• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nokia 3110 Classic стерео слушалки???

  • Ја почнал/а темата
  • #1

kkxenon

Intern
22 мај 2007
38
0
Nokia 3110 Classic, се продава со моно-handsfree слушалки а има 2.5mm излез, дали може да си купам конверторче 2.5mm излез - 3.5mm влез за да
користам други стерео слушалки?
И каков квалитет на звук би добил со овој телефон (нормално зависно од слушалките) на пример во споредба со W или K серијата на Sony Ericsson?
 
21 мај 2008
3
0
I jas go imam istiov telefon, i da ti kazam si gi koristam slusalkite(slusalkata) so mi ja dadoa so nego, ovoj telefon pred se ima slusalki predvideni za razgovori namenata i zvukot sto go vadi preku niv nema visok kvalitet.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

kkxenon

Intern
22 мај 2007
38
0
ja iam takov telefon, go zemav pred nedela dena i mn me cudi so ima 1 slusalka:D
По форуми и по нет читав дека може да се користи конвертор од 2.5mm во 3.5mm за да си поврзеш обични стерео слушалки што користат 3.5mm џек.
Тој конвертор у Логин (т.ц. Беверли) е околу 60ден.

Па ако се решиш да го купиш пиши какво искуство имаш со стерео слушалки на овој телефон.
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
По форуми и по нет читав дека може да се користи конвертор од 2.5mm во 3.5mm за да си поврзеш обични стерео слушалки што користат 3.5mm џек.
Тој конвертор у Логин (т.ц. Беверли) е околу 60ден.

Па ако се решиш да го купиш пиши какво искуство имаш со стерео слушалки на овој телефон.
jas imam Nokia postar model koj koristi skroz isti slusalki samo namesto edna koristi dve.probavme da priklucime kaj drugarceto(BoXeR),pasuvase dzekot,ama na ekranot se pojavi poraka koja glasese nesto slicno kako "enhancment not supported",sto znaci deka ne gi prifaka,toa moze da vi go potvrdi i toj,a od sevo ova zakluciv deka e podobro da ne se macite da kupuvate drugi slusalki(stereo vo slucajov),i da koristite convertor koga toa ke zavrsi vo propast,ako se lazam ve molam popraveteme no samo so fakti i dokazi(znam deka mnogu baram:D).
 

ATRAC3

Intern
2 мај 2008
31
1
Мислам дека нема поддршка за стерео, така да ако најдеш негде "стерео" сигурно ќе бидат двете заедно споени. Знаеш моно... А иначе нокиа има нај заеба ни слушалки шо постојат. Пример оние нокии шо се со поп порт (чешел) работат само со оригинал стерео слушалки (мислам баш стерео). А ако земеш од оние неоригналните нема да сака да уклучи стерео. И ме интересираше шо е финтата. Купив оргинал слушалки и го отворив тоа триаголничето кај шо е микрофонот и копчето (види слика) шо да видам... Има ЧИП кој преку ACCESSORY изводот праќа дека слушалките се стерео... Така да. Извинете малку за рефератов ама убаво е да се знае
 

Атачменти

  • Ја почнал/а темата
  • #8

kkxenon

Intern
22 мај 2007
38
0
jas imam Nokia postar model koj koristi skroz isti slusalki samo namesto edna koristi dve.probavme da priklucime kaj drugarceto(BoXeR),pasuvase dzekot,ama na ekranot se pojavi poraka koja glasese nesto slicno kako "enhancment not supported",sto znaci deka ne gi prifaka,toa moze da vi go potvrdi i toj,a od sevo ova zakluciv deka e podobro da ne se macite da kupuvate drugi slusalki(stereo vo slucajov),i da koristite convertor koga toa ke zavrsi vo propast,ako se lazam ve molam popraveteme no samo so fakti i dokazi(znam deka mnogu baram:D).

1. На официјалниот сајт на нокиа за овој телефон 3110 пишува:"Relax and unwind with the stereo MP3 player and FM radio"
http://europe.nokia.com/A4346042

2. Во делот FAQ: http://europe.nokia.com/appmanager/UnitedStatesEnglishEUROPE_NOKIA_COM_3/Get_support;JSESSIONID_NCOM=dGL0L91TjJ99x6K2txpzGwnkgcpZQ4pJYJsCxW3CLsw4TQz4gKRT!1672298452?_nfpb=true&_windowLabel=T60376452701176811137962&_pageLabel=P455053&wsrp-urlType=blockingAction&wsrp-url=&wsrp-requiresRewrite=&wsrp-navigationalState=&wsrp-interactionState=_action%3D%2Fpageflows%2FFAQSearch%2FdoShowQA%2526T60376452701176811137962product%3D662%2526T60376452701176811137962adv%3Dfalse%2526T60376452701176811137962region%3D3%2526T60376452701176811137962id%3D59115&wsrp-mode=&wsrp-windowState=
пишува како да го поврзеш на стерео у кола:
Connecting your Nokia phone to a car stereo with 3.5mm Auxiliary input (AUX-IN):
1. Connect your Nokia phone to your car stereo using an AUX cable that has a 3.5mm connector at one end and a 2.5mm AUX connector at the other end.
ова логички кажува дека можат да се користат стерео слушалки наместо влезот во појачалото.

3. На линкот што го поставив погоре пишува:
You can of course also use normal wired headphones. 2.5mm ones (usually in the form of handsfree headsets) will plug straight into the phone, but you'll need an adaptor if you want to use 3.5mm (Walkman-size) headphones. These 3.5mm adaptors are quite cheap and small though, you should be able to find them in any major electronics shop.

4. Друго:
We can understand these issues, but what we find harder to fathom is Nokia's decision to ship the handset with mono headphones, despite the fact that it has a built-in music player. It seems like madness because when we tried the phone's music player with a stereo headset from a Nokia 5200, the playback quality was actually very good.
http://www.cnet.com.au/mobilephones/phones/0,239025953,339279332,00.htm


A еве и за каков адаптер станува збор:


http://www.blueunplugged.com/p.aspx?p=120756
(пишува дека е компатибилен и со 3110)

Еве ги моите факти :D

Од ова и од прашања по други форуми јас констатирав дека би можело да да одат обични стерео слушали со овој телефон. Дали со тоа ќе се добие стерео или стереото е направено моно незнам. Само ова ме двоуми дали да го купам овој телефон или да си платам повеќе за Сони Ериксон и да имам сигурен квалитет стерео звук :confused:
 

tooose

Intern
13 мај 2008
18
1
Vakvite slusalki ne samo sto imaat CIP (4ip) tuku i mosfet zasiluvac koj trosi mlogu malku i koristi od baterijata.


Mozete i sami da si napravite slusalki pobarajte na "google" nokia tuning i ke gi najdete site semi, izvodi, pinovi koj sto e i za sto e.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,047
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно