• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

NOD32 прогласен за најдобар антивирус во 2007

Статус
Затворена за нови мислења.
D

DimitarMK

Гостин
nod32-eset.jpg


Антивирусниот софтвер NOD32, дело на словачката компанија ESET која е позната по производство на најнапредни софтверски решенија за проактивна заштита на компјутери, се закити со титулата "Најдобар антивирусен софтвер за 2007".

Прогласувањето, традиционално го објави AV-Comparatives, компанија која врши независни истражувања и споредби на различни антивирусни софтвери од целиот свет.

Во текот на 2007 година, вкупно 17 различни антивирусни решенија беа тестирани во лабараториите на AV-Comparatives. Според правилникот на оценување на оваа компанија, победникот се избира според брзината на скенирање, рано откривање на полиморфни вируси, како и давање што помалку лажни предупредувања. Антивирусното решение на ESET е прогласено за генерален победник во сите категории, втора година по ред.

Во својот финален извештај техничарите од AV-Comparatives велат дека NOD32 е далеку пред другите затоа што користи револуционерна ThreadSense технологија, механизам кој проактивно ги штити корисниците од штетници кои не може да бидат откриени ниту со често надградуван антивирус од друг производител. Разликата помеѓу NOD32 и другите антивируси е во тоа што тој го декодира и анализира основниот код на евентуалните вируси во "вистинско време", а не се базира на секојдневни "signature" надградби како останатите конкурентски софтверски решенија.

"Во текот на овие четири години колку што тестираме антивирусни производи, сеуште не сме сретнале софтвер кој може да се мери со напредната технологија на ESET. Како резултат на тоа, ESET секогаш има најдобри резултати во однос на конкурентските производи, затоа што проактивно ги открива вирусите, генерира многу малку лажни предупредувања и не ја пореметува работата на компјутерите. Поради тие причини, втора година по ред го прогласуваме NOD32 за антивирус на годината.", изјави Андреас Клементи, основач и главен истражувач во AV-Comparatives.

Извор: Кајгана
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Od moe licno iskustvo Kasperski mi e podobar od Nod32.Ali som ovie ljuge rekle taka posle ispituvanja taka treba da e.
U sekoj slucaj Nod32 e zakon.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Па со оглед на тоа што нуди, во поглед на заштитата и на ресурсите кој ги користи... вреди што го земал првото место :bravo:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.500
1.344
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Само победникот се кажува?
Дали се знае кој бил на 2, 3 место?
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Е па што да се каже друго освен браво за NOD и многу повеќе успех во 2008. :bravo::bravo:
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Јас лично не сум задоволен многу, точно дека користи многу малце ресурси, али ми се имаат протнато многу работи без да бидат детектирани од негова страна.
 

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
NOD32 го користам веќе долго време, и можам да кажам само пофални зборови. Браво за ESET! :bravo:
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Bravo za NOD32, pofalbi do ESET. Ali i jas se milev deka Kasperskito e najdobar, i ova bas me zacudi :) , ali sepak stom e taka znaci mora da se najdobri :) :bravo:
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Од ко излезе NOD-от го користам и ептен сум задоволен. И јас очекував да го изберат Kaspersky, но ете :) Сепак браво, нека продолжат така!
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
претпоставувам наградата ја добиле за nod 2.70. со тројката има ѕврцките да им ги извадат на останатите срања од антивируси.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.222
Мислења
919.120
Членови
32.885
Огласи
1.036
Најнов член
link4aa
На врв Дно