1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

NFS World BETA

Дискусија во форумот 'PC' започната од HijackHacker, 6 Јуни 2010.

 1. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Народе, ќарив акаунт на NSF World па да споделам мое искуство со вас што како е до сега.

  NFS World е продужение од NFS сериалот, но овој пат е MMORPG. Значи ова е multiplayer игра, каде што возиш, се тркаш и бегаш од цајкани во отворен свет со други играчи.
  Колку што успеав да видам, играта е расподелена во повеќе канали/сервери за да не има премногу гужва во еден.

  За акаунт се аплицира на официалната страна, но треба да се надеваш дека ќе те одберат, или едноставно да го купиш Starter Pack-от и да добиеш одма пристап кон играта. Јас ја купив, а цената на пекот е 20 долари, ~1000 денари.

  Си има класичен лончер со апдејтер на почетокот, иако нешто сега го тупи па му треба едно 5 минути за да се „апдејтува„ иако ништо не симнува, сепак рана БЕТА е уште.

  На почетокот имав 35.000 долари, со кои што си купуваш коли кои одговараат на твојот левел (да се левелираш со трки итн). Имаше Mazda, Nissan, VW (за повисоко ниво) итн. Како што креваш левели, можеш да земаш коли од подобра група/tier.


  [​IMG]
  Мојата Mazda

  Исто така можеш да изнајмуваш коли кои неможеш да ги купиш, али тоа не е можно во оваа фаза на БЕТАта.

  Кога сме кај колите, има доста за customizing, иако неможеш делови да и менуваш, можеш бои, стилови на покривка или и како да се вика тоа, налепници 101 ги има, значи има доста за работа.

  Во светот си влегуваш автоматски во одреден канал, а има барање да може член да си мења канал за да се гледа со другари. Влегуваш во free roam каде што можеш да возиш низ мапата, гледаш други играчи, да те бркаат цајкани итн..
  Има неколку збирни места за трки каде што можеш да влезеш во трката а истото можеш и од кој било дел на градот преку мапата.

  Mоментално имаат проблеми со MP трките, и неможам да споделам искуство за тоа, али истите трки може и Single Player да се играат со ботови, иако не е толку интересно. Трките се поделени според левели, и како што се левелираш, така се повеќе трки имаш. Една трка е за да кажеме од 1-20 левел.  [​IMG]
  MP збирно место

  Има репутација од која зависи левелот, world cash кој се добива со трки и бегање од цајкани, и boost points кои се купуваат со пари и служат за рентање на коли или купување на одредени powerups.

  Кога сме кај powerups, тоа се вид додатоци при трки. Си бираш 4, и можеш да ги користиш како магии во WOW доаѓаат. На пример нитро, да пратиш обични коли кон водичот на трката, да додадеш уште еден круг во трката за да го стигнеш водичот, да им кидеш на цајканите за кратко итн... Тие се трошат, а може да се купат со Boost points или да се освојат на трки, бегање од цајкани итн...викаат ќе може да се купува и со обичен world cash кој се добива од трки.

  Графиката е солидна и на колите и на обичните граѓански колки како и на теренот.


  [​IMG]
  дел од градот

  Сега за сега толку, па ќе има Updates како што откривам нови работи.

  Ако некој сака да аплицира за БЕТА акаунт нека проба овде:
  http://world.needforspeed.com/

  Ако некој сака да ја купи, може да ја земе само од оваа продавница, зш другите не даваат од МК:
  http://www.gamersgate.com/DD-NFSWUK/need-for-speed-world-starter-pack-uk
   
 2. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Шо конфигурација бара играва?? Може нема да работи на графички картички <512 MB.:(
   
 3. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Client Minimum Specification
  - Operating System: Windows XP Service Pack 3 / Windows Vista Service Pack 2 / Windows 7
  - DirectX: DirectX 9.0c
  - CPU (WinXP): Intel P4(HT)@2.4 GHz
  - CPU (Vista/Win 7): Intel Core2Duo @ 1.8GHz
  - RAM (WinXP): 1 GB
  - RAM (Vista/Win 7): 2 GB
  - Video Card (WinXP): GeForce 6800 or better, Radeon X1300 or better, Intel GMA950 or better
  - Video Card (Vista/Win 7): GeForce 7600 or better, Radeon HD 2XXX or better, Intel GMA950 or better
  - Sound Card: DirectX 8.1 compatible
  - Hard Drive: 2 GB of space is required to install the game
  - Internet: 128kbit/s Cable/DSL connection
  - Video Resolution 1024x768 32 bit

