1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

NFS World

Дискусија во форумот 'Игри' започната од Arabian, 27 Јануари 2014.

 1. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  554
  323
  5 ноември 2013
  Машко
  Ја играм извесно време играва.. но ми се појави проблем.. Претходно се играше супер на медиум сетинзи, но последниве 2 дена почна да сецка. Помислив да не е прегревање на графичката или процесор..направив тест со Speccy. но некако температурите ми се сумливи малце. ,температурата на процесорот на проверив преку биосот и покажуваше 37степени.. , воедно да прашам како е можно рамот да работи на 333mhz, koga e 667mhz 2x1Gb na 667mhz.. 1.JPG
   
 2. Bazinga

  Bazinga
  Gaining Experience

  123
  82
  15 Септември 2012
  RAM-от ти е океј, бидејќи се рачуна X2, а во врска со сецкањето:
  1.Пробај намали графиката и види дали тоа ќе ти помогне
  2.Види HDD може да ти е преполно
  3.Нешто ново ако си инсталирал последниве 2-3 дена па некој процес во позадина да и смета на игрицата

  Тоа е тоа што ми паѓа моментално на памет.
   
 3. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Specy не прави никакви тестови, само покажува информации за деловите, т.е. ако незнаеш да видиш кои делови ги имаш.

  Процесорот тестирај го со Prime95, графичката со Heaven Benchmark. При тестовите ке мериш температури со HW Monitor (нај прегледен) или HW Info(најдетален) или CoreTemp или Real Temp.

  Кој антивирус го користиш? Иначе скенирај за гадинки со твојот атнивиру, ама и MalwareBytes и HitmanPrо.
   
 4. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  554
  323
  5 ноември 2013
  Машко
  Ја намалив сетинзите на најниски,но сепак пак исто. Hdd ми е празно имам само chrome,nfs world,nfs shift, i lol... Анти вирусна не користам... Приметив во последно време му треба 2+мин да се вклучи а претходно за 40тина секунди. Ке пробам вечер со програмите што ми ги препорача па ќе видам дали ќе има ефект
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,012
  26,723
  4 Септември 2008
  Постирај скринови од HD Tune, health табот, направи фул скен, како и од SMART. Потоа скенирај со Hitman pro, & Malwarebytes.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ASUSx55c

  ASUSx55c
  Intern

  77
  16
  16 Јули 2013
  Машко
  И јас се сомневам во хдд пошо и кај мене на лаптоп со i3 cpu и 4гб ддр3 рам знае чат пат да сецне и обично тогаш свети сијаличката што покажува активност на хдд-то
   
 7. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  554
  323
  5 ноември 2013
  Машко
  има изгледа проблеми со хдд .ова се слики од Health табот.. моментално се скенира фулл.. подоцна ќе ставам слика и од него..
   

  Прикачени датотеки:

  • HD tune.JPG
   HD tune.JPG
   Големина:
   106.2 KB
   Прегледи:
   15
 8. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  554
  323
  5 ноември 2013
  Машко
  Скенирав со Хитман про и малваре.. нема ништо освен cookie.. . но тоа фулл сканет со ХД туне.. превише време му треба. 1час=17%.. пред некое време има скенирано со истата програма имаше 2-3 црвени коцкички.. дефинитивно е до хдд.. Ако знаете да продава некој хдд до 1000.. препорачајте ми.. По можност WD,
   
  На Енџру му/ѝ се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,012
  26,723
  4 Септември 2008
  Скенирај со GSmart, за 5-10 минути ќе заврши.
   
 10. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  554
  323
  5 ноември 2013
  Машко
  Gsmart neke da raboti ... nekoj file mu fali.. HD tune даде резултати дека има 4 warnings..
   
  На Енџру му/ѝ се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,012
  26,723
  4 Септември 2008
  Како може да нејќе? изгаси све од позадина....и стартувај го како Админ.
   
 12. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  554
  323
  5 ноември 2013
  Машко
  пробано.. истиот проблем.. нешто го бие малер овој пц :D
   
  На Енџру му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. StarBuck
  Одговори:
  32
  Прегледи:
  3,940
 2. puler
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,129
 3. HijackHacker
  Одговори:
  35
  Прегледи:
  3,492
 4. Branchez
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  1,367
Вчитување...

Сподели

Вчитување...