Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

НЛБ Банка ги замени SMS пораките со Viber нотификации

Дали сакате да добивате финансиски информации од вашите банки на Viber?

 • Да

  Гласови: 7 5,5%
 • Не

  Гласови: 108 84,4%
 • Немам мислење на темава

  Гласови: 13 10,2%

 • Вкупно гласале
  128

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
249
805
www.IT.mk
Во текот на минатата недела, НЛБ Банка ги замени SMS пораките со Viber известувања за секој направен неуспешен обид или успешна трансакција.
Банката, со верификуван профил на Viber не побара претходно известување за корисниците со изговор дека истите имаат опција да направат opt-out преку дифолтниот интерфејс на Viber.

Доставените SMS пораки изгледаат вака:
nlb-viber.png

 • Кој е вашиот став за оваа промена?
 • Дали сакате да добивате финансиски информации на Viber?
 • Дали одлуката на НЛБ да ги мигрира податоците на корисниците и да испрати прво нотификација а потоа корисникот да промени опција, ја сметате за валидна?
 • Дали гледате потенцијални технички проблеми при користењето на Viber за вакви известувања?
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.806
2.193
Ужасна идеа, што ако сум во странство и немам интернет и некој почне да ми троши пари од други картички кои не се со мене? Или воопшто било каде и не ми е уклучен интернетот на телефон.

Од друга страна не ни добивам СМС пораки освен за интернет плаќања моментално.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.423
9.353
Што е со ботов? Браво!

Инаку ужасна идеја од повеќе аспекти, а првата порака на Viber според правилата мора да не биде трансакциона, односно треба да биде известување дека ќе добиваме пораки од нив.

П.с. @DarthJe5us платформите кои ги користат сигурен сум дека имаат fallback опција, односно ако не ти ја испорача на Viber, да проба преку СМС.
 

Маша

Unstoppable
24 април 2007
946
2.537
И мене пред некој ден ми стигна Viber порака за трансакција, но бидејќи ми стига и од mKlik, не обрнав внимание дека нема SMS. Мислев по сите канали тера.

Онаа опција на nlbKlik во "Кориснички барања" за СМС известување, каде бараат да им одобриш задолжување од 100 ден секој месец за услугата нова е?

Screenshot_20211113-161808_Samsung Internet.jpg
 

Маша

Unstoppable
24 април 2007
946
2.537
П.с. @DarthJe5us платформите кои ги користат сигурен сум дека имаат fallback опција, односно ако не ти ја испорача на Viber, да проба преку СМС.
Им кликнав Stop receiving, баш ќе видам наредната порака како ќе ја испрати.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.605
2.624
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
нивен проблем. неам Вибер. и нема никад да имам
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.256
1.476
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
ASUS 7800 XT 16G
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Глупости. И на ова ли почнаа да штедат... Што правиме со тие кои не користиме вибер?
 

D

Администратор
31 март 2007
3.929
4.009
www.iwmnetwork.com
нивен проблем. неам Вибер. и нема никад да имам

Well... не е баш нивен проблем ако немаш Вајбер, а си нивни корисник.
Тоа значи дека си корисник на банка која своеволно си носи одлуки за канали за комуникација, па така утре може да реши на ТикТок да ти ги праќа само затоа што ТикТок е популарен и луѓе ја користат, а во позадина сигурно тоа има и некој пренос на податоци, верувам дека правно-формално е покриено, меѓутоа етички и од аспект на безбедност на податоци не сум најуверен.

my 2c
 

D

Администратор
31 март 2007
3.929
4.009
www.iwmnetwork.com
Глупости. И на ова ли почнаа да штедат... Што правиме со тие кои не користиме вибер?

И за начинот на кој го користат Viber, мора да плаќаат на Viber за пораките, а трошокот не е многу различен.
 

TexasUS

On your way to fame
25 февруари 2017
860
780
Дај гласајте ако не петиција нека се поднесе, лудо е да ти наплатува за СМСи. На кој ненормален му текнало на Viber да праќа како примарен избор. :rolleyes:
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.213
31.377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

StalkeR

Guru
5 декември 2009
5.425
6.598
Јас лично се согласив да добивам вибер известувања, немам проблем со тоа и добивам на вибер пораки.
Обично кога одам настрана имам интернет, ама некогаш се случило да немам. Во тој случај ако има опција да вратам користење на смс пораки повторно, не гледам никаков проблем.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

D

Администратор
31 март 2007
3.929
4.009
www.iwmnetwork.com
Јас лично се согласив да добивам вибер известувања, немам проблем со тоа и добивам на вибер пораки.
Обично кога одам настрана имам интернет, ама некогаш се случило да немам. Во тој случај ако има опција да вратам користење на смс пораки повторно, не гледам никаков проблем.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Од моја гледна точка:
Немам проблем ако ТИ одбереш и дадеш согласност на Viber да ти праќаат пораки.
Имам проблем со тоа ако БАНКАТА реши своеволно да промени канал и да бара реактивно јас да одлучам да или не по донесено одлука од нивна страна, а не да испрати барање: Сакаш ли пораки на Viber? Да / не...
 

Jedah

Unstoppable
6 ноември 2007
1.229
2.054
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: M.2 Corsair NVMe MP510 240GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
Logitech Optical M100 USB Black
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
LG 24'' Full HD IPS Monitor with FreeSync™ (24MP60G-B)
OS
Windows 11
Да и мене ми стаса на Вибер нотификација.
Koja заштеда би имале со овој потег? Не верувам дека Вибер можеш да го бесплатно да го користиш за сервисно опслужување на....карикирам...100.000 граѓани?!
Moжда планираат дополнително да го користат за спам рекламирање типа "Овој месец кредит до 100.000 без трошоци..бла бла"
Како што прават повеќе компании Нептун, еКупи... Вибер го користат за рекламирање...
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.439
3.507
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Јас мислам сите што ја добиваат пораката да ја пријават како спам, па да им се блокира акаунтот ;)
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.305
6.429
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Хорор. Едноставно хорор. Зошто би имал вибер воопшто?
нивен проблем. неам Вибер. и нема никад да имам

А што има толку страшно кај Вибер? Мислам, потегов на банкава е глуп ама не ми е јасно што е толку чудно или хорорно да користиш Вибер.
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.214
10.945
Скопје
А што има толку страшно кај Вибер? Мислам, потегов на банкава е глуп ама не ми е јасно што е толку чудно или хорорно да користиш Вибер.
Само Телеграм бајо мој, не е безбеден Вибер, фазони.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.909
2.122
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Да и мене ми стаса на Вибер нотификација.
Koja заштеда би имале со овој потег? Не верувам дека Вибер можеш да го бесплатно да го користиш за сервисно опслужување на....карикирам...100.000 граѓани?!
Moжда планираат дополнително да го користат за спам рекламирање типа "Овој месец кредит до 100.000 без трошоци..бла бла"
Како што прават повеќе компании Нептун, еКупи... Вибер го користат за рекламирање...
И такви пораки стигаа преку СМС, не е до тоа очигледно. Некоја заштеда друго не ми текнува...
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.605
2.624
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
А што има толку страшно кај Вибер?
прво што е за никаде програм. второ дека ги имаа сите могучи безбедносни проблеми.
трето дека стигаат непосакувану спам пораки. четврто реклами.

итн. итн. итн. едноставно нема зашто да подлежам и да зависам од таков софтвер. just say no
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.249
Мислења
977.406
Членови
35.554
Најнов член
dorchek
На врв Дно