Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

НЛБ Банка

Дали сте задоволни од услугите на НЛБ Банка?

 • Да

  Гласови: 80 51,6%
 • Делумно сум задоволен

  Гласови: 49 31,6%
 • Не

  Гласови: 26 16,8%

 • Вкупно гласале
  155

Baltatzar

Intern
21 декември 2014
25
11
Скопје
Baltatzar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 7800X3D, NZXT T120 RGB
Motherboard
Gigabyte B650 GAMING X AX
Storage
SAMSUNG 980 PRO SSD 1TB PCIe 4.0 NVMe
PSU
CoolerMaster MWE Gold 750 80 Plus Gold
RAM
Kingston HyperX Fury Beast 32GB (2x16GB) DDR5-6000 CL36 EXPO Whit
Video card
SAPPHIRE Radeon Pure RX 7800 XT 16GB 256bit GAMING OC
Case
be quiet! Pure Base 500 DX White
Mouse
Glorious Model O Wireless
Keyboard
Keychron K8 Pro
Audio
beyerdynamic DT 770 PRO 80 ohm +FiiO KA11 DAC
Monitor
Gigaybyte G27Q Gaming Monitor 2k 144hz 1ms
OS
Win 11
Картичката ми истекува 06/24, во апликацијата на нлб во статус пишува реиздадена пратена кон експозитура, дали тоа значи дека ми е пристигната и можам да ја подигнам или друг статус треба да има?
Мене не ми стигна СМС, пишуваше дека е издадена, си прашав и ми рекоа дека е во експозитура и си ја подигнав за 3 дена од истекување на старата.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.847
1.581
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
До админите..дали има друга тема (не можев да најдам) специјално за банкиве или само оваа за НЛБ? Не ќе бит лошо да се преименова во општа тема за банки да не се пише за сите банки во нлб темава :)))
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
772
531
Мене не ми стигна СМС, пишуваше дека е издадена, си прашав и ми рекоа дека е во експозитура и си ја подигнав за 3 дена од истекување на старата.
Ете бев до банка, стигната била ја подигнав иако не добив СМС
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.610
2.638
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
До админите..дали има друга тема (не можев да најдам) специјално за банкиве или само оваа за НЛБ? Не ќе бит лошо да се преименова во општа тема за банки да не се пише за сите банки во нлб темава :)))
не.
си има други теми за другите банки

ако сакаш тема општо за банкарство, отвори ја
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.847
1.581
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
не.
си има други теми за другите банки

ако сакаш тема општо за банкарство, отвори ја
Не можев да ги најдам затоа прашав, ќе пребарам пак. Идејата беше да не се пише за други банки во темава од нлб. Сепак фала
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.606
1.745
Не можев да ги најдам затоа прашав, ќе пребарам пак. Идејата беше да не се пише за други банки во темава од нлб. Сепак фала
Имаше една тема, со наслов отприлика: најдобра банка (или банки) во Македонија, а оваа тема за НЛБ всушност настана како дериват од таа....

ЕДИТ:
Можда оваа беше:
најдобра банка во мк?
 

C0ldFlow

Intern
3 ноември 2008
41
4
Сакам да испробам нешто дали ке функционира се работи за monthly subscription service. Дали е можно да се користи payment processor од НЛБ банка како за почеток БЕЗ фирма?

Читав од претходно пред некој месец дека една банка во МК ја има таа можност, но незнам дали беше НЛБ 100%
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
Сакам да испробам нешто дали ке функционира се работи за monthly subscription service. Дали е можно да се користи payment processor од НЛБ банка како за почеток БЕЗ фирма?

Читав од претходно пред некој месец дека една банка во МК ја има таа можност, но незнам дали беше НЛБ 100%
Не може БЕЗ фирма. За другото не знам, ама мислам и неботно ти е без првото.

Sent by ME using Tapatalk
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.847
1.581
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Глупаво да не може да се стави интернет лимит на картица од стопанска како што има опција на НЛБ пример:
Почитувани,
Ве информираме дека единствена промена можете да направите на месечниот лимит за интернет плаќања во земјата и во странство. Друга промена на лимити за интернет плаќања во овој момент нема можност.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.912
2.124
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Глупаво да не може да се стави интернет лимит на картица од стопанска како што има опција на НЛБ пример:
Почитувани,
Ве информираме дека единствена промена можете да направите на месечниот лимит за интернет плаќања во земјата и во странство. Друга промена на лимити за интернет плаќања во овој момент нема можност.
Многу итро од твоја страна што зборуваш за стопанска на темата на НЛБ со тоа што ја спомнуваш НЛБ попатно :)
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.847
1.581
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Многу итро од твоја страна што зборуваш за стопанска на темата на НЛБ со тоа што ја спомнуваш НЛБ попатно :)
Од двете банки имам картици и кај НЛБ е фино решен тој проблем со интернет лимитот што ме бендисува :)))
 

aleksandarmio

Intern
1 ноември 2023
10
6
Глупаво да не може да се стави интернет лимит на картица од стопанска како што има опција на НЛБ пример:
Почитувани,
Ве информираме дека единствена промена можете да направите на месечниот лимит за интернет плаќања во земјата и во странство. Друга промена на лимити за интернет плаќања во овој момент нема можност.
Нешто си се збунил
 

Атачменти

 • Screenshot_20240615_160620_STB.jpg
  Screenshot_20240615_160620_STB.jpg
  507,6 KB · Прегледи: 54

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.847
1.581
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Нешто си се збунил
Ама ова е месечен, значи вкупен лимит за X месец. Ми треба лимит по трансакција и ако не грешам вака е на тутунска (attach)

Пратив маил и за чудо веднаш вратија од НЛБ:
Почитувани,
Интернет лимитот кој го имате поставено е на дневно ниво без разлика дали плаќате еднаш или повеќе пати во текот на денот.
Доколку вкупната сума на трансакции во 24 часа ја надминува таа сума, трансакцијата ќе биде одибена.
 

Атачменти

 • Screenshot 2024-06-15 171733.jpg
  Screenshot 2024-06-15 171733.jpg
  22,9 KB · Прегледи: 47
Последна промена:

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.910
4.736
овие дното го пробиваат, за нова најава на мклик апликцијата чекаш до 2-3 дена за да ти се јават да ти активираат нов уред, па низа глупи прашања што поставуваат за истото
А во меѓувреме:

1721302641953.png
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.261
1.480
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
ASUS 7800 XT 16G
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Го зборував ова и во друга тема

За девизни приливи бегајте што подалеку од НЛБ Банка.
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
1.175
1.972
Скопје
wait,евра ако мењавам од моја сметка во мкд,покрај мењавање курсот ќе има и плус провизија?! defuq !

Пишува - преку шалтер.
Веројатно само ако смениш девизи и ги извадиш како денари на шалтер, не онлајн/преку апликација.

И сега имаат провизии за различни работи преку шалтер.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.621
2.547
За девизни приливи бегајте што подалеку од НЛБ Банка.

Дали може да објасниш зашто?

Тој проблем што го имаш пишано на темата, се решава со наоѓање на Swift бројот, и се пишува e-mail на customer support на [email protected] (со F на почеток). И им се објаснува целата сиутација.

Факт е дека НЛБ имаат доста заштитни мерки против перење на пари, онлајн измами и сличнно. И факт е дека тоа на моменти е премногу иритантно.
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
636
227
само да цепнат по 0.1% од тука и од ваму, смешно е што е ставена иста провизија и за шалтер и преку апликација ... а за апликацијата веќе плаќаме на месечно ниво
Дали има некој инфо дали останатите банки имаат вакви провизии?
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.261
1.480
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
ASUS 7800 XT 16G
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Дали може да објасниш зашто?

Тој проблем што го имаш пишано на темата, се решава со наоѓање на Swift бројот, и се пишува e-mail на customer support на [email protected] (со F на почеток). И им се објаснува целата сиутација.

Факт е дека НЛБ имаат доста заштитни мерки против перење на пари, онлајн измами и сличнно. И факт е дека тоа на моменти е премногу иритантно.

На линкот што го оставив се пишува. Воглавном се сведува на трансакција која НЛБ ја блокира два месеци ради тоа што бројот од сметката на испраќачот бил наводно внесен во алтернативно поле, Со ова нема проблем ни една друга банка тука. Згора на тоа не ти кажуваат дека имаш заглавена трансакција, да не покренев самоиницијативно да барам шефови, главни, газди и тн во погорни ешалони ништо немаше да дознам. А и многу терс се за враќање на вакви транскации некако како да не сакаа да ја вратат назад иако им беше предложено повеќе пати... само молк или изговори (провизија ќе имаш големи и тн). После два месеци парите се назад ама со -5% провизија. Се работи за трансакција од неколку илјади долари и тоа е сериозна сума на пари кои изгореа во провизии за враќање назад ради НЛБ.

Јас во меѓувреме станав банкар и толку многу ги научив процесите што мислам дека сега редно време да сменам професија и да ги подучам како треба. Значи катастрофа од банка, услуга и подршка. Комплет крш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.288
Мислења
977.871
Членови
35.578
Најнов член
Milena Milkova
На врв Дно