• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nokia најави 4G мрежа

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Од Nokia најавуваат дека успешно е завршен првиот круг од тестирањето на 4G LTE (Long-term Evolution) технологијата и дека на мобилни уреди успеале да постигнат брзина од 173 мегабити во секунда.

LTE мрежите, исто какако и Wi-FI ќе користат антени со можност за повечекратен прием и пренос, со што значително ќе се зголеми протокот на податоци во споредба со 3G. Во новата мрежа податоците при даунлоуд би требало да се пренесуваат со брзини од 326 мегабити во секунда, а времето на латенција помеѓу корисникот и предавателот ќе се намали на десет милисекунди.

4G мрежата ќе користи фрекфенција од 2600 GHz, а во Nokia очекуваат дека до 2015 година новата технологија ќе ја користат околу 5 милијарди луѓе.

Тестирањата се вршени во урбани и рурални подрачја, а резултатите се повеќе од задоволувачки. 4G мрежата ќе може да работи на постоечките GSM предаватели, па мобилните оператори нема да мораат да поставуваат нови базни станици, како што мораат за 3G.

Извор: Кајгана
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,711
Мислења
849,195
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно