• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

NFTs (Non Fungible Tokens)

 • Ја почнал/а темата
 • #1

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,694
3,860
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
NFT_Icon.png

Non fungible tokens се дигитални асети базирани на Етериум блокчејнот. Се разликуваат од криптовалутите по тоа што не се меѓусебно заменливи, односно секој е уникатен. Доаѓаат во форма на колекционерски предмети, уметнички дела, виртуелни земјишта, ајтеми од блокчејн игри итн..

Едни од моментално најпознатите страни за тргување и собирање на NFTs се:
opensea.io
superrare.co
rarible.com
mintable.app

Од колекциите може да се издвојат CryptoPunks кои што се сега ценовно надувани до небо, а од игрите некои попознати се CryptoKitties, F1 Delta Time, Decentraland но има и многу други.
Предностите на NFT се многу слични со оние на криптовалутите. Кога еднаш ќе направите или купите NFT тоа е 100% во ваша сопственост, со уникатна адреса на Етериум блокчејнот, не може да се избрише или измени и нивната автентичност и уникатност е јавно видлива без потреба од било каква верификација од трета страна.

Јас моментално изработувам моја мини колекција ама има едно нешто наречено gas fee кое мора да се плати а моментално е премногу високо. Како што разбрав тоа е поради нестабилноста на Етериумот, односно требало да се средат некои работи за да се намали таа цена за трансакции.
Малку сум нов во ова и не знам дали сум баш компетентен да отворам тема, но ме интересира дали има некој кој што се занимава или е запознаен со оваа област?
 

Torlakian

Gaining Experience
21 октомври 2014
213
198
Куманово
Која случајност!
Вчера ми искочи ова видео рекомендед и да видам шо е, сега цел ден думам за ова, научна фантастика за мене. Не знам дали и како би поминало ова за музика, зошто би купил музика некој на овој начин, изгледа само за Графика/Арт поминува?

еве коментар на ова видео, што разјаснува до некаде:
Still wrapping my head around this crypto art stuff.. After a little digging, I understand that you trade infinitely reproducible art, but the catch is that you can verify ownership of a specific file with blockchain, therefore the value is also tied in with crypto mining/verification algos? The value is based on market and scarcity. The only reason there is scarcity is because although anyone may copy the medium, they cannot "own it" without verification. Is that correct or did I miss something? So, in the future, we may see a meme on a forum and we could identify who owns said meme if it is indeed crypto art. Seems kind of odd to me and also like we're in a crypto bubble, kudos for making out on it at least
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,694
3,860
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Која случајност!
Вчера ми искочи ова видео рекомендед и да видам шо е, сега цел ден думам за ова, научна фантастика за мене. Не знам дали и како би поминало ова за музика, зошто би купил музика некој на овој начин, изгледа само за Графика/Арт поминува?

еве коментар на ова видео, што разјаснува до некаде:
Точно, тоа ти е како верификација за автентичност. На пример и од Мона Лиза има многу реплики но само оригиналот вреди многу.
Што се однесува до крипто артот тоа е исто само во дигитална верзија. На пример Nyan Cat мемето неодамна се продаде за скоро 600.000 долари, иако има многу копии оригиналот е еден.

Меѓутоа не е само крипто арт, како што напишав има и многу други асети како ајтеми од игри, колекционерски работи како карти, 3д фигури итн..
Музика односно аудио NFT можеш без проблем да ставиш на продажба, можеш овде да прочиташ повеќе за тоа: Crypto Music and Audio NFT's Are a Thing Now. Here's how to make your own.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,589
978
За ова збореше МКБХД во подкастот со некој креатор, и не ми беше многу логично од прва, но има смисла кога ќе малце размислиш, секако од поглед на инвестиција, пример инвестираш во некој лик кој е сега релативно непознат, но потоа ќе стане супер популарен и негово дело кое вредело 100$ ќе го продадеш за 100 илјади на пример. Најдобро е што се може да стане НТФС.
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
435
388
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
За ова збореше МКБХД во подкастот со некој креатор, и не ми беше многу логично од прва, но има смисла кога ќе малце размислиш, секако од поглед на инвестиција, пример инвестираш во некој лик кој е сега релативно непознат, но потоа ќе стане супер популарен и негово дело кое вредело 100$ ќе го продадеш за 100 илјади на пример. Најдобро е што се може да стане НТФС.
Да баш вчера го слушав и јас МКБХД, јас мислам дека кога е висока цената на крипто секогаш имало разни други ствари кој се шлепаат на него и на блокчеинот.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,091
1,722
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Темава ти е топ. Баш последниве неколку месеци истражувам нфт маркети, и има навистина добри маркети и можности. НФТ не се само за арт. Имаат милион можности, особено се значајни во маркети каде има премногу фалсификати. Рецимо некој дизајнер произведува 10 фустани, уникатни. Со секој фустан доделува и НФТ, така да секој кој ќе сака во иднина да го препродаде има сертификат на блокчејн за автентичност. Итеми за игри, сертификати, ниш маркетиве од гифчиња и аудио клипчиња се само ситница од потенцијалот.

@NecrotoX се оди директ на етереум мрежа и затоа потребно е да имаш етереум за да можеш да ја користиш мрежата. Ако веќе си заинтересиран да произведеш неколку, можам да ти помогнам да ги ставиме на блокчејн или на некој од маркетиве.

Освен овие што ги наброја интересен е и NFT20 а како поозбилен проект, LUKSO - The Blockchain for the New Digital Lifestyle Не мора да чуваш НФТ, доволно е да инвестираш во некој од нивните токени.

View: https://www.youtube.com/watch?v=RsM_gUlpd_A&ab_channel=AndreiJikh
Еве едно интересно видео поврзано со НФТ и ЕТХ. Поради вакви работи се смеам кога луѓено зборат како етер и криптото се во балон фаза, а уствари, сеуште не е ни почнато.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,694
3,860
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Темава ти е топ. Баш последниве неколку месеци истражувам нфт маркети, и има навистина добри маркети и можности. НФТ не се само за арт. Имаат милион можности, особено се значајни во маркети каде има премногу фалсификати. Рецимо некој дизајнер произведува 10 фустани, уникатни. Со секој фустан доделува и НФТ, така да секој кој ќе сака во иднина да го препродаде има сертификат на блокчејн за автентичност. Итеми за игри, сертификати, ниш маркетиве од гифчиња и аудио клипчиња се само ситница од потенцијалот.

@NecrotoX се оди директ на етереум мрежа и затоа потребно е да имаш етереум за да можеш да ја користиш мрежата. Ако веќе си заинтересиран да произведеш неколку, можам да ти помогнам да ги ставиме на блокчејн или на некој од маркетиве.

Освен овие што ги наброја интересен е и NFT20 а како поозбилен проект, LUKSO - The Blockchain for the New Digital Lifestyle Не мора да чуваш НФТ, доволно е да инвестираш во некој од нивните токени.

View: https://www.youtube.com/watch?v=RsM_gUlpd_A&ab_channel=AndreiJikh
Еве едно интересно видео поврзано со НФТ и ЕТХ. Поради вакви работи се смеам кога луѓено зборат како етер и криптото се во балон фаза, а уствари, сеуште не е ни почнато.
Да, секако дека не е само за арт, самата технологија е многу интересна и како што рече има голем потенцијал. Медиумиве сензационалистички известуваат само за некои милионски трансакции на jpg слики па затоа на почеток може да се добие впечаток дека е само за арт. Всушност и јас така навлегов во ова, кога дознав за CryptoPunks ама потоа сфатив дека е многу повеќе од тоа.

Инаку фала за понудата. Ја спремам колекцијата, дизајните се готови ама сакам да ги анимирам. Чисто за проба mint-нав нешто на opensea и сакав да го ставам на продажба ама тоа gas fee беше околу 100 долари во Етериум. Deal-breaker сега за сега, не само за мене него и за многу креатори. Нешто прочитав дека со Etherium 2.0 ќе се средело ова.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,091
1,722
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Пред година дена, користејќи тестнет мрежа на THORChain price, RUNE price index, chart, and info | CoinGecko сум добил некое НФТ, од страна на нивниот тим. Денес случајно чепкајќи низ волет го најдов и сега незнам што да му правам, дали да го шиткам или не.... 53 се тотал. Прашањето е дали да чувам сликиче од интернет, или да си купам еден Ducati Screenshot 2021-03-02 143231.png
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,694
3,860
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Nice! Чувај, може ќе иде до 50к, што ќе ти е Дукати :D
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
606
616
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Убава нагорна линија е таа, да сум на твое место ќе го чувам барем уште некој месец.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,091
1,722
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Еј, крипто е скем, минерите ни ги собраа графичките, балонот ке пукне.
In the meantime..
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,091
1,722
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,698
1,511
sistrum.mk
Зошто палење на уметничко дело на платно/хартија да се пали, за да се профитира дигитално со биткоини.
' How much would you pay for a piece of art that doesn’t exist in the real world, but exists in the Metaverse? ' -
Според мене одредена група на луѓе кои имаат кртаљон во биткоиони си играат со светот. Ставаат нереални цени, пошто за нив тоа е ништо, а не може да ги потроши на друго место. Вака ке си ги вртиме меѓу себе.
Разбирам да собираш марки, значки, плишани мечиња, салфетки итн ама да купуваш ГИФови...но ајде можеби јас сум кратковид.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,694
3,860
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Разбирам да собираш марки, значки, плишани мечиња, салфетки итн ама да купуваш ГИФови...но ајде можеби јас сум кратковид.
Не купуваш гифови, го купуваш клучот во блокчејнот, или како и да се вика тоа.. Исто како со крипто валутите, само овие се неделливи и меѓусебно незаменливи (non fungible). Разликата е што наместо биткоин, етериум и слично овде имаш некој гиф, слика, предмет од игра, видео, песна, виртуелна земја итн. итн...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,694
3,860
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Моментално првиот твит воопшто постиран од основачот на Твитер Џек Дорси е ставен на аукција и последната понудена сума е 2.5 милиони долари :unsure:


.

Ете уште една примена за NFT, купување и продавање на твитови :)
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,091
1,722
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Џек со години се мачеше како да го интегрира биткоин со твитер, за на крај после толку години хејтање кон све што не е биткоин, го прифати етер хД
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,093
4,355
SK
Прв пат го видов ова за „NBA моменти“ кои исто ги „продаваат“ вака... На пример продаваат закуцавање од Леброн или некој други кошаркашки момент. Е сега кој ги продава, и како е одредена „вредноста“ на нешто што е бесплатно достапно на видео платформите како јутјуб?

- Ги продава некоја фирма што рекла овој кошаркашки клип вреди толку и толку пари, дај ни ги парите нас, а утре ако „порасне“ вредноста (читај ако се најде некој поглуп) ти ќе можеш да заработиш пари на разликата. Практично прават „пазар“ каде луѓето плаќаат за можност за фалење дека „поседуваат“ јавно достапни дигитални податоци, и заработка од некој што би платил повеќе за истото. Ок, во мојов пример веројатно и на НБА и даваат дел од колачот (пошто права/сопственост, итн). Во вашиве примери продаваат некои рандом сликички.

Не ме чуди што некој пробал да продава ветер, ме чуди што има интерес за купување... Идиократија. :)

Целата работа не верувам дека е нелегална, никој со сила никого не го тера да даде пари за ветер и магла. Но во суштина не гледам како ова е различно од варијациите на понзи шеми, и слични превари. Во исто време е и обложување (дека има некој поглуп што ќе даде повеќе пари за ништо), веројатно би требало и така да се регулира/даночи.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,589
978
Прв пат го видов ова за „NBA моменти“ кои исто ги „продаваат“ вака... На пример продаваат закуцавање од Леброн или некој други кошаркашки момент. Е сега кој ги продава, и како е одредена „вредноста“ на нешто што е бесплатно достапно на видео платформите како јутјуб?

- Ги продава некоја фирма што рекла овој кошаркашки клип вреди толку и толку пари, дај ни ги парите нас, а утре ако „порасне“ вредноста (читај ако се најде некој поглуп) ти ќе можеш да заработиш пари на разликата. Практично прават „пазар“ каде луѓето плаќаат за можност за фалење дека „поседуваат“ јавно достапни дигитални податоци, и заработка од некој што би платил повеќе за истото. Ок, во мојов пример веројатно и на НБА и даваат дел од колачот (пошто права/сопственост, итн). Во вашиве примери продаваат некои рандом сликички.

Не ме чуди што некој пробал да продава ветер, ме чуди што има интерес за купување... Идиократија. :)

Целата работа не верувам дека е нелегална, никој со сила никого не го тера да даде пари за ветер и магла. Но во суштина не гледам како ова е различно од варијациите на понзи шеми, и слични превари. Во исто време е и обложување (дека има некој поглуп што ќе даде повеќе пари за ништо), веројатно би требало и така да се регулира/даночи.
Пример ќе влезе некогаш Леброн во Хал оф фејм и неговото прво закуцавање ќе вреди суво злато, а ти го поседуваш нели и можеш да му ја диктираш цената.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,093
4,355
SK
Освен што не поседуваш ништо, пошто никој никако нема да би спречен да го гледа именуваниот кошаркашки момент.

Таквата индивидуа го поседува само фактот дека на некој попаметен (од него) му дал пари за ништо, можеби од економски проспект во надеж дека ќе дозае*е некој поглуп, а можеби пошто индивидуата е кошаркашки фанатик кој ќе плати колку треба за можноста да се фали дека „поседува“ јавно достапен податок. :)


edit, еве за што зборуваме:


Now, would I personally pay for highlights that anyone can theoretically watch on the internet if I didn't see an investment opportunity? Probably not. I invested because I do see the potential for the value of these cards to appreciate, and as always, I am prepared to lose all of the money I have put in.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #20

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,694
3,860
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Освен што не поседуваш ништо, пошто никој никако нема да би спречен да го гледа именуваниот кошаркашки момент.

Таквата индивидуа го поседува само фактот дека на некој попаметен (од него) му дал пари за ништо, можеби од економски проспект во надеж дека ќе дозае*е некој поглуп, а можеби пошто индивидуата е кошаркашки фанатик кој ќе плати колку треба за можноста да се фали дека „поседува“ јавно достапен податок. :)
Можеби тие кошаркарски клипчиња што ги спомнуваш се безвезни и не се дел од некоја официјална колекција, ама сепак според мислењава ми се чини дека за жал намерно или ненамерно јa промашуваш целата поента на NFT.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,093
4,355
SK
...јa промашуваш целата поента на NFT.
А која е „поентата на NFT“ според тебе? :)

Јас од темава не можев да разберам, всушност откако малку разгледав за што се работи мислам дека погрешно толкуваш кога кажуваш дека „нфт се дигитални асети“.

Јас на пример би го покажал ова долу како објаснување што е нфт:
short for non-fungible token, a NFT is the registration of ownership of a digital object on a blockchain — it can be any type of media including but not limited to art, videos, music, gifs, games, text and memes.

Значи се работи за регистрација на сопственост на дигитален објект.
Токен односно дигитален сертификат, кој во случајов е сместен на блокчејн.

Но јас од темава првично стекнав впечаток дека нфт-ата се „асетите“, што ете не е точно. „Асетите“ се дигитални објекти (кои може да бидат сѐ и сешто) а нфт-ата се токените/сертификатите со кои се регистрира сопственоста.


Овде добро објаснуваат:
Мислењето е автоматски споено:

Темава уште од уводниот пост не ја третира технологијата туку примената на истата.

Од тој аспект гледано - од примената на технологијата - сѐ што напишав поназад е точно и соодветно. :)


Тие кошаркарски клипчиња што ги спомнав се „дигитални предмети“ исто како и другиве - уметнички слики, или гифови, мемеа, па дури и твитот од Џек Дорси...

Муабетот мене ми беше дека луѓево се во френетичен филм за скокање на „крипто-возот“ на брза заработка. Доволно е да се работи за нешто што има „крипто“ во името и шансите се ќе се најде некој да го купи. Во случајов новата кованица е „крипто-уметност“, која не е ништо друго туку „уметност“ регистрирана со токен базиран на крипто технологија.


Колку што можам да видам секакви глупости се регистираат со НФТ, кои потоа рандом билмези ги купуваат за големи суми. Се разбира не се сите примери такви, ете погоре видеото каде се спомнува Мајкл Винклман (Beeple) е пример за уметник кој ствара нешто што објективно е уметност. Но гифче од мачка кое кошта 6 цифрена сума долари е идиотштина. Или твитот на Џек Дорси кој вредел неколку милиони долари... Не се сомневам дека идиократија движењето ќе продолжи во уште поретардирани правци, на пример само прашање на време кога некој ќе се сети да продава дигитален прдеж од Лејди Гага за милиони долари - и некои ќе се испотепаат (на аукции) кој да го купи тоа.


Дури регистирање на сопотвеност на уметнички слики од некој како Beeple... Што со тоа? Човекот веќе со години (деценија) ги има поставено сите негови дела на нет, бесплатно за користење од било кој.

