• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Њујорк Vs. Intel

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Сојузната американска држава започна судски процес против најголемиот производител на процесори, поради антиконкурентско однесување на пазарот - спречување на клиентите да купуваат од конкуренцијата.

Најголемиот светски производител на микропроцесори е обвинет за кршење на антимонополските закони на државата Њујорк, бидејќи ги спречувал своите клиенти - производители на компјутери и сервери да набавуваат процесори од неговиот конкурент AMD (Advanced Micro Devices).

Против Intel се започнати слични судски процеси и во Европа, Јапонија и Јужна Кореја, а Европската комисија минатото лето му испрати писмо во кое го обвини за повеќе злоупотреби на доминантната положба на пазарот.

Intel, кој во голема мерка е лидер во информатичката област во однос на своите конкуренти, кон крајот на третиот квартал од 2007 година завземаше 76,3% од пазарот на компјутерски процесори.

Извор:Кајгана
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,970
Мислења
853,713
Членови
29,608
Најнов член
aleksandra.sash
На врв Дно