• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nokia го купува Trolltech

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Nokia и Trolltech најавија дека Trolltech ќе биде купен од Nokia. Trolltech исто така испрати отворено писмо до заедницата на KDE, преку кое се повикува целата заедница на брејнсторминг со идеи и предлози за зделката која е во процедура. Nokia порача дека ќе остане на курсот на Trolltech, ќе ја поддржува заедницата на слободен софтвер, а веројатно и ќе стане патрон на KDE, исто како што беше и Trolltech. Исто така Nokia останува на патот на Trolltech следејќи го двојно-лиценцниот модел што компанијата го применуваше и досега.

Сето ова може да значи голема поддршка за тулкитот кој се користи нашироко низ светот, дуплирање на апликациите кои се базирани на Qt и уште еднаш го покажува степенот на развој на бизнис моделите кои за основа го зеле слободниот софтвер.

Извор: linux.net.mk/
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,755
Мислења
849,929
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно