• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

НЛБ Банка ги замени SMS пораките со Viber нотификации

Дали сакате да добивате финансиски информации од вашите банки на Viber?

 • Да

  Гласови: 7 5.9%
 • Не

  Гласови: 103 87.3%
 • Немам мислење на темава

  Гласови: 8 6.8%

 • Вкупно гласале
  118

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,567
3,862
Скопје
@MetalGear
...
Видов, но во секој случај лихвата е поголема кај овие малски лихварски гранапчиња за разлика од регуларните банки.
Малку забегавме off. :)

Супер. Значи најголемата банда е најмалку сто пати попрофитабилна од твоите лихварчиња. Туку и едните и другите ги прават парите и низ тие трошоците од типот 30 денари трансакција. АБЕ КИЛО ЛЕБ ОД ЕДНА НА ДРУГА СМЕТКА ДА СЕ ПРЕФРЛАТ ПАРИТЕ :) Во SEPA низ цела Европа да пратиш пари е 15 денари и мислам одма стигаат а не на крај на ден. Како по курир да ги праќаат.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
721
720
Мене исто така ме фати параграфот да добивам известувања од Новата Љубљанска Банка на Viber. (Се сеќавам на сексот со Љубљанската банка од пред 40+ години и намерно го споменувам)
Вчера бев во Србија.
Mobile data и WiFi беа исклучени.
Не добив известувања за плаќањата ниту на смс ниту на Viber, ни во Србија, ни дома.
Денес плаќав локално во Македонија и за извршените плаќања добив смс. Без Viber пораки.
Се куртулив од Viber известувањата?
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,571
1,223
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
 • Ми се допаѓа
Реакции: D

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,216
5,874
ot

Изборот во ЦРМ ти е:
1) Нетвворк
2) Нетњорк
3) Нетворк

Кое би го одбрал ти?

Drop the Network, its cleaner.

10603482.jpg
 

Riku

Intern
27 ноември 2021
29
1
Koga gi barav pred nekoj den od nlb banka na info centarot mi prasa dali sakam da dobivam poraki,email i dr izvestuvanja za nivni promoci gi zaprasav dali moze samo na email i mi rekoa deka se zavisi od nivnata kampanja dali ke odi na email sms i tn pa im rekov ako moze samo preku email ok ako ne ne se soglasuvam. I odtogas mi nema stignato nikakvo izvestuvanje od niv.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,430
4,998
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Да не вратија пак преку СМС да стига? Ми стигаа на Вибер, сега платив нешто на Али и ми стигна по СМС.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,489
2,742
www.iwmnetwork.com
Да не вратија пак преку СМС да стига? Ми стигаа на Вибер, сега платив нешто на Али и ми стигна по СМС.

Јок, ваљда е failover сценарио, ако нешто Viber-от зезне, да ти стигне на SMS.Мене ми стигнаа денес на Viber пак - намерно не гасам да видам дали и без согласност ќе почнат да праќаат маркетинг материјали преку Viber, љубопитен сум. :)
 

D

Администратор
31 март 2007
3,489
2,742
www.iwmnetwork.com
Koga gi barav pred nekoj den od nlb banka na info centarot mi prasa dali sakam da dobivam poraki,email i dr izvestuvanja za nivni promoci gi zaprasav dali moze samo na email i mi rekoa deka se zavisi od nivnata kampanja dali ke odi na email sms i tn pa im rekov ako moze samo preku email ok ako ne ne se soglasuvam. I odtogas mi nema stignato nikakvo izvestuvanje od niv.

Ништо чудно... ние уште чекаме одговор од 9-ти ноември на прашањето да ни прецизираат кога им е дадена согласност за испраќање на Viber пораки за службена картица:

1638567693045.png

Позадинската служба ја чекаме еве повеќе од 20 дена да одговори...
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,452
1,576
Платено на Али и за разлика од претходните денови добив и Viber порака и SMS. Ако вака остане не е лошо.
 
18 февруари 2016
47
49
Вибер не користам одамна, а од НЛБ СМС пораките пристигнуваат нормално (на два броја за две различни сметки), како и порано, (потврди за трансакција при плаќање, прилив на ТРС, и друго).
 

lggit

Intern
9 март 2021
30
5
Сега купував на алиекспрес од таму се верифицираше плакањето а од нлб не дојде порака на вибер за плакањето.:unsure:
Едит:ниту смс не дојде.
 

Varsonator

Gaining Experience
20 јануари 2014
65
101
Skopje
Varsonator's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 1600 - Stock cooler
Motherboard
Gigabyte AB350-Gaming 3
Storage
1 TB
PSU
FSP Raider S 750W
RAM
16 GB DDR4 3200Mhz GSKILL FlareX
Video card
ASUS R9-280X DC2T
Case
Silencio 652S
Monitor
22'' Samsung S22C150NS
OS
Win 10 Pro
Фала на инфо сега ми е појасно за вчерашните дешавки. Јас бев еден од тие на кој што им префрлија „пари“ :)
Добив две трансакции (бонус + регрес) кој беа од претходната фирма од каде сум заминат повеќе од 6 месеци. Бидејќи беше ептен симптоматична ситуација ги контактирав да не пуштиле нешто по грешка по што ми потврдија дека нема одлив од нивната сметка. Трансакциите се поклапаа и по сума и по датум (ден-месец) со минато годишните трансакции.
Од тука заклучив дека се дешава некој куршлус во НЛБ па не се летнав да ги вадам зошто со банка нема заебанции и ќар од нив не гледаш а башка со нареден прилив ќе си ги повлечат назад парите.
После неколку часа приметив дека ги повлекоа назад ама па не информираа ништо од НЛБ нешто што не е во ред воопшто, еден меил во стил извинете технички проблеми бла бла ... ќе беше задоволителен а не вака од форум/твитер да ми станува појасно што биднало.

Ќе треба да почнам под душек да си ги чувам парите :LOL:
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,498
1,637
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Што стана со NFC за андроид 12? Некое инсајдерско инфо? А за нотификацииве нешто ми стига на вибер, нешто смс и се на апликацијата :)
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,596
4,872
Ке биде здравје само, проект 2025. Исто како што дочекав 30.000 минимална плата, така и апдејт за апликацијата ке дочекам.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,160
Мислења
879,301
Членови
30,790
Најнов член
Dragan1221
На врв Дно