1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Nintendo Switch Lite (20.09.2019)

Дискусија во форумот 'Конзоли' започната од Jedah, 10 Јули 2019.

 1. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  905
  1,349
  6 ноември 2007

  View: https://youtu.be/jZOPC6J4fAA


  Денеска со промо видео е претставена нова ревидирана верзија - Nintendo Switch Lite
  Уредот е редизајниран како handheld device only.
  Отфрлена е docking функцијата односно врзувањето со телевизор, исфрлени се joycon-ите и функциите што идеa со нив. Екранот исто така ќе биде нешто помал односно 5.5"

  Од придобивките е помалиот form factor така што колку толку ќе биде попрактична за транспорт и батеријата која треба да биде 20-30% подобра од таа во оргиналната верзија.

  Генерално Nintendo Switch Lite ќе претставува замена за 3DS кој веќе е целосно застарен хардвер.
  Излaга 20.09.2019
  ППЦ треба да биде 199$/199€

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  VerGer, toshex, TylerMkD и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,357
  2,958
  4 Септември 2008
  Ова е следната конзола што мора да се има. Switch ми е премногу скап, 2DS XL ми е премногу мал за рацеве и неможам долго да играм, ова е sweet spot за големина, цена и игривост.
   
  На TylerMkD и toshex им се допаѓа ова.
 3. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,036
  3,346
  7 ноември 2014
  Машко
  Jas imam switch, 99% go koristam vo handheld - edinstveno za drustvo ke bide minus.
   
 4. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  905
  1,349
  6 ноември 2007
  Именувањето е катастрофално смислено. "Switch" без switch функционалност. Се изгореа со WiiU па сега прават revenge врз просечниот конзумеризам. Ќе имаат сега простор и да ја одржуваат цената на оргиналната верзија.
  Си играат Хитлер со софтверот, сега ќе си играат и со хардверот.
   
  На Jovan2389 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,357
  2,958
  4 Септември 2008
  Nintendo е ова цена одсекогаш држеле, кај нив бизнис логиката е поинаква. Sony и Microsoft малтене конзолите гратис ги даваат, незнам дали со цената што ги продаваат конзолите воопшто и ги покриваат трошоците за производство, но затоа пак заработката им е во сервисите.
   
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,862
  2,984
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Мене не ми е баш нај нај овој уред. Разликата е нешто повеќе од 100 евра, а губиш многу функционалности. Моментот за играње на тв е прилично битен според мене.
  У секој случај ќе продадат околу 20М копии по моја проценка.
   
  На Jovan2389 и Apollyon им се допаѓа ова.
 7. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,991
  3,976
  18 Септември 2013
  Машко
  Да имаше видео излез (hdmi) ќе бев заинтересиран. Вака за 100 евра разлика губиш доста.

  Ми се свиѓа тоа шо е помала, ама требало да остават барем docking да работи.
   
  На ileste му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  545
  749
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Со 5.5 екран е и мала за денешниве свич игри. Да беше 150-140 еу ајде некако. Многу е унакажана во секој поглед.
   
  На Jovan2389 и toshex им се допаѓа ова.
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,381
  12,506
  2 Август 2012
  Машко
  Ако еден ден се решиш да го продаваш сети се на Flegma :)
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 10. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,991
  3,976
  18 Септември 2013
  Машко
 11. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  546
  882
  16 Јануари 2016
  Машко
  Дали ќе има ревизија на џојконите? Тоа им е најслабата точка според мене.
   
 12. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,991
  3,976
  18 Септември 2013
  Машко
  Нема толку детални информации, ама изгледа дека ќе се исти. Според тоа дека поднеле некое си таму во FCC барање, ревизиите се само на чипсет, меморија и тоа. Физички изглеа исто ќе изгледа шо значи и исти џојкони.

  Кутијата ќе е различна, црвена место бела, ко шо е илустрирано у постов шо го линкував.
   
  На esquimaux му/ѝ се допаѓа ова.
 13. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  549
  525
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  имаше јапан нешто прес/објава .. battery time се добива доста со новата ревизија, потенцијално и поладен систем поради поефикасен чим (ем скрпени backdoor-с што имаа со стариот). Друго наводно ништо (не дека battery life е малце :) )

  а ново од joycons, два нови модела со нови комбинации на бои ..
   
Слични теми
 1. BlazeIt
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  6,520
 2. TylerMkD
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  736
 3. VerGer
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,303
 4. Nightwalker
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  200
 5. Bozoo
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  532
Вчитување...

Сподели

Вчитување...