• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nintendo Switch - проблем при плаќање

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
380
554
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Здраво дечки,

Имам еден мал проблем. Само што земав Nintendo Switch од Анхоч и како и по обичај секогаш излегува некој проблем.

При инсталацијата се помина во најдобар ред при што како локација одбрав Хрватска ( другарче ми го предложи ова ) иако имам опција да ја сменам државата.

Кога се обидов да купам игра го добивам следниот проблем:

Error Code: 9001-2470
This credit card cannot be used.

For more information, please contact the issuer of your credit card

Пробано со две Visa картици од Силк Роад Банка, Visa od Комерцијална и Payoneer MasterCard USD

Дали некој се сретнал со ваков проблем ?

Однапред ви благодарам
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: b.a

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
144
167
Nightwalker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-10700KF & be quiet! Shadow Rock 3
Motherboard
MSI B460M MORTAR
Storage
Kingston A400 Series 240GB & 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue
PSU
Gigabyte P650B
RAM
XPG GAMMIX D10 DDR4 (2x8GB) @ 3000
Video card
GIGABYTE RTX 3060 Ti Gaming OC 8G
Case
Genesis Irid 503 ARGB
Mouse
Glorious Model O
Keyboard
Glorious GMMK PRO
Audio
Onboard
Monitor
BenQ GL2580
OS
Windows 10 Pro x64
Од некоја причина, нема да можеш да комплетираш нарачка со наша картичка.
Најлесно ти е или да купуваш gift cards од некои 3rd party сајтови и да си го надополнуваш балансот во eShop, или да си ја поврзеш картичката со PayPal и така да плаќаш.
 

b.a

On your way to fame
9 август 2010
184
570
y2u.be
Пробај со пејпал. Можеби е подобро физичка верзија да се купи ако постои, потоа можеш да ги продадеш ако ти здосадат.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
380
554
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Варијантата со PayPal испадна најдобро решение, фала дечки.

Zelda BOTW here I come :)
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,444
14,385
@Ulrezaj
По што може да се разликуваат прва и втора генерација на Switch?

Еве на пример, спакуван е и немаш шанси да го отвориш? По сериски ли?
 

b.a

On your way to fame
9 август 2010
184
570
y2u.be
По бојата на кутијата може, старата генерација е бела а новата цела е црвена.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,580
4,302
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Не ми текнува дека сум имал ваков проблем, јас имам акаунти на UK и US, си плаќам со МК картичка од НЛБ. Region ми е ставено The Americas.
Генерално има различни попусти на UK и US, со тоа што на US цените се во долари, а во UK/EU се истите во фунти/евра.

Зашто гифт картици и Paypal?
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,256
2,852
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Јас година и пол не можам со наши картици да плаќам на US сторот. Со пејпал работи без проблем, и тоа МК пејпал со МК картичка врзана за него, или со амазон гифт картици.
 

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
144
167
Nightwalker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-10700KF & be quiet! Shadow Rock 3
Motherboard
MSI B460M MORTAR
Storage
Kingston A400 Series 240GB & 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue
PSU
Gigabyte P650B
RAM
XPG GAMMIX D10 DDR4 (2x8GB) @ 3000
Video card
GIGABYTE RTX 3060 Ti Gaming OC 8G
Case
Genesis Irid 503 ARGB
Mouse
Glorious Model O
Keyboard
Glorious GMMK PRO
Audio
Onboard
Monitor
BenQ GL2580
OS
Windows 10 Pro x64
Не ми текнува дека сум имал ваков проблем, јас имам акаунти на UK и US, си плаќам со МК картичка од НЛБ.
Своевремено можеше без проблем со МК картичка, ова се случи некаде крајот на август, 2019-та.
Интересно е што се случи во исто време кога Нинтендо укинаа плаќање со кредитни картички за WiiU и 3DS, нешто што (навидум) нема(ше) врска со Свичот.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,580
4,302
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Своевремено можеше без проблем со МК картичка, ова се случи некаде крајот на август, 2019-та.
Интересно е што се случи во исто време кога Нинтендо укинаа плаќање со кредитни картички за WiiU и 3DS, нешто што (навидум) нема(ше) врска со Свичот.
Јас купив нова игра јануари/февруари некаде годинава, без проблем. Само картичката ми е внесена некаде од 2018-та година на профилите...тоа да не има врска?

Едит - сега проверив, ми стои картичката активна на профилот. Ми истекува 2024, така да таман до end of life. :D
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,256
2,852
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Јас купив нова игра јануари/февруари некаде годинава, без проблем. Само картичката ми е внесена некаде од 2018-та година на профилите...тоа да не има врска?

Едит - сега проверив, ми стои картичката активна на профилот. Ми истекува 2024, така да таман до end of life. :D
Веројатно има. И јас сум на НЛБ и сум пробал со 2 различни Визи и една мастер, не бива веќе. Седи си мадро дури моеш.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ова е проблем (ако нема VPN од таа земја во комбинација со PayPal) за сите конзоли. Нов начин на region lock, незнам зошто само. Сами си пукаат во нога. Или проблемот со крадени картици е поголем одошто мислиме.

Барем по поголеми региони да го направеа, пр. Балкан, Источна евроа, Западна итн. Ние што сме да го е*ам никаков пазар не не регистраат воопшто. Ама ете на пример стим си работи убаво. Само што стим којзнае што се копа за тебе па знае повеќе и од кумот.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,256
2,852
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ова е проблем (ако нема VPN од таа земја во комбинација со PayPal) за сите конзоли. Нов начин на region lock, незнам зошто само. Сами си пукаат во нога. Или проблемот со крадени картици е поголем одошто мислиме.

Барем по поголеми региони да го направеа, пр. Балкан, Источна евроа, Западна итн. Ние што сме да го е*ам никаков пазар не не регистраат воопшто. Ама ете на пример стим си работи убаво. Само што стим којзнае што се копа за тебе па знае повеќе и од кумот.
Не е проблем со крадени картици. Повеќе е проблем од легален аспект - друг регион, други правила, други судови. Па треба да имало превод, не требало. Некој се замара и вложува ресурси, некој не пошо не му се исплати. И си кажуваат од старт дека дигитал игри не се поддржани тука.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно