• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Продадено Nikon D3200 и објективи

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,684
11,065
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Се продава Nikon D3200 со кит објектив AF-S 18-55mm f/3.5-f/5.6 VR II. Апаратот е соодветен за човек кој сака да навлезе во фотографија, за семејни фотки и видео со солиден APS-C сензор со 24 мегапиксели.

Практично е нов и само два-три пати изнесен од дома. Без никакви оштетувања. Со него доаѓа 32GB SD картичка.

20201122_213353-01.jpeg

Китот е од поновите со вовлекување што го прави лесен и мал, погоден за носење надвор од дома. Со китот не се сликани ни 100 фотографии. Прашинката што се гледа е од стоење во торбица:

20201122_213450-01.jpeg

Бројот на окинувања на апаратот е 3829.

Shooter Count D3200.jpg

Цената е 11.000 денари.


Дополнително со него може да добиете објектив DX 55-300mm. На кроп сензор оваа должина е еквивалент од 450мм со што практично може да се влезе преку балконот на соседите или да се фати некој момент на другиот крај на плажата :) Се шегувам. Но има солиден домет и може да послужи за сликање на животни, птици или било какви детали на далечина.

Исто како китот погоре има опција за намалување на вибрации со што може да се користи и без трипод за поголемо увеличување.

20201122_213902-01.jpeg

Во продавница објективот е 20,000 ден.


Цената по која го продавам е 9.000 ден. Има капачиња но не можам да најдам сенило нити кутија. Цело време беше во торбица.

За крај може да понудам и објектив со кој може уште повеќе да се отворат хоризонтите. Sigma 17-50 f/2.8 е објектив кој го користев најчесто заради брзина т.е. ширина на бленда. Но и острина т.е. детали. Со него лесно се постигнува заматена позадина и издвојување на субјектот во фокус. За видео е исто добар заради фиксна бленда по цела фокална должина. Исто има опција за намалување на вибрации. Доаѓа со кутија, сенило, торбичка и упатство.

20201122_213632-01.jpeg

Цената на Sigma во продавница е 24,000 денари:


Јас го продавам за 10.000 денари.

Nikon 55-300mm и Sigma 17-50mm ги купив од други корисници. Не многу користени. Како ги купив така и останаа практично.

Со целиот пакет сте подготвени за практично за сите можни ситуации.

Доколку некој реши да ги земе сите компоненти заедно добива гратис уште една оригинална Nikon батерија за апаратот како и инфрацрвено далечинско за активирање од далечина односно сликање на сопствен портрет. За целиот комплет може да се договориме и за попуст.

Се продава зашто купив друг поскап апарат. Ни сам не знам што правам ама ете така испадна :)

Предност му давам на апаратот и објективите како комплет. Ако се продаде само апаратот тогаш 55-300 и 17-50 ќе се понудат на продажба засебно

Напомена: извинете но не праќам по карго. Локација Скопје.
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #3

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,684
11,065
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Сум заборавил да напишам дека е продаден целиот сет. Со здравје да си го служи новиот сопственик и многу убави моменти да овековечи.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,715
Мислења
831,208
Членови
28,707
Најнов член
Cranium167
На врв Дно