• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nokia паметни телефони - генерална дискусија

  • Ја почнал/а темата
  • #1

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,417
1,041
ibiz.mk
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Kingston SSDNow UV400 120GB 2.5
RAM
4.00GB Single-Channel DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Мислам дека ваква тема ќе биде од корист. Па после толку време шпекулации, Нокиа денес излезе со Android телефон именуван како Nokia 6. Има ли надеж овој бренд да земе дел од колачот, и да се избори во трката на телефони кои ја следат технологијата?

View: https://www.youtube.com/watch?v=kqi1dCFjPD0


Слики од телефонот (извор: Gsmarena.com)

Nokia 6 is powered by the Snapdragon 430 chipset with an octa-core Cortex-A53, Adreno 505 GPU and an ample 4GB of RAM. It’s built around a 5.5” 1080p screen that has a curved 2.5D Gorilla Glass sheet on top.
Спецификации: http://gadgets.ndtv.com/nokia-6-3957

Имаат и фан страна: https://www.facebook.com/NokiaMobile/
 

NERD.

Gaining Experience
19 април 2010
1,377
341
Дизајнот ми се допаѓа. Личи на one plus 3 и s7 edge. Ако имаше SD 65X ова ќе беше мојот следен телефон.
 

Bravo

Gaining Experience
12 декември 2015
211
313
Искрено се надевам дека ќе се вратат дури и подобри од што беа. Но, конкуренцијата гази во моментов.
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
992
1,499
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Од кал да е Андроид да е...
Нејсе незнам како стојат со технологиите и патентите и што направија со Мајкрософт. Nokia ја продадоа дивизијата која се занимаваше со мобилни телефони. Останатите телекомнукациски сектори остана под капа на Финците... Сега новава Nokia колку што знам е само лепенка име преку кое треба да се шлепа HMD Global...
Ако фураат Pureview камери и некој други нивни специфични ствари да почнам да си тргам пари на страна...во спротивно исти ку*ац друго паковање.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,427
28,131
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Отвараш тема, wow nokia is back!! F*** yeah!

Гледаш s430, инстант затвараш тема.
 

STEFF

Unstoppable
4 јули 2013
1,386
2,144
Скопје
Отвараш тема, wow nokia is back!! F*** yeah!

Гледаш s430, инстант затвараш тема.
:eek:h::eek:h::eek:h: јас прво се загледав во 4гб рам и си викам "wow сега мора да има има некој процесор", гледам сд430... мех :eek:h: па и ако има цена некоја од над 15к (ова како најминимум) толку ќе е.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,427
28,131
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ова ќе биде 300е на носталгија ќе пробаат
 

chemioftw

Gaining Experience
26 март 2015
360
203
Аеродром
chemioftw's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 8750H
Storage
1TB
PSU
72W
RAM
8GB DDR4 2666
Video card
GTX1050Ti
Case
HP
Mouse
Genesis
Monitor
15.6" IPS
OS
Windows 10
Само се надевам на камера ко PureView...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,427
28,131
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,218
10,162
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ништо не му фали на процесорот и фали на батеријата, уште минимум едно 35% повеќе капацитет.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,427
28,131
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ништо не му фали на процесорот и фали на батеријата, уште минимум едно 35% повеќе капацитет.
Му фали ли нешто на G1610?

Огромна улуга има процесорот и во процесирање на камерата, не е само брзината.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,218
10,162
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Му фали ли нешто на G1610?

Огромна улуга има процесорот и во процесирање на камерата, не е само брзината.
Е да, башка работа тоа. Најбитно за Инстаграм момци :D
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
984
731
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Добар дизајн, али тапа процесор:(
 

Ile bocev

Gaining Experience
15 ноември 2015
280
214
Ќе го земам секако. Нокиа ми буди такви носталгии што мора да ја имам.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
984
731
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,427
28,131
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Fake е видеото, ова е демо модел на Qualcomm не Nokia.
 

Harrabed

Practice makes perfect
22 април 2013
1,371
1,429
S430, Not a big deal.

Исти перформанси со Redmi 3s само што сигурно ќе биде цената напумпана.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,427
28,131
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Redmi 3S е телефон од 2016 година (ентри левел процесор е прифатлив само кога не е рибренд стар 2 години)

Redmi 3S е телефон со 4000 mAh батерија.

Redmi 3S има метално тело.

Redmi 3S е 2x поефтин.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,427
28,131
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Тоа е веќе друго, солидна цена.
 

STEFF

Unstoppable
4 јули 2013
1,386
2,144
Скопје
Ако ја нема онаа камера што ја имаше нокиа лумиа, ако сака и 10к нека е не ја ни погледнувам.

Испратено од безжичен телефон
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,189
4,388
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Ако ја нема онаа камера што ја имаше нокиа лумиа, ако сака и 10к нека е не ја ни погледнувам.

Испратено од безжичен телефон
Не би ја отпишал така брзо...
 

STEFF

Unstoppable
4 јули 2013
1,386
2,144
Скопје
Тоа и зборам. Само ако ја си ја има онаа камера нокиа што си ја имаше некад и квалитет на слики, секако и редовни апдејти и оптимизации може да си ја оправда цената. (Мое мислење)

Испратено од безжичен телефон
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,046
2,521
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 2060 OC 6GB
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,641
Мислења
822,191
Членови
28,281
Најнов член
e8ooo
На врв Дно