1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

NFS World

Дискусија во форумот 'Игри' започната од Arabian, 27 Јануари 2014.

1. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

554
    323
    5 ноември 2013
    Машко
    Ја играм извесно време играва.. но ми се појави проблем.. Претходно се играше супер на медиум сетинзи, но последниве 2 дена почна да сецка. Помислив да не е прегревање на графичката или процесор..направив тест со Speccy. но некако температурите ми се сумливи малце. ,температурата на процесорот на проверив преку биосот и покажуваше 37степени.. , воедно да прашам како е можно рамот да работи на 333mhz, koga e 667mhz 2x1Gb na 667mhz.. 1.JPG

2. Bazinga

Bazinga
    Gaining Experience

123
    82
    15 Септември 2012
    RAM-от ти е океј, бидејќи се рачуна X2, а во врска со сецкањето:
    1.Пробај намали графиката и види дали тоа ќе ти помогне
    2.Види HDD може да ти е преполно
    3.Нешто ново ако си инсталирал последниве 2-3 дена па некој процес во позадина да и смета на игрицата

Тоа е тоа што ми паѓа моментално на памет.

3. bokiscout

bokiscout
    Unstoppable

1,719
    2,015
    17 Март 2011
    Машко
    Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
    Specy не прави никакви тестови, само покажува информации за деловите, т.е. ако незнаеш да видиш кои делови ги имаш.

Процесорот тестирај го со Prime95, графичката со Heaven Benchmark. При тестовите ке мериш температури со HW Monitor (нај прегледен) или HW Info(најдетален) или CoreTemp или Real Temp.

Кој антивирус го користиш? Иначе скенирај за гадинки со твојот атнивиру, ама и MalwareBytes и HitmanPrо.

4. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

554
    323
    5 ноември 2013
    Машко
    Ја намалив сетинзите на најниски,но сепак пак исто. Hdd ми е празно имам само chrome,nfs world,nfs shift, i lol... Анти вирусна не користам... Приметив во последно време му треба 2+мин да се вклучи а претходно за 40тина секунди. Ке пробам вечер со програмите што ми ги препорача па ќе видам дали ќе има ефект

5. psyside

psyside
    Rising Star

26,012
    26,723
    4 Септември 2008
    Постирај скринови од HD Tune, health табот, направи фул скен, како и од SMART. Потоа скенирај со Hitman pro, & Malwarebytes.

На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ASUSx55c

ASUSx55c
    Intern

77
    16
    16 Јули 2013
    Машко
    И јас се сомневам во хдд пошо и кај мене на лаптоп со i3 cpu и 4гб ддр3 рам знае чат пат да сецне и обично тогаш свети сијаличката што покажува активност на хдд-то

7. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

554
    323
    5 ноември 2013
    Машко
    има изгледа проблеми со хдд .ова се слики од Health табот.. моментално се скенира фулл.. подоцна ќе ставам слика и од него..

Прикачени датотеки:

• HD tune.JPG
      HD tune.JPG
      Големина:
      106.2 KB
      Прегледи:
      15
  8. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

554
    323
    5 ноември 2013
    Машко
    Скенирав со Хитман про и малваре.. нема ништо освен cookie.. . но тоа фулл сканет со ХД туне.. превише време му треба. 1час=17%.. пред некое време има скенирано со истата програма имаше 2-3 црвени коцкички.. дефинитивно е до хдд.. Ако знаете да продава некој хдд до 1000.. препорачајте ми.. По можност WD,

На Енџру му/ѝ се допаѓа ова.
  9. psyside

psyside
    Rising Star

26,012
    26,723
    4 Септември 2008
    Скенирај со GSmart, за 5-10 минути ќе заврши.

10. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

554
    323
    5 ноември 2013
    Машко
    Gsmart neke da raboti ... nekoj file mu fali.. HD tune даде резултати дека има 4 warnings..

11. psyside

psyside
    Rising Star

26,012
    26,723
    4 Септември 2008
    Како може да нејќе? изгаси све од позадина....и стартувај го како Админ.

12. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

554
    323
    5 ноември 2013
    Машко
    пробано.. истиот проблем.. нешто го бие малер овој пц :D

Слични теми
  1. StarBuck
    Одговори: