jazici itd..ne sum siguren. Zavisi od telefonot..dali e so Symbian ili ne. A i plus ja ne koristam takvi stvari. btw..ako si snimal se na memory card, ke bide zacuvamo. Koga pravis backup, imas opcija da pravis backup zaedno i na memory card. Toa ti e najsigruno.
Да јас имам back up на се само на заштитените работи од телефонот незнам дали се префрлија или останаа:ermm:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,802
78
Ako napravam back up a potoa pri nadograduvanje se zezna nesto (restart na kompjuterot) i na sred proces ako se prekine togas
ke moze da se koristi telefonot ili ke mora da se vrati sekoj podatok
preku back up-ot? Kako toa se pravi?
Исто и јас се прашувам немој да снема струја или да смрзне нешто па телефонот да ми се расипе ако нешто крене наопаку:ermm:
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,732
kalco.ru
Добро не зафркавајте:))
Колкави се шансите за време на бекап да снема струја или да се рестартира компјутер?
1:100000000000
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
Abe i da snema struja i sto bilo da se desi, ne kraj na svet.
ubavo vika Aleks, go for it.

@Niki
Od kako ke napravis update na software.Telefonot ti e kako fabricki.Znaci nisto nemas na nego. Zatoa posle koristis backup da si gi vratis kontaktite,slikite,muzika,calendar itd.
 
При промена на фирмвер се брише СВЕ од телефонот освен стварите на мемориската. Притоа фабричките мелодии, јазици и останати тракатанци се заменуваат со оние од новиот фирмвер. Се брише и ТЕЛЕФОНСКИОТ ИМЕНИК така да ОБАВЕЗНО НАПРАЈ БЕКАП!!!!!!

Ако поради било која причина (снемување струја, заглавување на ПЦ-то, истргнување на кабелот) се прекине флешувањето на фирмверот, телефонот умира, и е потребно да го однесете на сервис да го бапнат на бокс и така да му реинсталираат фирмвер.

P.S. Домашното менување на фирмвер е возможно само со ОРИГИНАЛЕН Нокиа кабел, ако е некој шкартен појма немам што ке се случи.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,802
78
При промена на фирмвер се брише СВЕ од телефонот освен стварите на мемориската. Притоа фабричките мелодии, јазици и останати тракатанци се заменуваат со оние од новиот фирмвер. Се брише и ТЕЛЕФОНСКИОТ ИМЕНИК така да ОБАВЕЗНО НАПРАЈ БЕКАП!!!!!!

Ако поради било која причина (снемување струја, заглавување на ПЦ-то, истргнување на кабелот) се прекине флешувањето на фирмверот, телефонот умира, и е потребно да го однесете на сервис да го бапнат на бокс и така да му реинсталираат фирмвер.

P.S. Домашното менување на фирмвер е возможно само со ОРИГИНАЛЕН Нокиа кабел, ако е некој шкартен појма немам што ке се случи.
Уф добро што ми кажа за кабелот можев дебело да згрешам фала Sephiroth:bravo::bravo:Сега и кабел треба оргинал да барам:LOL:
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Abe mnogu se grizete c c c GO FOR IT.

Ako sezne neshto 100% ima nachin da se vrate staroto.
Da da ima nacin, da go odneses na servis i da ti go smenat flesot... i mnogu pari

Ако поради било која причина (снемување струја, заглавување на ПЦ-то, истргнување на кабелот) се прекине флешувањето на фирмверот, телефонот умира, и е потребно да го однесете на сервис да го бапнат на бокс и така да му реинсталираат фирмвер.

P.S. Домашното менување на фирмвер е возможно само со ОРИГИНАЛЕН Нокиа кабел, ако е некој шкартен појма немам што ке се случи.
E ova e najtocno
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,802
78
Сега уште кога ќе одам до Скопје ќе одам во Алфа копи и да видам колку е и да го земам
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
da vi kazam eden drugar sakase da smeni software za sony ericsson k510 i go odnesovme i na sred instalacija zastana i pojavi nekoj error a stom veke menjas software ako pojavi error posle dzabe ti e za drug taka mu kaza na nego a prethodno mu e uklucuvase se ok bese a sea nisto nesaka poveke!
 

eprom

Intern
17 септември 2008
38
1
Имам надоградувано nokia e50 и ми јавуваше eror рестарт и пак од почеток рестарт и пак од почеток се додека не утврдив оти касперскиот на pc и на телефонот ми прават проблем така да исклучиги сите апликации во позадина и на pc то и на телефонот а кај мене нема никакви последици оти го прекинував update
 
Епа коа користиш Касперски така ти е :)) Ја дури и на Виста 64 со еден куп заштити и досадниот UAC не ми се прекина флешувањето. А UAC знае да биде напаст......

da vi kazam eden drugar sakase da smeni software za sony ericsson k510 i go odnesovme i na sred instalacija zastana i pojavi nekoj error a stom veke menjas software ako pojavi error posle dzabe ti e za drug taka mu kaza na nego a prethodno mu e uklucuvase se ok bese a sea nisto nesaka poveke!
Може комотно да му го направат телефонот, само ке го стават 5 минутки на бокс и како нов ке биде. Ке те кошта од 300 до 1000 денари зависи од каде/што/како....
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,339
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно