Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

NFTs (Non Fungible Tokens)

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.303
6.423
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
ОК, но тогаш што напишав поназад а не е соодветно на муабетов?

Во случајов со дфт, целата таа енергија се троши за сертификат на поседување на нешто што веќе е јавно достапно на сите.

Е ова. Toa што упорно упорно пишуваш дека NFTs колекциите и уметничките дела немаат вредност зашто секој може "бесплатно да ги користи" и се "јавно достапни за сите". Секој може и Мона Лиза "бесплатно да ја користи" па тоа значи дека оригиналот треба да биде безвреден?

Освен тоа, без лутење ама првиот пост дефинитивно изгледа како да објаснува дека нфт се дигиталните предмети/ствари, или јас барем така го разбрав напишаното - додека не истражив сам. Инаку сертификати како сертификати, може да се употребат за било што. Или во криптоманија моментов - најчесто за продавање ветар и магла. :)

Во првиот пост сум напишал "дигитални асети базирани на Етериум блокчејнот", не гледам ништо збунувачко тука. Мора да имаш одреден асет за да направиш NFT.

Со NFT се докажува сопственост или оригиналност на уникатно дело. Како што разбрав тоа е поентата, и оваа е супер идеа. Ама.
1. Сликар ке направи слика, ремекдело, мастерпис што би рекле. Таа слика е заштитена со потпис, направена е со потеси на четка кои се специфични за авторот. Сликарот ја продава само таа оригинална, не пресликува друга, трета копија...еден е оригинал.
2. Графичари или фотографи кога принтаат на хартија кажуваат дека има 10, 20...100 принта и толку. не може да постои плус 1. Никој не сака да си го уништи статусот.
3. Музичари кога ке компонираат музика ја регистрираат во здружени ( ЗАМП на пример) и они добиваат премија за секое пуштање на радио, изведување јавно, обработка итн. Во информации за мелодијата стои кој е автор, композитор, текстописец, аранжер итн.
4. Писатели имаат ракопис, сега ворд документ кој го праќаат на издавачот или печатница, за која претходно добиваат број за регистрација во библиотека. Не пости прва или втора книга, пости тираж од 500, 1000 итн, може да постои второ и терто издание.

За да скратам...секој автор на било какво уметничко дело си го задржува правото на копирајт, тоа е негова професија, негов живот, негово наследство. Ако почне све да се продава што ке се случи со уметноста, со знаењето, со креативноста?
Ако јас направам нешто дигитално/аналогно и го продадам оригиналот со тоа дали идат и авторски права на понатамошно користење, добивање премии, фалење итн.

Јас поседувам некоколку први изданиа на плочи или ти винили...меѓу кои и прв албум на Пинк Флоид, мене душата ми е полна, тоа не се продава (можеби вреди $10 или $10000). Позади на плочата пишува кој е издавач, дали ке биде Англиска, Германска или било која друга не е битно.

Во се што е вредно уживам јас, мојата фамилија и пријателите. Во тоа гифче или маче со виножито не ужива ни сопственикот.

Оваа само не води кон деградација на уметност и човечансто.

Исто и овде креаторот ги задржува авторските права. Исто и овде може да има само еден мастерпис, потпишан со токен и автентициран јавно од целиот блокчејн. Сите точки што ги напиша истото е и со NFT само во дигитална верзија.
Албумот на Пинк Флојд и јас можам да го преслушам, можам да видам винилот како изгледа итн., но само ти го поседуваш, односно твоето уживање се состои во тоа што поседуваш нешто што е ретко и уникатно. Со гифчето на Nyan Cat е исто но во дигитална варијанта. Секој може да го види ама само еден го поседува.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.861
5.315
SK
Во првиот пост сум напишал "дигитални асети базирани на Етериум блокчејнот", не гледам ништо збунувачко тука. Мора да имаш одреден асет за да направиш NFT.
Ок, како гиф со маче е „базиран на Етериум блокчејнот"?
- Не е, туку неговиот токен/сертификат е базиран на Етериум блокчејнот. Гифот постои независно од сертификатот, сертификатот само ја докажува сопственоста.


Асет /= сертификат
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.303
6.423
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Ок, како гиф со маче е „базиран на Етериум блокчејнот"?
- Не е, туку неговиот токен/сертификат е базиран на Етериум блокчејнот. Гифот постои независно од сертификатот, сертификатот само ја докажува сопственоста.


Асет /= сертификат

Самиот крипто токен не може да постои без гифот. Тој гиф е mint-нат односно е врзан за блокчејнот и со тоа е создаден Nyan Cat NFT еден и единствен дигитален асет. И плус тоа не го измислив јас, на сто места сум прочитал дека ги нарекуваат дигитални асети. Еве во описот на редит стои ова:

These unique assets span across video games, blockchain domains, representing a claim on physical assets, and even as decentralized identities.

