• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nissan разработува интелигентен систем за уличен транспорт

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Emil

Intern
11 април 2007
7
1
Компанијата Nissan разработват специјален систем, кој што ќе се користи за контрола на уличниот сообраќај, со што се цели на намалување на бројот на сообраќајните несреќи. ITS (Intelligent Transportation System) ќе ги користи 3G мрежите на мобилните оператори во комбинација со GPS, за да го определува движењето на пешаците и нивното растојание, во однос на автомобилите.
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Јас сум гледал на ТВ GPS што те води по патот кај што имаш и помалку метеж за побрзо да стигнеш, мислам дека беше вграден во Mercedes.
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Компанијата Nissan разработват специјален систем, кој што ќе се користи за контрола на уличниот сообраќај, со што се цели на намалување на бројот на сообраќајните несреќи. ITS (Intelligent Transportation System) ќе ги користи 3G мрежите на мобилните оператори во комбинација со GPS, за да го определува движењето на пешаците и нивното растојание, во однос на автомобилите.
Redno vreme e nekoj drug osven Toyota da smisluva tehnologija za unapreduvanje na avtomobilite.
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Сега само да се помолиме и да биде економски инсплатлива инвестиција, за да може да се примени.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,004
Мислења
854,534
Членови
29,635
Најнов член
darkotolev
На врв Дно