• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

NOA N8 македонски јазик и тастатура

 • Ја почнал/а темата
 • #1
11 јануари 2018
4
0
Скоро веќе недела дена како си купив NOA N8 од мегамобил во Скопје и можам да кажам дека сум задоволен од телефонот. Солидна 5000 амперска батерија и 4 гига рам... се у свему за 250 евра телефонот е супер.
Забележав дека во андроидот којшто иде си телефонот нема македонски јазик како поддршка па и тастатурата е доста чудна за користење кога ќе треба да пишувате кирилица. Предлог зборовите ги нема или не постојат кога ќе пишувате на македонски.
Би сакал да прашам дали има можност некако во андроидот на овој телефон е можно да му се вметне македонски јазик. Инаку има андроид 7.0 Нугет.

 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #3
11 јануари 2018
4
0
Само инсталирај Gboard од Play store и решен проблем.
Ти благодарам, ова ми го реши реши проблемот со тастатурата. Би сакал да прашам дали постои и можност андроидот да го сменам во македонски? Имав пред тоа Sony M5 којшто целиот беше превед на македонски па сега кога купив овој си мислев дека ќе има македонска поддршка на андроидот. Дали тоа зависи од самиот андроид или од фирмата што произведува мобилни телефони?
 

Kajsibebraat

On your way to fame
1 април 2012
1,466
972
Ти благодарам, ова ми го реши реши проблемот со тастатурата. Би сакал да прашам дали постои и можност андроидот да го сменам во македонски? Имав пред тоа Sony M5 којшто целиот беше превед на македонски па сега кога купив овој си мислев дека ќе има македонска поддршка на андроидот. Дали тоа зависи од самиот андроид или од фирмата што произведува мобилни телефони?
Колку што знам нема таква опција, ако грешам слободно нека ме поправи некој.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,405
845
Ти благодарам, ова ми го реши реши проблемот со тастатурата. Би сакал да прашам дали постои и можност андроидот да го сменам во македонски? Имав пред тоа Sony M5 којшто целиот беше превед на македонски па сега кога купив овој си мислев дека ќе има македонска поддршка на андроидот. Дали тоа зависи од самиот андроид или од фирмата што произведува мобилни телефони?
Stock Google nema MK jazik, no mozes da go koristis na nekoj od jazicite od Sosedstvoto, dokolku ne razbiras do tolku Angliski da mozes da se snajdes, samo vnimavaj togas site aplikacii ke go koristat toj jazik po default.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6
11 јануари 2018
4
0
Мислев да прашам од што зависи дали андроидот има македонска поддршка. Дали од производителите на мобилни телефони, или од самиот андроид.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,405
845
Мислев да прашам од што зависи дали андроидот има македонска поддршка. Дали од производителите на мобилни телефони, или од самиот андроид.
Google ne podrzuva Makedonski jazik vo samiot Android sistem, no proizvoditelite vo svoite UI elementi vmetnuvaat MK jazik, osnovniot stock ROM na Google AOSP nema makedonski jazik, no ako treba da se vmetne jazik za telefon namenet za MK pazar toa go pravi samiot proizvoditel, no ni togas ne e so dosta kvaliteten prevod posebno vo Play Storot ili Chrome Browserot. No jas retko koristam kirilica ili mk jazik pa ne mi e tolku potreben.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8
11 јануари 2018
4
0
Мене искрено ми причинува големо задоволство телефонот да ми е на македонски. На секој уред си ставам македонска поддршка.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,560
Мислења
820,548
Членови
28,218
Најнов член
macika
На врв Дно