1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

No Audio Device is installed

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Electronic, 29 Мај 2019.

 1. Electronic

  Electronic
  Intern

  12
  2
  28 Мај 2019
  Машко
  Имам проблем со звукот на лаптопот. Ми покажува црвен знак Х доле кај што се појачува тонот и пораката "No audio device is installed" Првиот пат ми се реши со Windows update, но еве го повторно истиот проблем, пробав неколку методи од интернет, и на крај го форматирав лаптопот и повторно е истиот проблем на новиот windows 10. Еве и неколку слики од проблемот.
  1.jpg 2.jpg

  Да е нешто хардверски, немаше да се појави истиот проблем 2 пати.
  Да е нешто софтверски требаше да се реши со нов инсталиран windows.
  Дали има некој некаква идеа што би можело да биде? Благодарам унапред.
   
 2. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  130
  106
  8 oктомври 2016
  А покрај преинсталираниот оперативен систем, ги симна драјверите од интернет страницата на производителот на лаптопот?

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
 3. Electronic

  Electronic
  Intern

  12
  2
  28 Мај 2019
  Машко
  Не сум симнувал ништо од производителот на лаптопот, се работи за Asus, драјверите се инсталираа со windows, и мислам со некоја програм за драјвери, во device manager ми покажува дека сите драјвер се упдејтирани.
   
 4. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  130
  106
  8 oктомври 2016
  Ќе ја отвориш страницата за поддршка на Асус и ќе ги симнеш драјверите наменети за твојот модел.

  Sent from my Redmi
   
  RagingDemon, Astro и на Electronic им се допаѓа ова.
 5. Electronic

  Electronic
  Intern

  12
  2
  28 Мај 2019
  Машко
  Фала ти, ке пробам сега
   
 6. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  341
  321
  15 Септември 2014
  bekrija
  Нема да го поправиш, систер боард аудио со иде е расипана, за брзо и дискот нема да ти работи.
   
 7. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  552
  338
  11 ноември 2015
  Машко
  Што збориш ти бре?
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 8. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  552
  338
  11 ноември 2015
  Машко
  @Electronic
  Кажи ми модел на лаптопот ако не се снајдеш за драјвери.
   
 9. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  341
  321
  15 Септември 2014
  bekrija
  зборам за фабрички проблем кај сите плочи 554 556 и сл "сручњаку" upload_2019-5-29_16-55-7.png
   
 10. Electronic

  Electronic
  Intern

  12
  2
  28 Мај 2019
  Машко
  Значи претходно ми се истото деси, па по 3-4 дена so windows update се среди. Не би требало да е хардверски.
   
 11. Electronic

  Electronic
  Intern

  12
  2
  28 Мај 2019
  Машко
 12. Electronic

  Electronic
  Intern

  12
  2
  28 Мај 2019
  Машко
  Од страната на Asus ми дава само да симнам програма Asus Live Update, нема драјвери, ја симнав програмата и ми покажа дека нема ништо за update. Има исто да симнам од страната за bios update download, но мислам дека нема потреба од тоа.
   
 13. architect

  architect
  Unstoppable

  1,888
  2,213
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  @Electronic
  Пробај инсталирај ги оргиналните драјвери за windows 8.1 на 10-ката што ги линкна погоре (ако станува збор за 64bit os). Драјверите кои ги инсталира 10-ката најчесто не се компатибилни за постар хардвер (а некогаш и за нов хардвер).
  Евентуално пробај преку DriverPack Solution | Download free driver update software
   
  На Electronic му/ѝ се допаѓа ова.
 14. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  552
  338
  11 ноември 2015
  Машко
 15. Electronic

  Electronic
  Intern

  12
  2
  28 Мај 2019
  Машко
  Тоа го симнав и е еден фајл што неможе да се отвори, тоа е update за биос. Треба да се види како се прави. Фала ти
   
 16. Electronic

  Electronic
  Intern

  12
  2
  28 Мај 2019
  Машко
  Фала ти другар ке пробам
   
  На architect и Astro им се допаѓа ова.
 17. Electronic

  Electronic
  Intern

  12
  2
  28 Мај 2019
  Машко
  Сега покажува друга порака доле кај тонот дека се појачува "No speakers or headphones are plugged in.
  Претходно беше "no audio device is installed"
   
 18. Electronic

  Electronic
  Intern

  12
  2
  28 Мај 2019
  Машко
  Се уште не го решив проблемот, дали може да е хардверски проблем?
  Дали можам некако да проверам ?

  2.jpg

  1.jpg
   
 19. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  341
  321
  15 Септември 2014
  bekrija
  контактирај го BorisSapphire ќе ти најде драјвери
   
 20. Electronic

  Electronic
  Intern

  12
  2
  28 Мај 2019
  Машко
  Тој ми даде неколку одговори во оваа тема, изгледа дека не е до драјверите
   
 21. Electronic

  Electronic
  Intern

  12
  2
  28 Мај 2019
  Машко
  Темата може да се затвори, звукот го решив со uninstall windows updates, рестарт, и си дојде звукот. Ништо хардверски, проблем има windows 10 со некои нови упдејти.
   

Сподели

Вчитување...