Што со твитот од Џек Дорси, што ќе направи со него идниот „сопственик“? Ќе го урами? :p


Единствен одговор (јас што го гледам) е надевање на профит од препродавање, или на некој што се надева дека ќе препродаде поскапо, или на колекционери - кои повторно, не разбирам зошто тие милиони долари не би ги потрошиле на реална и физичка уметност, како слики, статуи, итн, чија сопственост недвојбено е само на власникот на истата.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,694
3,860
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
А која е „поентата на NFT“ според тебе? :)
Кога се работи за крипто артот: доказ за потекло, сопственост и сертификат за автентичност на дигитален предмет. Имам напишано погоре.
Но NFT има и многу други моментални и потенцијални примени како крипто гејминг, паметни договори, заштита на интелектуална сопственост, сертификати итн. итн.., исто така и ова е спомнато неколку поста погоре.
 
Последна промена:

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,093
4,355
SK
ОК, но тогаш што напишав поназад а не е соодветно на муабетов?

Освен тоа, без лутење ама првиот пост дефинитивно изгледа како да објаснува дека нфт се дигиталните предмети/ствари, или јас барем така го разбрав напишаното - додека не истражив сам. Инаку сертификати како сертификати, може да се употребат за било што. Или во криптоманија моментов - најчесто за продавање ветар и магла. :)
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,698
1,511
sistrum.mk
Со NFT се докажува сопственост или оригиналност на уникатно дело. Како што разбрав тоа е поентата, и оваа е супер идеа. Ама.
1. Сликар ке направи слика, ремекдело, мастерпис што би рекле. Таа слика е заштитена со потпис, направена е со потеси на четка кои се специфични за авторот. Сликарот ја продава само таа оригинална, не пресликува друга, трета копија...еден е оригинал.
2. Графичари или фотографи кога принтаат на хартија кажуваат дека има 10, 20...100 принта и толку. не може да постои плус 1. Никој не сака да си го уништи статусот.
3. Музичари кога ке компонираат музика ја регистрираат во здружени ( ЗАМП на пример) и они добиваат премија за секое пуштање на радио, изведување јавно, обработка итн. Во информации за мелодијата стои кој е автор, композитор, текстописец, аранжер итн.
4. Писатели имаат ракопис, сега ворд документ кој го праќаат на издавачот или печатница, за која претходно добиваат број за регистрација во библиотека. Не пости прва или втора книга, пости тираж од 500, 1000 итн, може да постои второ и терто издание.

За да скратам...секој автор на било какво уметничко дело си го задржува правото на копирајт, тоа е негова професија, негов живот, негово наследство. Ако почне све да се продава што ке се случи со уметноста, со знаењето, со креативноста?
Ако јас направам нешто дигитално/аналогно и го продадам оригиналот со тоа дали идат и авторски права на понатамошно користење, добивање премии, фалење итн.

Јас поседувам некоколку први изданиа на плочи или ти винили...меѓу кои и прв албум на Пинк Флоид, мене душата ми е полна, тоа не се продава (можеби вреди $10 или $10000). Позади на плочата пишува кој е издавач, дали ке биде Англиска, Германска или било која друга не е битно.

Во се што е вредно уживам јас, мојата фамилија и пријателите. Во тоа гифче или маче со виножито не ужива ни сопственикот.

Оваа само не води кон деградација на уметност и човечансто.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,093
4,355
SK
Во вакво општество уметноста е деградирана одамна. Дали гифче со мачка или банана залепена на ѕид... Се додека има некој спремен за тоа да плати дебели пари, ќе се најдат и такви што ќе продаваат таква „уметност“. Сега им е уште полесно продавањето заради криптоманијата, и заради дигиталниот момент на целата работа - не мора да познаваат луѓе во одредени кругови (т.н. културни елити кои држат галерии, итн).

Инаку Етереум е сепак по... корисна како криптоплатформа од, на пример, Биткоин. Целиот концепт на „гас“ со кој се плаќаат противуслуги не е толку лош, или не би бил лош да не се работи за фиат и памп&дамп шема за збогатување. Плус енергетската потрошувачка на платформата и трансакциите е неразумно преголема.


@NecrotoX во моментов една единствена трансакција на етереум мрежата чини 56.36 kWh. Само една. Ете ти објаснување зошто цената на „гасот“ е толку голема. Така е дизајнирана во старт мрежата, да биде комплексна и да троши многу енергија.

Во случајов со дфт, целата таа енергија се троши за сертификат на поседување на нешто што веќе е јавно достапно на сите.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
846,175
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно