• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Nokia-Samsung-Sony

Статус
Затворена за нови мислења.

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Dali Nokia ke se vrati vo forma po teskata N serija? Samsung pred 2 godini najavi deka ke go prestigne Nokia vo prodazbata, no toa seuste ne se sluci. Sony go kupi ericcson i pocnaa da pravat muzicki telefoni... Motorola se poveke za US market.Telefonite stanuvaat foto-aparati so opcija za razgovori :) ili walkman-i, a bogami i USB stikcinja...
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Очигледно е дека Samsung работат напорно на својот случај. Какви ќе бидат резултатите ни останува да видиме. Моето мислење е дека Nokia полека излегува од игра.... Motorola на големо го превзема US маркетот (благодарение на оправувањето на компанијата од нашиот Зафировски ;)пред да замине).

Мобилните телефони ќе ја наследат генерацијата што ја создава(ќе ја создаде) iPhone.
 

Emil

Intern
11 април 2007
7
1
Ke pocneme da gledame INTEL i AMD telefoni :)

За ова не знам, ама DELL наскоро ќе извади мобилен, според DigiTimes. Уредот се разработува под кодното име Fly, ќе користи Windows Mobile 6, ќе поддржува HSDPA и, по се изгледа, ќе има QWERTY тастатура.
 

Emil

Intern
11 април 2007
7
1
Sony Ericsson продале 21,8 милиони телефони во првото тримесечие на оваа година. Тоа е зголемување за цели 63% за разлика од минатата година... Ова значи дека во моментот компанијата држи околу 8% од пазарот, но се очекува овој процент уште да расте.
Моторола, вториот по големина производител на мобилни телефони (после Нокиа де) во првото тромесечие е во БУЛА. За разлика од истиот период минатата година, Моторола има понизок профит за околу 2% (малку посто, но мноооогу парички...181 милиони долари).
Нокиа ќари 979 милиони евра, што е раст од 7% во споредба со првото тромесечие на 2006-та. Но, ава не влиаеше на процентуалниот удел што Нокиа го има на пазарот за мобилни телефони... Знали, Нокиа сеуште држи одлични 36% од пазарот!
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
nekoj najverojatno ke ja prestigne nokia vo prodazba...ama vo kvalitet nema brzo da se sluci. Nokia ke ostane klasa mobilen isto kako sto se BMW, Mecedes, Audi vo avto-ind.


Ja би рекол ... како што е Тојота во автомобилскиот свет - ем најголем производител, ем најквалитетен:)

Тешко дека некој може да ја стигне Нокиа. Музичките телефони на СониЕриксон може само да им ја зголемат продажбата, но не и да ја симнат Нокиа од врвот.
 

sasha

Intern
9 јуни 2007
30
1
Samsung imaat neodolivo dizajnirani mobilni,dodeka pak Nokia se jaki softverski,no nikogas ne se znae,mozebi nekoj den Samsung i navistina ke ja prestignat nokia!pozz...
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Licno, poveke sakam evropski brend da e No.1, no i samiot neznam koj e podobar, Nokia ili Samsung. Gi koristam naizmenicno. Edna godina Samsung, edna godina Nokia :)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Мислам дека NOKIA е број еден телефон (иако користам К750i), јак е софтверски, дизајнот не им е башп најдобар (многу се големи и гломазни). А што се однесува до SAMSUNG, еден мој другар еднаш рече: "Ако сакаш да земеш SAMSUNG, земи телевизор." :) Можеби и имаше право.
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Ne bi rekol deka e vo pravo. Televizorite na SAMSUNG se ocajni. Sepak se vtori vo svetot na mobilnite telefoni, a prvi za LCD monitori...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.664
Мислења
889.228
Членови
31.504
Огласи
35
Најнов член
formula-1
На врв Дно