  Client Recommended Specification
  - Operating System: Windows XP Service Pack 3 / Windows Vista Service Pack 2 / Windows 7
  - DirectX: DirectX 9.0c
  - CPU: Intel Core2Duo 2.0 GHz
  - RAM: 2 GB
  - Video Card (WinXP): GeForce 8600 or better, Radeon X1800 or better
  - Video Card (Vista/Win 7): GeForce 8600 or better, Radeon HD 2600 or better
  - Sound Card: DirectX 8.1 compatible
  - Hard Drive: 2 GB of space is required to install the game
  - Internet: 128kbit/s Cable/DSL connection
  - Video Resolution 1280x960 32 bit
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,556
  25,679
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  детаљи детаљи детаљи....тоа е тоа што ме пали кај ваквите игри....:bravo:
   
 5. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  млади дами и господа излезе NFS World (изгледа) и ја пробавте?
   
 6. bobson

  bobson
  Gaining Experience

  792
  430
  29 Јануари 2009
  Играв open и closed бета, од почетокот ми беше интересна но ми помина некако меракот, како што прочитав по интернет официјалната верзија ја оптимизирале подобро и средени се сите багови (барем така викаат тие што ја купија pre-release верзијата).
  Сега идам да повозам малце :)
   
 7. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  Аха а каде е таа финална верзија... пошто оваа јас што ја симнав пред 5-6 саата на бета ми личи....
   
 8. bobson

  bobson
  Gaining Experience

  792
  430
  29 Јануари 2009
  Ако си ја симнал од world.needforspeed.com тогаш таа е таа, нема друга :)
   
 9. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  Значи од финалната нема ништо....
   
 10. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  хмм, сеа се вратих од одмор и ќе видам што се дешава со игрицава па ќе апдејтувам
   
 11. lon9horn

  lon9horn
  Intern

  63
  1
  2 Јуни 2010
  А после на кој начин ќе се плака??? Месечно или еднаш само се купува и се игра неопределено???
   
 12. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Само еднаш се купува за 20 долари, а ако сакаш побрзо да напредуваш купуваш ствари, ако не, постепено си ги собираш :)
   
 13. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Не разбирам,ова е продолжение на претходноит дел на NFS,или нема врска со тоа.
   
 14. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Ова продолжение,за разлика од претходните е сосема нешто поразлично досега,т.е нема никаква приказна со претходните делови од нфс.:)
   
 15. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  И што бидна најде ли некој верзија што не пишува beta на неа?
   
 16. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Downloading now. Update in just a while
   
 17. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  hmm... како што гледам, треба да се направи EA акаунт, и би требало да ти даде да ја симнеш. beta ќе си е додека не средат уште некои работи, али отворена мислам дека е за сите сега, т.е. од 27ми Јули веќе.
  Некој што ја нема купено нека проба ако може
   
 18. cobanin

  cobanin
  Intern

  35
  4
  2 Февруари 2010
  се прави ЕА акаунт и се симнува на download инсталер кој што е голем 5 мега. Потоа се логира со акаунтот и се прави Update каде што првиот пат ќе симне околу 750 мега и потоа ја стартува играта. Сеуште пишува бета но е бесплатна веројатно (бар во мојот случај). Има мала забелешка во играта што не им е средено веројатно серверски па можни се засецкувања кога ги гледаш противничките коли одеднаш да те поминал или обратно, ама нее страштно.
  Играта има социјален дел (нешто friends :)) ),со цел а се прават приватни трки и слично.
  Поздрав па се чекаме кај апаратот на мапата.
   
 19. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  JOVANOVSKI iz me. anyone else online? :)
   
 20. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Глупо е тоа што е онлајн.
   
 21. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  @01 Vlatce
  Зш?
  Прават и офлајн верзија продужение на серијалот, ова е како side project
   
 22. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Штета што слаба страна ми е интернетот...

  А кај бетава , важи тоа дека после 10ти левел треба да се купи?
   
 23. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,629
  1,294
  13 Август 2009
  Машко
  Што е тоа Master Account ?
   
 24. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  @B^nDIT
  Да

  @boro1
  Тој ти ги поврзува сите ЕА игри, како што имаш еден Google акаунт за YouTube, Docs, Gmail, Calendar итн
   
 25. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  За 35 минути ќе бидам таму. Има ли некој македонски „канал“? За да се сретнеме сите од ИТ.ком.мк :))
   
Слични теми
 1. StarBuck
  Одговори:
  32
  Прегледи:
  3,976
 2. puler
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,134
 3. ARMac
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  446
 4. Arabian
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  710
Вчитување...

Сподели

Вчитување...