• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

nokia kako webcam

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Не верувам дека може тоа да се направи, nokia-та не може да стримува видео до друг уред ...

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,084
27,217
kalco.ru
вакви теми има стотина на форумов а има само едно решение
Купете си вебкам 600ден е...и не се малтретирајте да поврзувате телефони и глупости ај позздрав:))

• Ја почнал/а темата

vlatko175

Gaining Experience
15 јули 2008
272
104
abe momci MOZE ima takva aplikacija ama raboti na windows sum probal nezboram na pamet. e sega mene mi treba za linux . ili daj preporacajte nekoja webcam do 1000 den . posto ovaa sto ja imam nikako nemozam da ja turam u funkcija so linux.

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Хмм,и мене ми треба веб камера до 1000 денари,имаш овде,некаде при крај на страната се наоѓа камерата.Сеа не знам колку е квалитетна,за 700 денари што сакаш :D

• Ја почнал/а темата

vlatko175

Gaining Experience
15 јули 2008
272
104
Хмм,и мене ми треба веб камера до 1000 денари,имаш овде,некаде при крај на страната се наоѓа камерата.Сеа не знам колку е квалитетна,за 700 денари што сакаш :D
abe mene me interesira koja od ovie bi rabotela na linux

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
При купување, проверете ја камерата на нејзината официјална страна дали има подршка за линукс, или побарајте по гугл за драјвери за неа.

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,366
654
damjan.softver.org.mk
прво, она што ве интересира за web камерата е кој чип го користи... најчесто тоа може да се најде на google ако го имате точниот модел или пак ако се убаци во laptop со „lsusb“.

второ, листата на драјвери http://linuxtv.org/v4lwiki/index.php/Webcams кажува кои чипови се подржани, гледајте да пишува „included in mainline“ - така е наједноставно.

пс.
UVC драјверот е вклучен во 2.6.26 но не во постарите кернели - а подржува пуно камери

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,566
Мислења
823,540
Членови
28,074
Најнов член
_Toni_
На врв Дно