1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

NIS/NAV 2013 final достапни!

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од psyside, 24 Септември 2012.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,929
  27,606
  4 Септември 2008
  NIS 2013: http://buy-download.norton.com/downloads/2013/20.1/NISNAV/EN/NIS-TW-30-20-1-0-24-EN.exe
  NAV 2013: http://buy-download.norton.com/downloads/2013/20.1/NISNAV/EN/NAV-TW-30-20-1-0-24-EN.exe
  Norton 360 2013: http://buy-download.norton.com/downloads/2013/20.1/N360/EN/N360-TW-20-1-0-24-EN.exe
  Што е ново?


  Windows 8 Support

  We’ve included many under-the-hood enhancements to support and integrate with the upcoming Windows 8 release.

  Enhanced features in the Norton Toolbar to enable you to safely navigate the web and share URLs as well protect your identity data.

  Significant performance enhancements that will ensure your computer runs faster with Norton products installed than any other security product, including the default Windows Defender product.

  Powerful phishing detection using Norton’s vast URL reputation data and advanced data analytics to significantly improve phishing protection effectiveness not just in the most popular sites but also in the newest and less frequently visited sites.


  Reputation Firewall

  Smart Firewall now uses the power of Norton’s vast amount of reputation data to enable users to make more informed decisions when a firewall alert appears.


  Enhanced Metered Network Broadband Mode

  Our existing cost aware networking feature now leverages the new cost aware networking capabilities built into Windows 8 to offer our users to create more powerful policies when on metered networks. It also displays the name of the WiFi SSID instead of the WiFi adapter, to set the metered policies.


  Integration of Norton Power Eraser

  Instead of taking you to a Web page, the new Norton products now provide a link on the manual scan completion page to directly download and run Norton Power Eraser tool.


  Always updated all the time

  All patches and product upgrades will be downloaded automatically and will not require a restart.


  Remote Management

  Now includes a built-in feature that allows you to remotely manage your Norton products through Management portal even without installing the Management agent.


  According to third-party testing, when paired with Norton, Windows 8 is 50 percent faster1 and 20 percent safer than with Windows Defender2. In addition, testing showed that Norton was able to correctly detect and block all the threats that Windows Defender failed to recognize.3  Safer
  In addition to industry-leading core security technologies, the new Norton releases feature protection enhancements including:
  • Social Networking Protection – New defenses protect consumers from attacks and scams on social networks, such as likejacking, malicious messages, posts and notices on social networks
  • Scam Insight – Anti-scam capabilities warn users of potentially risky sites that are new or do not have an established reputation within the Norton user community, enabling users to keep personal information such as bank account or login data secure
  • Enhanced Network Defenses – To keep consumers safe from constantly evolving web-based attacks, the latest releases feature stronger networking defenses including a new Intelligent Firewall and broader uses of Insight information, which now tracks IP address reputation in addition to file, URL and domain reputation

  Faster
  With consumers becoming more on-the-go with devices such as tablets and ultrabooks, faster startup, shutdown and improved battery power are increasingly important. The latest Norton products feature:
  • Faster Startup & Shutdown – Completely re-engineered to minimize startup and shutdown time
  • Maximized Battery Power – Reduced power consumption, resulting in extended battery life and faster response from system sleep and hibernate states
  • More Efficient Support for Digital Media Files – Designed to ensure digital media files – such as photos, music and videos – are safe from attack, without impacting performance

  Simpler
  In addition to being safer and faster, Norton products are also simpler to use, offering enhancements including:
  • Touch Screen-Friendly – User interface is engineered for faster performance and optimized for touch screens
  • Version-Less – With all product updates now downloaded in the background and installed automatically, consumers can rest assured they are safe from the latest threats without manually checking for updates
  • Reboot-Less – Product updates no longer require reboot, so consumers can receive the most up-to-date protection without being interrupted


  Learn more by visiting these links:

  Norton Internet Security
  Norton AntiVirus
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 2. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,211
  4,065
  5 Декември 2009
  Машко
  Псај користиш некој од вие продукти ?
  Ме интересира како стои Нортон со конзумирањето на рам и цпу. Во 2011 ката беа прилично добро средени, за разлика од 2009.(кога ја користев последен пат) :)
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,929
  27,606
  4 Септември 2008
  Aртиклот горе доволно зборува, уште по лајт го направиле.

  Користам KIS 2013 во моментов.
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,902
  26,239
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  А некаков абгрејд на 2012 лиценцирана може да се направи да остане лиценцата или не?

  Милсам дека НЕ ама да прашам. :)
   
 5. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  796
  1,668
  23 Мај 2012
  Направив upgrade пред некој ден од NIS2012 во новава верзија и приметив дека на оваа и треба дупло повеќе време за да се упали при подигање на windows-от, а интерфејсот делува како некој да го направил во брзање :sick:
   
 6. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,704
  13,068
  2 Август 2012
  Машко
  Може слободно. Ако имаш уште 200 дена и правиш апгрејд и понатаму имаш 200
  Ако имаш 200 и внесиш нов клуч од 2013 тогаш ги губиш оние двеста и добиваш 365. Значи, имаш 200 инсталираш 2013, чекаш да дојде на 5 дена внесуваш клуч и цепаш.

  Јас вака се шлепам со години. Пред неколку дена купув 2012 од телеком со намера да го користим тој клуч на 2013 но моментално имам уште 200 на 2012

  Не и треба време туку тоа е познат bug на релација NIS<>IE9 со тоа што иконата во таскбарот се пали покасно (за cca минута/минута и пол)

  [edit]
  Иначе, багот е познат и се следи. Јас од истата причина се вратив на 2012.
  Symantec почна драстично да се оправа после 2008 за да кулминира со 2011. Сега 2013 има подобрен firewall, исправени грешки во GUI и визуелно адаптиран за Windows 8.
  Не голта ресурси како претходните верзии (2008 и претходни), не смета на boot, нема (многу) false positives, не користи HIPS туку IPS (што спрема мене е предност) и...тоа е се што во моментов можам да се сетам.
   
  На psyside и The_Witch_Hunter им се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,929
  27,606
  4 Септември 2008
  Со следниот пач тоа све ќе се среди, сепак сеуште се тазе верзиите, треба малце време да ги испеглаат скроз.

  Иначе тоа што се подига покасно иконата, не значи дека Norton не е лоадиран во меморијата, дилејот на иконата во таск бар е само графички баг, ако гледаме реално на работите, истото се случува со KIS 2013 кај мене, и бев информиран дека само иконата касни, не и драјверите - модулите на KIS2013.

  Ова се случува најверојатно заради новата имплементација која се користи кај новите верзии на антивируси т.е. нивното многу побрзо стартување, како имплеметација која првпат се користи кај Windows 8, па има некои мали грешки и проблеми од аспект на компатабилност, ништо страшно.

  Moже, може на било кој код од 2006 навака да го користиш на 2013 верзијата, само стисни check for version updates.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,902
  26,239
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ок ќе го абдејтувам али ќе почекам уште некоја недела нека излезе стабилна верзија без тие баговите што ги набројавте.
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,929
  27,606
  4 Септември 2008
  Баговите не се случуваат кај секого, рандом се. Како и да е не смета ништо да почекаш малце :)
   
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,704
  13,068
  2 Август 2012
  Машко
  Всушност.... морам да го кажам ова но криев за да не испадне само-фалба. Значи, јас сум дел од Symantec Enhanced Testing Team-от и официјален бета тестер. До сега немам(е) добиено бета печ на тестирање. Последен кој го примивме беше интерниот апгрејд 19.8.0.14 за 2012
  После добивањето задолжително добивам to do листа и објаснување кои грешки се исправаат. Единствен услов е тоа да не се прави на виртуелна машина туку на физичка а како „награда“ добивме гага Norton Ghost 15. Всушност имам пристап до ftp-то на Symantec и можам да си цуцлам до мила воља (иако немам желба за тоа)

  Е сега, неофицијално, преку е-маил, ми беше објаснето дека вината е дел од Симантек а дел од Мајкрософт. Проблематичен е Нортон тулбарот во ИЕ а Мајкрософт немал исправено некој vulnebirity па овие го чекале и дрн, дрн..
  Воглавно... штета затоа што за време на бета па и на паблик бета ова не беше присутно. А ако е за утеха Norton се подига цакум пакум (две ccSvchst.exe > едно од нив како User Session)

  За 2012 им требаше 4 закрпи за да го спастрат. Тој што користеше 2012 од старт се сеќава дека требаше да помине цела минута после кликањето на иконата во сис треј за да се појави главниот прозор

  Untitled.png
   

Сподели

Вчитување...