1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Nikon D3000, или нешто друго?

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Commie, 6 Август 2010.

 1. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Имам намера да си земам некој фотоапарат кој ќе може да се користи и за нешто попрофесионална фотографија. Моментално во Тетово најдов понуда за Nikon D3000 за 25000 денари. Буџетот максимум е 500€. Дали е ова добар избор? На CNet гледав review за овој модел и велат дека D5000 е многу подобар избор. Како и да е доколку имате некој добар предлог ве молам предложете.
  Благодарам,
  Commie
   
 2. duleee

  duleee
  Gaining Experience

  111
  51
  4 Јуни 2010
  Машко
 3. goch

  goch
  Intern

  167
  5
  21 oктомври 2008
  Машко
  Веќе кога даваш толку пари, додади уште малку и земи си го D5000 многу го фалат...
   
 4. Angel

  Angel
  Intern

  313
  25
  21 Април 2007
  D5000 e navistina podobar izbor od D3000, dokolku tie 8000 denari razlika ne pravat problem. Pogolem e, porobusten, snima HD video, ima ponov senzor (i podobar). Poubavo lezi na raka, sto e mnogu bitno. E sega, izborot e tvoj. I D3000 moze da vrsi rabota, i toa mnogu dobro. Posebno ako ne planiras da snimas video. Kvalitetot na fotografiite e gore dole ist. D5000 e 12Mp, D3000 e 10, no toa ne e golema razlika koja bi trebalo da e presudna vo ovoj slucaj. Sepak, najdobro e gi vidis i dvata, da gi probas, da vidis kako ti lezat vo raka i togas da odlucis.
   
 5. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  D5000 каде може да се најде во Македонија?
   
 6. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 7. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Според ценава, ова не ми делува како 8000 денари посакпо :) 49000 е чудово. Друга опција што ја видов во рамките на 500€ се и Canon P90 и Nikoj исто со некоја буква и 90. Мислење за тие два?
   
 8. goch

  goch
  Intern

  167
  5
  21 oктомври 2008
  Машко
 9. Angel

  Angel
  Intern

  313
  25
  21 Април 2007
  VO ramkite na 500e nema drug DSLR osven D3000. Canon P90 ne postoi kako model (kolku sto znam jas), postoi Nikon P90 ama toa e prosumer i ne moze nitu da se priblizi po kvalitetot so bilo koj DSLR. Sega ne znam kolku se razbiras vo fotografija, pa i cenata 49000 e OK, zavisno od toa koj objektiv odi vo komplet so D5000 telo. Inaku 8000 e poskapo teloto, D3000 so 18-55 3.5-4.5 e 25000, D5000 so 18-55 3.5-4.5 e 33000. Toa se 8000den razlika. Sega podobar izbor e 18-55 3.5-4.5 so VR, toa ti e uste nekoja iljadarka poskapo. I kazi sto ti e toa poprofesionalno fotografiranje:)
   
 10. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  @Angel
  Значи, прво ќе кажам дека сум нуб у сликање па сакам со тек на време да почнам да се бавам професионално, ама сакам и додека учам да имам некој добар апарат со кој ќе правам и обични слики ќе сликам места и локации каде што ќе патувам или па едноставно со друштво да можам да се сликнам. Со други зборови сакам да има квалитет во сликата :)
  Ќе може ли да ми ја објасниш разликата што е плус со тоа VR на објективот?
   
 11. Angel

  Angel
  Intern

  313
  25
  21 Април 2007
  VR e Vibrance reduction http://www.nikon.com/about/technology/core/software/vr_e/index.htm

  Inaku, posto si noob, ne bi ti preporacal DSLR od odma. Bi trebalo prvin da pocnes so nesto poednostavno, nekoj dobar prosumer, pa posle da se preorientiras kon DSLR. Posto sigurno ne znaes kako se menuva objektiv na aparatot, zatoa odi kon nesto poednostavno za pocetok. Moja preporaka e G serija na Canon, Nikon P90, Fuji HS10, Fuji S2000EXR, Canon SX serija, panasonic FZ serija, Sony H serija, ili pak Olympus SP serija. Site tie se dvizat vo cenoven rank pod 500 evra i imas manual mod na site komandi. A koga ke osoznaes povekje za fotografija, togas prejdi na DSLR. Inaku vaka, ke pocnes od visoko, a DSLR ne e nesto od sto se pocnuva.
   
 12. goch

  goch
  Intern

  167
  5
  21 oктомври 2008
  Машко
  Па не би рекол дека од DSLR не се почнува, во странство сите аматери имаат DSLR, исто и тука познавам многу аматери што имаат такви, ако има парички јас препорачувам да си земе DSLR...
   
 13. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Ко за почеток, може и да остане фиксна леќата не мора да ја менувам 18-55 леќата. Понатаму кога ќе имам пари за нешто поарно ќе одам кај другарка ми она професионално се бави со фотографија па ќе ми објасни што како.
   
 14. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,595
  5,163
  20 Април 2007
  Машко
  Во потполност се согласувам со ова мислење и досега е најкоректно и најточно одговорено.
  Но, најдобро ти си знаеш...Совет од другарка за сликање можеш да добиеш, но за да научиш да сликаш ке треба да имаш искуство охо хоо, така да по препораката од Ангел би ти сугерирл Canon G11 или нешто друго, но во овој сегмент канонот е за две генерации подобар од неговата конкуренција, чак што више го споредуваат со DSLR-ите на другите конкурентски фирми.
   
 15. daniel111

  daniel111
  Gaining Experience

  681
  333
  10 Август 2009
  Ako imas namera profesionalno da se bavis so umetnicka fotografija ,togas kupisi DSLR , no racunaj deka ke treba da dades uste najmalku dva pati poveke od cenata na aparatot za propratni raboti . dokolku se zanimavas kako hobi togas poslusajgi sovetite od Angel i SAleSk
   
 16. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Благодарам во тој случај нема да брзам со купување на DSLR апарат. Затоа и побарав совет.
   
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Не е мој сајтот http://najevtino.com . Ако знаете некој што бара подобро низ македонски продавници и производи, давајте! Туку во Pix+ како да видов дека нема лагер моментално од D3000 и D5000
   
 18. Angel

  Angel
  Intern

  313
  25
  21 Април 2007
  Vo stranstvo ima i amateri so Hasselblad, ama toa vo stranstvo. Ako ne znae sto da im pravi na parite, toa e drugo. Potencijalot kaj DSLR treba da znaes kako da go iskoristis. Jas se bavam so fotografija aktivno 7 godini, a uste na 2 godini tatko mi mi davase SLR za da se ucam. Zatoa znam deka ne mozes vednas da pocnes so SLR. Treba mnogu da procitas pred toa, da naucis sto e blenda, sto e ekspozicija, sto e svetlosna jacina. Toa kako osnova. Potoa da znaes sto e ISO, sto e white balance(za DSLR), sto e bajonet (mount), sto e tele objektiv, sto e macro, sto e blic sinhronizacija. Onoj koj ke znae da odgovori na seto ova, e spremen da raboti so DSLR. Inaku, dzabe si gi dal parite, i edinstveno nesto sto ke dobie od DSLR e bolka vo vratot i racete. Zatoa uste ednas, moja preporaka e barem edna godina da uci za fotografija, za da dojde do nekoe povisoko nivo (ili poprofesionalno, kako sto se veli vo postot). A dokolku ima nekoj koj sekogas ke bide so nego koga ke go upotrebuva aparatot (kaj jas sto sum imal nastavnik), togas moze da zeme DSLR i vednas da pocne so ucenje. Megjutoa, prosumer istotaka dava moznosti za manuelna rabota, taka da povtorno ne mora da se dadat pari za DSLR.
  @Commie, veruvaj deka sekoj koj kupil DSLR so kit objektiv, posakal da go smeni. Koga ke imas prilika da vidis sto pravi nekoj 24-70 2.8 ili 12-24 2.8, ke posakas da ti se skrsi kit objektivot, samo za da kupis nekoj podobar. I ova e od licno iskustvo.
   
 19. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  @Angel
  се важи 200mm леќа? :) Дефинитивно нема да брзам и ќе си земам нешто поосновно.
   
 20. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Од DSLR се почиња и завршува со понапреден модел :)
   
 21. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  774
  26 ноември 2010
  NIKON D200
   

  Прикачени датотеки:

  • DSC_0510.jpg
   DSC_0510.jpg
   Големина:
   85.5 KB
   Прегледи:
   26
  • DSC_0739.jpg
   DSC_0739.jpg
   Големина:
   91.8 KB
   Прегледи:
   23

Сподели

Вчитување...