• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

No network connection, WTF!?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Стварно незнамев каде да ја ставам теава па ако е одговара естово, преестете ја.:)

А сега на работа.
Пред некое време ми дадоа нов модем (претпоставвам го расипав стариот или незнам што) и го конектирав таму без проблем и работам на интернет. И требаше нешто да рестартирам компјутер и кога се стартува ме зачуди некако многу време го чекав. некаде 3 мин. од кога се покажа позадината на дектопот. Всушност ги чекав индикаторите (малите мониторчиња) кои кажваат дека има мрежа или конекција. И на едното од нив вика Limited or no connectivity?! Немам појма од каде е ова. Претпоставив дека е нешто од Windows-от и се префрлив за Ubuntu. Но истото го покашува и таму.И покрај се ова јас имам интернет без порблеми, ама ова многу ме нервира и ме интересира шро можи да е проблемот. Прво мисев дека е софтверски, но кој знае.
Please help.:(
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Сакаш да кажеш дека ти имаш конекција, и работи без проблеми ама и 2та ОС-а не ја детектираат?

Чудно... :chudenje:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Limited or no connectivity јас имам нонстоп на windows
најверојатно некои подесувања
кои моментално ме мрзи да ги барам и правам

но си работи добро:)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Тоа СЕКОГАШ се јавува кај модемите, причината е тоа дека модемот прави ЛАН со тебе на некоја брзина која не е максимална за твојата мрежна картичка + оперативниот систем неможе да си најде ИП адреса и си става една приватна ИП адреса 169.254.x.x. Еве кај мене на пример, имам гигабитна мрежна а антената на оннет се конектира со мене со 10мегабитна конекција и така ми поќажува. Не му се секирај, све нормално ќе си работи.. Ако те нервира иди во Network Connection во Windows и одштиклирај ја опцијата да ти кажува кога е лимитирана конекцијата
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Еве како да го снема тоа Limited or no connectivity:

Одете Start>Connect to>Show all connections>Desen klik na Local Area Connections>Properties>i najdole otstiklirajte go Notify me when this connection has limited or no connectivity.
 

Тони

Gaining Experience
11 април 2008
511
168
Битола
Одиш Network Connections ->десен клик на Local Area Connection
па Status па Support.Запиши ја ип адресата шо е во Support.И после одиш десен клик на Local Area Connection па Properties и потоа одиш Properties на Internet Protocol (TCP/IP).и после ја пишиш ип адресата еве и слика
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Како прво фала на сите.

Не дека ми сметаше тоа што го вика, ама не зачуди дека го немам досега видено па да не е нешто проблем.

@toni_arsenal
Баш тоа планирав денес да го направам:)
@Stane
И тоа ќе го пробам.

And again - фала на сите. Ќе пишам што ќе направам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,970
Мислења
853,714
Членови
29,608
Најнов член
aleksandra.sash
На врв Дно