1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

„Нокиа“ ќе отпушти 1.700 вработени

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од AMD_fan, 17 Март 2009.

 1. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  138
  10 ноември 2007
  Машко
  [​IMG]

  Финската компанија за мобилни телефони „Нокиа“ најави дека ќе отпушти вкупно 1.700 вработени од нејзините фабрики во повеќе земји, од кои дури 700 во Финска.

  Според информациите, отказите се дел од програмата за штедење која мобилниот гигант „Нокиа“ ја најави неодамна.

  По Финска, најголемиот број од отпуштените се од фабриките на „Нокиа“ во САД и Велика Британија.

  Пред еден месец „Нокиа“ соопшти дека отказ добиле 320 вработени во едно од нејзините развојни одделенија.

  Извор: А1
   
 2. stefan007

  stefan007
  Intern

  395
  2
  27 Јуни 2007
  Отпуштаат во Европа а вработуваат во Кина, во Европа ќе платат еден човек а во Кина 3 4, па нормално дека тие 4 ке завршат повеќе работа од тој 1 како и да е.
   
 3. KGB

  KGB
  Intern

  48
  1
  7 Март 2009
  или пак отпуштаат 1 во европа вработуваат 10 во кина:p иначе IBM отвара многу центри сега и вработува 1300 луѓе само во северна америка!
   
Слични теми
 1. taranenik
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  1,850
 2. Z3X-Team
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  830
 3. iq1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,251
 4. Koen
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,381
Вчитување...

Сподели

Вчитување...