Што се фати за тоа, ако толку ти пречи дај да контактираме модератор па да стави друга дефиниција. Јас измени на тој пост повеќе не можам да направам.
Темава ја отворив за да видам дали има луѓе што се занимаваат со ова, за споделување на новости, сајтови, искуства и слично, една позитивна дискусија, а не планирав да пишувам учебник со дефиниции или па да се расправам за pros и cons на NFT. Штом си истражил све и мислиш дека е глупост слободно одмини, има и други теми.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.861
5.315
SK
Друже, многу си осетлив.
Ама тоа не значи дека си во право.

Прво ти не пишуваш за НФТ, ти пишуваш за продавање на дигитални предмети.
Не е исто. И упорно технологијата на сертифицирање ја заменуваш за самите предмети... И врати се пар постови наназад: јас пишував за cons на трговијата со вакви предмети а ти ми се убаци со клизачи дека не разбирам што е НФТ. :)

Самиот крипто токен не може да постои без гифот. Тој гиф е mint-нат односно е врзан за блокчејнот и со тоа е создаден Nyan Cat NFT еден и единствен дигитален асет. И плус тоа не го измислив јас, на сто места сум прочитал дека ги нарекуваат дигитални асети.
Лошо си ги разбрал работите.
Nyan Cat NFT читај го како гиф со мачка наречен Nyan Cat и сертифициран со NFT токен... Гифот е „асетот“ а НФТ токенот е сертификатот.
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
291
250
не мислите дека во главно се измислени за некој да перат пари ? :)
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.303
6.423
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Друже, многу си осетлив.

Друже извини, може така испадна но не сум осетлив, само не сакав темава да се претвори во натегања за терминологии и слично или пак расправија дека NFT се глупост или не.
Пак ќе ти повторам дека секој NFT претставува дигитален асет бидејќи е врзан со некаков предмет. Отвори го на гугл ова пребарување и види на колку места се нарекуваат дигитални асети. Мислам дека нема ништо грешно во оваа дефиниција и тука завршувам на таа тема.

Ќе има NFT хакатон од 19-21 март, кој има време ова изгледа како интересна прилика да се научи нешто повеќе за оваа тематика и да се направи некој интересен проект:
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.861
5.315
SK
2021-03-11_7-52-33.jpg


2021-03-11_1.png


 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.861
5.315
SK
Aj и ова ќе го оставам овде...
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.303
6.423
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
на пример само прашање на време кога некој ќе се сети да продава дигитален прдеж од Лејди Гага за милиони долари - и некои ќе се испотепаат (на аукции) кој да го купи тоа.

Не е од Лејди Гага и не е за милиони долари, ама close enough:

One Calendar Year of Recorded Farts
On March 12, 2020, as the nation entered what would prove to be an indeterminate period of quarantine, 5 individuals began and continued to collectively record their farts. Exactly one year later, this piece represents that unabridged document. A 20-minute excerpt can be found here.

Purchase of this collection entitles the owner to full and unabridged access to the entire 52-minute recording via the delivery of an .mp3 file. WhatsApp screen cap also available upon request.


:D:D:D
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.875
4.688

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.211
10.943
Скопје
Мислев дека ова е врвот на глупостите
ама испадна имало NFT

hehe taka vikaa i za strimanjeto i i youtuberstvoto "da be koj ke ti glea nekoj kako igra"...
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.303
6.423
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Мислев дека ова е врвот на глупостите
ама испадна имало NFT

hehe taka vikaa i za strimanjeto i i youtuberstvoto "da be koj ke ti glea nekoj kako igra"...


Мислам дека постепено во све ќе имплементираат NFT, први се дигиталната уметност и гејмингот.

Ultra is the first entertainment platform providing a variety of games industry services under a single roof, accessible through a single login: discover, buy, and play games, watch live-streaming feeds, interact with your favorite influencers, participate in contests, compete in tournaments and much more.
Screenshot 2021-03-15 225849.jpg

Ubisoft launches NFT blockchain fantasy football with Belgium’s top league
 

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
405
271
Гледам сега овие станале како дигитални pokemon карти или magic the gathering, јас лично пред некој ден се запознав со овие со тоа што добив една картица од cryptomonkeys
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Хмм ме замисли да ги ставам моите видеа што беа хит како близу и како да поканиш девица на кафе
 

Umetnikot

Intern
18 февруари 2024
6
0
Zdravo

Dali ima nekoj sto koristi Rarible i e zapoznaen kako funkcionira pravenje kolekcii, dali ima nekakvi provizii i slicno?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.113
Мислења
974.774
Членови
35.416
Најнов член
gpodyt
На врв Дно