• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

No.net проблем со отварање страни

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Romanticen

Intern
6 јануари 2008
206
9
romanticni.com.mk
Здраво,
од синоќа од 1.15h no.net имаат некој проблем. Некои страни ми ги отвара (но.нет) а другите неќе. Се јавив некаде 2.00h во техничка подршка и ми викаат имале некои проблем со некакви си линкови со Србија, и тој финиот дечко ми рече дека до сабајле ќе било се ОК. Ништо од тоа. Се јавив пак во Но.нет околу 14.00 ми рекоа докај 16.00 - 17.00 ќе се средело. Утре сабајле :lut2:
Некои страни ми ги отвара, некои не. Како може така не ми е јасно. Од што зависи кој страни ќе ми ги отвори? Ако има некој идеја нека пише.

Фала, поздрав
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Romanticen

Intern
6 јануари 2008
206
9
romanticni.com.mk
Mozebi DNS serverite na onnet zezaat ... namesti drugi i bi trebalo da raboti
Не е до DNS серверите, низ цело Скопје што е на нонет е така (може и МК не знам)

AMD_fan напиша:
Што се однесува до српските сајтови, деновиве имаше вест дека Србија ќе го менува домеинот. Ѕирни ја темава:
http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=3081
Тенкс за ова. Да, да, можно е проблемиве да се поради ова.

А само не ми е јасно зошто некои страни ги отвара, некои не:ermm:
Тоа зависи преку кои DNS сервери оди тој линк или...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Cela makedonija sto e na on net gi koristat nivnite DNS server.. ne samo skopje .. kaj mene ne prave problemi za otvaranje na strani oti si iam napesteno moi DNS server a ne tiae na no net
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
И кај мене зеза исто. Синоќа кога се прибрав накај 2h не отвараше пола и повеќе странски сајтови. Еве и денес е пак така :(
Ај се надевам дека ќе се оправи во брзо време...
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
I kaj mene bese taka.Gi copirav DNS serverite od kaj biz.on.net.mk.Sega za sega e ok.
C,c,c ne mi e taka.Pak ne mi gi otvara nekoi strani!:lut2::lut2::lut2:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Romanticen

Intern
6 јануари 2008
206
9
romanticni.com.mk
сега дознав од техничката подршка на нонет дека до крајов на денов ќе се средело:LOL::LOL::LOL: ако не лажат пак како што ми рекоа дека до 17.00h ќе биде ок:ermm:

BTW Проблемот бил нешто со root серверите:zbunet3:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Проблемот почна уште синојка, кога брзината на download драстично се намали. Потоа почна да отежнува пристапот кон сајтови - отварањето на една страна беше со модемска брзина, за по некое време (после 01 часот) не можеше да се отвори ниеден сајт хостиран на провајдер кој не е од МК. Пристапот кон сајтовите хостирани на МК провајдери беше ОК. Ајде, го рестартирав канопито - ништо. Потоа го рестартирав и рутерот - пак ништо.
Исклучив интернет, ги искенирав двата компјутери да не е случајно вирус/спајвер или сл. - ништо, чисто како солза.
Околу 03.30 се јавив во НО НЕТ и дечкото објасни дека има сериозен проблем во Србија, од каде им ишле врските (?!?!), и дека проблемот не се знае до кога ќе трае, а до тогаш освем на сајтовите хостирани на МК провајдери нема да може да се влезе на никој друг.
На здравје, велам, ај да фатам нешто од ноќта.
Околу пладне, пак исто, со тоа што успеав (донекаде отежнато) да пристапам на некои сајтови, но на повеќето не.
Се јавив во техничка поддршка и ги запрашав дали сеуште патат од српскиот синдром, а девојчето-оператор објасни дека имале некои си напади кои создале проблеми, но дека работата делумно е оправена, и дека се работи на целосно средување.
Ја запрашав какви напади имале - DoS, DDoS, да не им шибнале rootkit-ови во серверите и сл, на што таа ме префрли кај техничарите, со констатација дека не знае што да ми одговори, бидејќи очигледно сум знаел повеќе од неа.
Техничарчето категорично одби дека се работи за хакерски напади (макар што не ме разувери во целост), туку имале проблеми со опремата.
Ајде бре. Кој кого лаже?
Во моментов (18.51) проблемот сеуште е присутен. И пристапот кон it.com.mk ми е делумно отежнат (се "мисли" малку додека отвори страница).
 
M

Mr.Alien

Гостин
И да, заборавив, пред да скенирам, firewall-от (Zone Alarm 7) ми одби неколку едноподруги обиди за упад. Тоа траеше повеќе од една минута, па се изнервирав и преку DHCP-то од рутерот ја сменив IP адресата од него кон провајдерот.
Сега малку подетално ќе го проучам упатството, па највероватно ќе го вклучам хардверскиот firewall.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Romanticen

Intern
6 јануари 2008
206
9
romanticni.com.mk
хахахаха на еден му викаат едно, да друг друго. Бог да чува. А после ова што го кажа Mr.Alien донекаде верувам дека е и хакерски напад. или сепак не:zbunet3:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Првите две останува на waiting for... а третата ја отвори одма. А брзината си е нормална, баш до сега спуштав.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

Romanticen

Intern
6 јануари 2008
206
9
romanticni.com.mk
Првите две останува на waiting for... а третата ја отвори одма. А брзината си е нормална, баш до сега спуштав.
Епа значи и кај тебе има дел од нашиве проблеми хехе. Ај ваљда до вечер ќе биде (барем така ми кажаа:ermm: )
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Isto i kaj mene na serverot zabelezav cudni logovi na snort, pa izgleda kje sum buden cela vecer da vidam za shto se raboti
 
M

Mr.Alien

Гостин
А ти отвараше ноќеска и денеска преку цел ден?
Погледни во мојот пост што во кој дел од денот можело да се отвори :chudenje:.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,725
Мислења
863,397
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно