• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Њујорк Vs. Intel

Статус
Затворена за нови мислења.

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Сојузната американска држава започна судски процес против најголемиот производител на процесори, поради антиконкурентско однесување на пазарот - спречување на клиентите да купуваат од конкуренцијата.

Најголемиот светски производител на микропроцесори е обвинет за кршење на антимонополските закони на државата Њујорк, бидејќи ги спречувал своите клиенти - производители на компјутери и сервери да набавуваат процесори од неговиот конкурент AMD (Advanced Micro Devices).

Против Intel се започнати слични судски процеси и во Европа, Јапонија и Јужна Кореја, а Европската комисија минатото лето му испрати писмо во кое го обвини за повеќе злоупотреби на доминантната положба на пазарот.

Intel, кој во голема мерка е лидер во информатичката област во однос на своите конкуренти, кон крајот на третиот квартал од 2007 година завземаше 76,3% од пазарот на компјутерски процесори.

Извор:Кајгана
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.158
Мислења
894.786
Членови
31.872
Огласи
337
Најнов член
angelacrvenkoska
На врв Дно