1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Nexus 5 (2013)

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од aleksuperior, 4 Септември 2013.

 1. aleksuperior

  aleksuperior
  On your way to fame

  669
  909
  6 Декември 2012
  Машко
  Со последното видео што го објавија од Google за промоција на Андроид 4.4 Киткат, на неколку сцени може да се види телефон кој што ги дели дизајн линиите со новиот Nexus 7(2013). Видеото одма беше тргнато од страна на Гоог ама некои од веб страните успеаа да направат screenshots.
  Може да погледнете:
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Мене лично дизајнот многу ми се допаѓа, поготово затоа што е минималистички и ќе го унифицираат Nexus уредите во тој поглед. Едвај чекам да биде официјално најавен и да може да си купиме по еден :)

  Ако успеам да најдам копија од видеото ќе ја прикачам, а во меѓувреме кажете го вашето мислење! :)

  UPDATE:
  Најдов снимка од видеото, погледнете (иако тешко да се примети)


  View: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=7GGEbNVG9O8
   
  На DarkEnchanter, temelk4, antibiotic1 и уште 9 други им се допаѓа ова.
 2. aleksuperior

  aleksuperior
  On your way to fame

  669
  909
  6 Декември 2012
  Машко
  Да се надоврзам, на сликата каде што телефонот најубаво се гледа, очигледно е дека се работи за LG телефон :)
   
 3. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,458
  1,635
  25 Март 2013
  Машко
  Ова прв пат Гугл да се излета вака и со самото тоа што молчат и веднаш го тргнаа видеото каде јасно се гледаа телефоните, јасно е дека дефинитивно е новиот нексус
   
 4. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  817
  1,055
  8 Март 2013
  Машко
 5. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,092
  1,364
  5 Септември 2008
  Машко
 6. aleksuperior

  aleksuperior
  On your way to fame

  669
  909
  6 Декември 2012
  Машко
  @allex си требал само да напишеш дека се рендери, not the real deal :)
   
 7. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,180
  3,520
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Не знам дали ќе изгледа како сликите горе, ама не ме бендисува. Најверојатно ќе го зголемат и телото на телефонот што исто не ми се свиѓа. 4.7" лично го сметам за sweet spot за телефон и комотно работење а да не е преголем.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,309
  25,696
  4 Септември 2008
 9. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  817
  1,055
  8 Март 2013
  Машко
  Може нема да биде скроз ист како на сликите ама нема да има и некоја голема промена. Мене не ме бендисува тоа што е вертикално поставено логото Nexus позади...
   
 10. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  919
  638
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  Телефонов повеќе ми се свиѓа него прдходниот модел на LG .
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 11. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  Зошто го зголемуваат телото бе, ахх
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 12. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,773
  4,328
  20 Февруари 2011
  Машко
  A stom Nexus e na vertikalno napisen za drugite da procitat togas so nego covek povekje ke slika...
  Mi se cini deka telefonot ke ima ULTRA kvalitetna Camera.
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 13. aleksuperior

  aleksuperior
  On your way to fame

  669
  909
  6 Декември 2012
  Машко
  Според FCC 13megapixel, ама како што имаа изјавено од гоог дека во иднина ке посветат особено внимание на квалитетот на камерата така да може да има нешто плус од регуларно ;)
   
  На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,458
  1,635
  25 Март 2013
  Машко
  Камерата би требало да биде иста како на LG G2 по мое мислење, бидејки ептен ке наликува на Г2 по спецификации па уште и камерата да му биде подобра па уште и за упола цена ми е премногу за да поверувам
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,309
  25,696
  4 Септември 2008
 16. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,413
  25,087
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 18. aleksuperior

  aleksuperior
  On your way to fame

  669
  909
  6 Декември 2012
  Машко
 19. smole

  smole
  Unstoppable

  3,014
  3,416
  18 Април 2007
  100% пак ќе има заебанции со залихи, барем во првите 3-4 месеци, знаејќи ги Гугл.

  Ако сакаат они може и да нема, ама ќе има бидејќи тогаш сите би земале нексус наспроти некој самсунг или ХТЦ, па овие би му свртиле грб на андроид.

  Како и да е во наредните година ипол јас не го мењам Н4ката, пошто не работам за на гугл/ЛГ, па да му ги дадам сите пари што ги заработувам :)
   
 20. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  Нормално дека ќе нема залихи. Колку и да се обидува гугл да остави впечаток на добра вила се знае дека главен приоритет е заработката и промовирање на гугл екосистемот(без кој неможе да се замисли интернетот) .
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 21. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,145
  1,804
  19 Мај 2011
  Машко
 22. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  Нексус уредите одамна се веќе унифицирани со тој минималистички стил. Освен првиот Nexus One сите наредни го имаат тој познат минималистички Нексус дизајн почнувајќи од Nexus S.
  [​IMG]
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,187
  620
  9 Мај 2012
  Машко
  За нексус сигурно пак ќе биде со Дуал-Кор процесор, но ништо страшно сигурно ќе биде подобра :)
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,309
  25,696
  4 Септември 2008

  Snapdragon S800, потврдено е.
   
  На dejan_str и Pane-G им се допаѓа ова.
 25. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,187
  620
  9 Мај 2012
  Машко
  LoL навистина ,ќе биде исто како Новиот ХТЦ оне Фаблет баш тој процесор инаку супер е за нексусов:D
   

Сподели

Вчитување...