• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

nokia n80

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Имам Н80 нокиа, ама за време на ручек ми падна во чорба :LOL::LOL:. И сега не работи, нема слика. Се вклучува ама на екранот нема ништо па сигурно е отиден. Да ми препорачате некој сервисер во Скопје или Куманово? Дали знае некој колку би чинел нов екран.

Телефончето беше супер:eek:besen:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.488
1.317
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Што направи кога ти падна?

Ако си го уклучил, си згрешил, и тоа многу.

Процедурата кога телефон ќе падне во течност е:
- под итно се вади батеријата;
- ако не е под гаранција, брзо се отвора и треба да се исуши, ама добро. Користете и фен ама внимателно.
- повторно уклучување само кога сте потполно сигурни дека е сув.

Ако сеуште не си го отворил, отвори го, најверојатно е уште да е воден. Исуши го и надевај се дека ќе профункционира.
Не значи дека е мониторот рикнат, може некој дел во врска со него.
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Не сум ја знаел процедурата :ermm: падна беше мрсен и го земав да го измијам под чешма беше вклучен а пота самиот изгледа се исклучи нз како беше се изнервирав. пота го сушев ама...

Го платив на времето како волк со кожа, сервисер некој??

пс не е под гаранција
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.752
30.374
kalco.ru
Другар да ти кажам од искуство дека не ти се исплати да го правиш јас имав nokia6280 ми падна во Охрид и бидејќи немав ништо за да го отворам да го исушам си седеше една недела така и кога го однесов на сервис ми бараа 20 000ден за поправка ...и еден го телефонот у фјока си седи
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.488
1.317
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Да го измиеш под чешма, и тоа уклучен:isplashen::isplashen::isplashen:

Сервисери треба да имаш колку сакаш. Повеќето мобиларници имаат и сервиси.
Пробај и во германос, т-мобиле...
Или најдобро од каде што го имаш купено, ако е во мк.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.752
30.374
kalco.ru
@stefan а од кај си толку сигурен дека ти е само дисплејот дека не ти е прегорена главната плоча?
Иначе можам да ти препорачам добри сервиси у скопје
видеодата и мобилко:bravo:
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Има тон и работи светлото на тестатура

btw кај се наоѓаат тие сервисери?

Ако го бива ок ако не чорба:p
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.752
30.374
kalco.ru
мобилко е на партизанска одма после факултет за туризам карши лептокарија а видео дата е во карпош кај алумина
Иначе дриугар има големи шански да е плочата зошто со расипана плоча работи светло и има звук можеш дури и да го уклучиш телефонот,а дисплеј и камера не работат така да однеси го на сервис и види што ќе ти кажат...ако е тоа што ти реков под 300е нема да те кошта
 
Ништо друже купи си нов. Ај вода да беше некако ке го средеа на сервис имаат они финти. Ама ова мрсно е, дур пишуваме на форум ти седи у телефон и ти го разјадува неговиот хардвер. Мртов е, бог да го прости.
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Ќе го носам на сервис ќе видам што ќе ми кажат. Па ќе ве информирам што сум направил.

btw @fatal1ty_ фала за информациите за сервисерите
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не сум ја знаел процедурата :ermm: падна беше мрсен и го земав да го измијам под чешма беше вклучен а пота самиот изгледа се исклучи нз како беше се изнервирав. пота го сушев ама...

Го платив на времето како волк со кожа, сервисер некој??

пс не е под гаранција


:LOL::LOL: Цар !!! :LOL::LOL::LOL:

Немој само да го носиш во Alpha Copy, таканаречениот "сервис" (и тоа биле овластен! - па, па, па....машала) за Nokia.
Ќе ти го допое*ат телефонот до крај тие аматерчуги.
Види го моето искуство со нив тука.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
198
:LOL::LOL: Цар !!! :LOL::LOL::LOL:

Немој само да го носиш во Alpha Copy, таканаречениот "сервис" (и тоа биле овластен! - па, па, па....машала) за Nokia.
Ќе ти го допое*ат телефонот до крај тие аматерчуги.
Види го моето искуство со нив тука.
И немој во Mobico на партизанска што е, освен ако не сакаш да ти биде готов тек после нова година :LOL:
 

leopad236-ka

Баниран/a
6 октомври 2008
39
0
kupi nov i da go poprajs nema da bidi aren pak del po del ke se pasipva i taka nema care taka jas mi padna i mene eden nokia i go poprajv ne rabotese edno dugme drugo i taka duri ne pojde na onoj svet:lut2::lut2::lut2:
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.218
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно