Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Продадено Nintendo Switch Jailbroken

Статус
Затворена за нови мислења.

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.811
17.534
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
gOJDO додаде нов оглас:

Nintendo Switch Jailbroken - 24.000 ден.

Продавам комплетно исправно џејлбрејкнато нинтендо свич, комплетно пакување со сите додатоци, донгле за џејлбрејк мод и 256GB брза мемориска картичка(170mb/s), нема драг на џојконите (едниот џојкон е заменет со нов). Не е заклучено, т.е. може да се користи и како обично за играње онлајн.


Цена, фиксна: 24000 денари
075 437-061, Кирил

Видете го целиот оглас...
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.811
17.534
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.983
Мелмак
20К е нов во галерија, guide за да си го хакира кој сака има онлајн детален и колку шо гледам бесплатно е (не треба ни хардвер да се докупи ни ништо за најновите експлоитс, дури и со обична paperclip има модуси ко шо гледам). Па дури и да не е бесплатно во IDC или во PSX Shop за 1000ка хакираат колку шо знам.

1662715171727.png 1662715468140.png
upload_2018-4-25_23-22-6-png.121422


24K е нов ОЛЕД модел. Не е целта да бидам dick или да ти рчкам оглас, ама општо ако сакаш да го продадеш треба да провериш цени на пазар.
 
Последна промена:

omegaRED

Adeptus Astartes
13 септември 2011
2.510
3.428
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2TB Samsung 970 EVO Plus, 1TB Silicon Power P34A80, 6TB WD Red + 2TB Toshiba
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX4090 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
Keychron Q3
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
20К е нов во галерија, guide за да си го хакира кој сака има онлајн детален и колку шо гледам бесплатно е (не треба ни хардвер да се докупи ни ништо за најновите експлоитс, дури и со обична paperclip има модуси ко шо гледам). Па дури и да не е бесплатно во IDC или во PSX Shop за 1000ка хакираат колку шо знам.

Погледнете го атачментот 116498 Погледнете го атачментот 116499

24K е нов ОЛЕД модел. Не е целта да бидам dick или да ти рчкам оглас, ама општо ако сакаш да го продадеш треба да провериш цени на пазар.

И логиката би ти била ок, доколку овој за посочениот модел од продавница имаше jailbreak.

Било каков (лесен) jailbreak функционира само на постарите верзии на Switch, кои имаа ранливост (vulnerability, бем ли га) што беше фиксната од Nintendo во поновите верзии. Скоро ниедно Switch од продавница не може да се хакне без хардверски мод, чија цена колку што прочитав на брзина е над 100$ - во странство, прашање е дали воопшто IDC или кој и да е има можност да го набави и по која цена.

 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.983
Мелмак
И логиката би ти била ок, доколку овој за посочениот модел од продавница имаше jailbreak.

Било каков (лесен) jailbreak функционира само на постарите верзии на Switch, кои имаа ранливост (vulnerability, бем ли га) што беше фиксната од Nintendo во поновите верзии. Скоро ниедно Switch од продавница не може да се хакне без хардверски мод, чија цена колку што прочитав на брзина е над 100$ - во странство, прашање е дали воопшто IDC или кој и да е има можност да го набави и по која цена.


Колку шо видов нема врска:

1662716451615.png


СИТЕ ВЕРЗИИ се експлоитабл со fusee-gelee, а овие шо се неинвазивни броусер методи исто за секоја верзија си имаат експлоит. Homebrew заедницата не спие :) тоа може било вистина до лани.

Дополнително шо се кладам дека тој сивиот свич за 20К од галерија има некој стар фирмвер. И уште подополнително шо се кладам дека не е хардверски со лемење џеилброукнат (пошо тоа не е џеилбрејк тоа е модчипинг) свичов од Гојдо, но нека ме корегира нека сподели слики и информации за методот на џејлбрејк за да кој ќе го купи си знае шо да очекува.


EDIT: Корекција и извинување до @omegaRED и до @gOJDO пошо изгледа не е ап-ту-дејт гајдот шо го гледав. Се уште важи тоа дека старите свичеви на полици во Галерија може да се хакираат ама треба кој е заинтересиран да си провери:

1662716826742.png


Се враќаме значи на тоа колку некому му вреди хакиран свич.
 
Последна промена:

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
196
202
Скопје
Колку шо видов нема врска:

Погледнете го атачментот 116503


СИТЕ ВЕРЗИИ се експлоитабл со fusee-gelee, а овие шо се неинвазивни броусер методи исто за секоја верзија си имаат експлоит. Homebrew заедницата не спие :) тоа може било вистина до лани.
Firmware се сите, но хардверски не се сите. После 2019 сите конзоли имаат нова харверска ревизија со кодно име Mariko. Овие може да се хакнат преку чип SX Clone/Lite што вреди колку пола од конзолата.

TL;DR: Getting Started - NH Switch Guide
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.983
Мелмак
Firmware се сите, но хардверски не се сите. После 2019 сите конзоли имаат нова харверска ревизија со кодно име Mariko. Овие може да се хакнат преку чип SX Clone/Lite што вреди колку пола од конзолата.

Едитирав постот and I stand corrected. Не се мафтам со чипување на модерни конзоли, и немав точни информации гугл ми даде некој стар гајд. Значи сепак е некоја комплицирана ситуација. Нека стои колку сум бил во заблуда дека е едноставно.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.811
17.534
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
20К е нов во галерија, guide за да си го хакира кој сака има онлајн детален и колку шо гледам бесплатно е (не треба ни хардвер да се докупи ни ништо за најновите експлоитс, дури и со обична paperclip има модуси ко шо гледам). Па дури и да не е бесплатно во IDC или во PSX Shop за 1000ка хакираат колку шо знам.

Погледнете го атачментот 116498 Погледнете го атачментот 116499
upload_2018-4-25_23-22-6-png.121422


24K е нов ОЛЕД модел. Не е целта да бидам dick или да ти рчкам оглас, ама општо ако сакаш да го продадеш треба да провериш цени на пазар.
Може вака? Ти купи го и џејлбрејкни го, а јас ќе ти го платам 100 евра поскапо.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.983
Мелмак
Може вака? Ти купи го и џејлбрејкни го, а јас ќе ти го платам 100 евра поскапо.

Ја ако го купам може да гуглам како да тргнам џејблрејк за да не ме банира нинтендо само :D :D :D ко шо кажав не ми беше да бидам дик коментарот, мислев дека е малце чудно и скапо ама ете ме поправија. Мене не ми вреди ни денар плус џејбрејкнат затоа. ЛИЧНО (субјективно) многу повеќе ценам физички зачувано, ново и тн. Џејбрејк се глупости во ера кога повеќето игри се позабавни кога се играат онлајн.

П.С гратис бамп.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.811
17.534
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Браво Тошка :) Верувам дома ни пиратски софтвер/игри немаш и се што играш си плаќаш фул по регулар цена.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.983
Мелмак
Браво Тошка :) Верувам дома ни пиратски софтвер/игри немаш и се што играш си плаќаш фул по регулар цена.

Точно така, освен за некои постари конзоли каде некои игри се невозможни да се најдат и кои се 20+ години стари - за кои имам евердрајв или модчип за гејмкјуб и за PS2 - за модерни конзоли или што може да се најде во продавница или онлајн ги купувам игрите или не ги играм.

Секако имам dabbled и во хомбру, и тоа е одличен use-case за чипување. Ептен ги подржувам homebrew проектите пошо многу често даваат нов живот на стари конзоли или нови функционалности на модерните. Но да бидеме реални кај нас кој и да купи нешо „чипувано“ сака да игра игрици без да ги купува. И со оглед на стандардот кој шо го имаме ако сакаш да купиш 100 нинтендо свич игри реално изгор скапо е. Јас иам се на се 7-8 нинтендо свич игри, а повеќето дојдоа со свичот кој го купив на старо пред 3-4 години. Значи скапи се игрите нема одоколу околу тоа. И не критикувам никој кој сака да си помине поевтино за своето дете.

Ама да не навлагаме сеа во тоа, неам ништо против чипување ко шо кажав лично не го правам на модерни конзоли пошо ми се битни акаунтите кои ги имам за истите. Ризикот стално постои ако се играат игри на тој начин дека ќе те банираат или нешо. А и особено со гејмпасови на денешно време и со тон други методи за играње на игрите легално и евтино, и посебно со тоа дека немам време да ги изиграм сите можни свич игри - мене не ми прави смисла.

Тие игри шо ги сакам за свич ги купувам пошо сум фан на франшизите и пошо сакам да ги имам, и сакам и ако имаат дури и глупи некои online features да можам да ги искусам.

Ете ти и бонус инфо, EARTHBOUND ја неам емулирано ја чекав на свич онлајн да излезе и не сум нашол време да ја изиграм иако ми е една од bucket list игрите. Можев да ја играм на евердрајв или емулатор ама кога знаев дека има надеж дека на легален начин ќе излезе си почекав.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.811
17.534
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
22000 денари или 20000 денари без SD картичка
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.811
17.534
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
ПРОДАДЕН!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.082
Мислења
974.214
Членови
35.390
Најнов член
lefkova.e
На врв Дно