1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

NodeJS + Wordpress на ист хост?

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од Isak Keyten, 30 oктомври 2018.

 1. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,128
  1,271
  25 ноември 2014
  Дечки, ми треба совет.

  Имам потреба да кренам Wordpress сајт, а напоредно сакам локално да имам и NodeJS микросервиси.

  Знам дека ова е просто ако земам linux hosting и си кренам вордпрес и node и сетирам nginx како reverse proxy, ама не сакам да се зезам со серверски конфигурирања.

  Дали знаете некој PaaS (platform-as-a-service aka Heroku) што дозволува инстанци од php (wordpress) и nodejs и ке може да комуницираат локално, и ке бидат комплетно managed во однос на сервери?

  Исто локацијата треба да е во ЕУ ама мислам дека ова е најмал проблем пошто ретко кој нема ЕУ сервери во денешно време.
   
 2. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,497
  2,514
  14 Мај 2008
  Машко
  AWS или Azure не ти вршат работа?
   
 3. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,128
  1,271
  25 ноември 2014
  Не знам. AWS Beanstalk ваљда мислиш? Можат stacks-от да комуницираат локално или на еден да кренам 2 работи?
   
 4. MartinPP

  MartinPP
  Intern

  1
  0
  26 Јуни 2017
  Машко
  Хостинг/СЕО/СММ
 5. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,240
  517
  3 Април 2008
  зашто ти треба да комуницираат?

  тоа што ти треба е load balancer-от да можеш да го подесиш на посебен backend (дали ec2, дали fargate, дали друго) за различен /path. ALB во AWS го може тоа, а за другиве не сум користел доволно за да ти кажам
   
 6. Feelyo

  Feelyo
  Intern

  37
  37
  2 Април 2017
  Машко
  Серверски конфигурации за wordpress и nodejs се помалце од 1 саат работа вкупно (а воедно ако еднаш ги направиш секој следен пат е полесно), но како и да е - во повеќето случаи можеш и на shared hosting да креваш node апликации, па комуникацијата да ти се одвива во рамки на истата инстанца. Освен ова, со AWS/Azure секогаш можеш да си сетираш и свои мрежи (или да искористиш некои од нивните решенија, за што и да е) и да си ги користиш за локална комуникација измеѓу сервисите, во случај да не сакаш и двете да ги сместиш на иста ec2 или слична инстанца.
   
  На Ninjaa му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...