• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

nokia kako webcam

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Не верувам дека може тоа да се направи, nokia-та не може да стримува видео до друг уред ...
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,383
29,030
kalco.ru
вакви теми има стотина на форумов а има само едно решение
Купете си вебкам 600ден е...и не се малтретирајте да поврзувате телефони и глупости ај позздрав:))
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

vlatko175

Gaining Experience
15 јули 2008
283
119
abe momci MOZE ima takva aplikacija ama raboti na windows sum probal nezboram na pamet. e sega mene mi treba za linux . ili daj preporacajte nekoja webcam do 1000 den . posto ovaa sto ja imam nikako nemozam da ja turam u funkcija so linux.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Хмм,и мене ми треба веб камера до 1000 денари,имаш овде,некаде при крај на страната се наоѓа камерата.Сеа не знам колку е квалитетна,за 700 денари што сакаш :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

vlatko175

Gaining Experience
15 јули 2008
283
119
Хмм,и мене ми треба веб камера до 1000 денари,имаш овде,некаде при крај на страната се наоѓа камерата.Сеа не знам колку е квалитетна,за 700 денари што сакаш :D
abe mene me interesira koja od ovie bi rabotela na linux
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
При купување, проверете ја камерата на нејзината официјална страна дали има подршка за линукс, или побарајте по гугл за драјвери за неа.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,759
1,259
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
прво, она што ве интересира за web камерата е кој чип го користи... најчесто тоа може да се најде на google ако го имате точниот модел или пак ако се убаци во laptop со „lsusb“.

второ, листата на драјвери http://linuxtv.org/v4lwiki/index.php/Webcams кажува кои чипови се подржани, гледајте да пишува „included in mainline“ - така е наједноставно.

пс.
UVC драјверот е вклучен во 2.6.26 но не во постарите кернели - а подржува пуно камери
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,726
Мислења
863,409
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно